Take a fresh look at your lifestyle.

Pizzacı Dükkanı Açmanın Maliyeti ve Gerekli Olan Belgeler

0 17

Pizzacı dükkanı açmanın maliyeti, açılacak dükkanın bulunduğu konum, kira giderlerinin olup olmadığı ve çeşitli faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Ancak doğru bir konumda açılması ve kaliteli hizmet sunulması halinde, pizzacı dükkanından ciddi bir gelir elde etmesi mümkündür.

Özellikle lüks konumlarda yine lüks bir pizzacı dükkanı açılmasının getirisi oldukça yüksektir. Getiriye bağlı olarak pizzacı dükkanı açmanın maliyeti de dolayısıyla fazladır. Yemek kültürünün dünya genelinde en popüler sektörlerinden biri olan pizzacılıktır. Ülkemizde de her geçen gün popüler olmaya devam etmektedir.

Özellikle sosyokültürel seviyesi yüksek olan lokasyonlarda pizzacı açmak, yatırımcısına daha iyi bir gelir sağlayabilir.

Pizzacı Dükkanı Açmanın Maliyeti Ne Kadar?

Pizzacı dükkanı açmanın maliyeti hakkında doğrudan net bir bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü açılacak dükkanın kira olup olmadığı, yakın konumda rakip bir pizzacının bulunup bulunmadığı, açılacak dükkanın konumu, dekorasyona ihtiyaç olup olmadığı ve bayilik alınacak markanın istemiş olduğu tutar gibi çeşitli faktörler maliyetlerde belirleyici rol oynar.

Aynı zamanda bayilik almak yerine doğrudan kendi pizza markasını piyasaya sürmek isteyen yatırımcılar için de, dolayısıyla maliyet farklılıkları bulunmaktadır. Herhangi bir markadan bayilik alarak pizzacı dükkanı açmak istenebilir. Dükkanın konuma bağlı olarak maliyetler 200 bin TL ile 300 bin TL arasında farklılık göstermektedir. Bununla birlikte açılacak dükkanın çok lüks olması ve zengin kesimlere hitap etmesi durumunda, dükkanın maliyeti rahatlıkla 600 bin TL’nin üzerinde olabilir.

Pizzacı Dükkanı Açmak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Vergi mükellefi olarak pizzacı dükkanı açmak için sağlanması gereken şartlardan bazıları şunlardır;

  • İşletme sahibinin 2 adet vesikalık fotoğrafı,
  • Türkiye cumhuriyeti kimlik belgesi fotokopisi,
  • Adli sicil kaydını gösterir belge fotokopisi,
  • Dükkan açmak için başvuru beyan formu,
  • Faaliyet gösterilecek ilde bulunan esnaf ve sanatkârlar odasına kayıt yaptırmak,
  • Kiralık dükkân için kira sözleşmesinin aslı ve fotokopisi,
  • Dükkânın yapı kullanım izni,
  • Açılacak dükkânın gıda üretim ve satış sektörüne uygun olup olmadığını gösteren belgeler,
  • İtfaiye uygunluk raporuna dair belge,
  • Hijyen koşullarını sağladığına dair hijyen belgesi,

Pizzacı açmak için gereken temel şartlardır. Bunların yanı sıra Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmayan bireylerin herhangi bir işletme kurmaları söz konusu değildir. Ancak istisnai durumlar yoksa pizza dükkanı açmak için Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmakta aranan temel şartlarından biridir.

Pizzacı Dükkanı Kazançları Nedir?

Pizzacı dükkanı açmak günümüzde getirisi yüksek işlerden biridir. Ancak kazanç miktarının net olarak söylenmesi de, tıpkı maliyet tutarı gibi mümkün değildir. Doğru konumda açılmış pizzacı dükkanının aylık getirisi oldukça yüksektir.

Dükkanın konumuna ve kira gideri olup olmadığına bağlı değişebilir.  Buna bağlı olarak yatırımcısına aylık 15 bin TL ile 50 bin TL arasında gelir sağlayabilir. Burada önemli olan bir başka hususta şudur. Açılacak dükkanın herhangi bir pizza markasına ait bir bayi olup olmadığıdır.

Yatırımcının kendi pizza markasını yaratmak için açtığı dükkanın kaliteli hizmet vererek markalaşması, daha büyük kazançlar elde etmeye sebep olabilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.