Biz Biliyoz

Biraz Gülümse: Yolculuklarda Bayan Yanı Mağduriyeti

Biraz Gülümse: Yolculuklarda Bayan Yanı Mağduriyeti

Tecrübe edenler bilir, tek başınıza yolculuk yapan bir erkekseniz şayet, otobüs firması yetkilisi “bayan yanı” olacak şekilde oturmanıza asla izin vermez. Böyle bir şeye yeltenmeye kalkarsanız, “Yoo dostum, yoo” repliğini kullanır bakışları; “Yassah hemşerim” der vücut dili; bu kural kesindir ve uymak zorundasınızdır.  

Yine genelde olduğu gibi yalnız ve otobüs firmaları aracılığıyla yapacağım bir yolculuk öncesi gerginliğini yeniden yaşadıktan sonra, bir maruzatımı paylaşmak

 

isterim.

Biraz durup düşününce, kadın ve erkeğin yan yana gelmemesi için uğraş veren söz konusu kafaları anlamak kabil değil aslında. Toplum içerisinde çoğunlukla homofobik bir tavır sergileyen bu arkadaşların hemcinslerini et ete, döt döte getirmek için bu kadar gayret sarfetmeleri onların açısından da doğru değil sanki. Bunu onlara söyleyesim, tartışasım olsa da dayak yeme ya da şişeye oturtulma gibi ihtimalleri düşünerek vazgeçmek zorunda kalıyorum her defasında.  

 

Bayan yanı mevzusu benim defalarca mağdur olmama sebebiyet veren bir mecburiyet maalesef. Sırf bu kural nedeniyle hemen her defasında bol kıllı, bol göbekli heriflerle yan yana yolculuk etmekte, bu heriflerin istisnasız çoğu yolculukta horlayarak uyuduklarından mola vakitlerinde ters bakışlara maruz kalmakta ve buna benzer bir sürü rahatsızlıkla karşı karşıya kalmaktayım. Son yolculuğumda yanıma oturan herif mübalağa etmiyorum fil gibi bir şeydi. İki koltuğun dörtte üçünü zapteyledi şerefsiz, yanımdaki prize şarj aletini de takınca yarım koltukta ceza yemiş saf bir asker gibi sinip kalarak yolculuk yaptım.  

 

Biz de mağdur oluyoruz bu yüzden valla yaa” dediğinizi işitir gibiyim şimdiden. Bu mesnetsiz uygulamanın devam etmesine daha ne kadar tahammül edeceğiz ey koçyiğitler? Siz de bıkmadınız mı ter kokan, omuzlarında kıl ormanı gezdirdiği halde atletle otobüse binen bu tiplerle yol arkadaşlığı yapmaya zorlanmaktan? Kampanyalar düzenlemek ve örgütlenmek için ne bekliyoruz öyleyse?  

 

Kendimize ya da birbirimize yeterince soru sorduğumuza ve durumun vahametini iyice kavradığımıza göre ilk olarak ne yapabiliriz bir düşünelim. Ben düşündüm zaten gerçi, siz yorulmayın… Öncelikle herkes tüm otobüs firmalarına konuyla ilgili mağduriyetini anlatan en az ikişer dilekçe, elektronik posta, mektup filan göndersin. Müşteri hizmetlerini arayarak özellikle terli ve kıllı heriflerden şikayetçi olsun. Elimizden geldiğince durumu abartmamızda bence bir sakınca yok; “Allah sizi inandırsın, pandik attı adam bana ya” filan diyerek konuyu dramatize edebiliriz. Abartalım derken bokunu da çıkarmayın yalnız; mevzu bana ulaşırsa hiçbirinizi tanımam, dakkada satarım yemin olsun.  

 

Evet, bütün bunları yaptığımızda sorun çözülecek mi peki sizce? Ben cevaplayayım: Nah çözülecek! Kolay mı lan öyle yüzyıllardır süren bir geleneği bir günde yok etmek? Bunlar hemen savunmaya geçerek kadınların rahatsızlıklarından, yaşanan kötü tecrübelerden filan bahsetmeye başlayacaklar. Asabileşmiyoruz bu durumda, “Tabi siz de haklısınız ama…” minvalli cümlelerle vakit kazanıyoruz evvela ve ardından bir miktar esniyoruz… Ha, afferim yavrum; ağzımızı kova gibi açarak esniyoruz, evet. Manyak mısın lan? Tavır olarak esniyoruz, tavır! Fesüphanallah ya.  

 

Çetin birer ceviz kesilen firma yetkilileri olgun tavrımızı gördükten sonra ister istemez yumuşayacaklardır. Tam bu evrede, her şeyi tüm ayrıntılarıyla düşündüğümüzü gösteren maddelerle saldırıya geçiyoruz babacanlar. Görüşme öncesinde size verdiğim sözleşmeleri çıkarıp… Hayır yavrum, adamların suratına çarpmıyoruz, salak salak düşünme…

 

İşbu sözleşmeleri ve bayan yanına oturduğumuzda nelere dikkat edeceğimize dair maddeleri tek tek, sakin bir üslupla okuyarak ikna etme yolundaki son darbeyi indiriveriyoruz. Ayrıntıları iş bu raddeye geldiğinde hepinize tek tek açıklayacağım, merak etmeyin.  

 

Yaptığımız yolculuklarda bayan yanı mağduriyeti yaşamamak adına hepinizin gereken özveriyi göstereceğinden eminim balabanlar. Kendinizi motive etmek için 170 kiloluk herifleri, bacaklarınıza sürtünen kıllı bacakları düşünün. Düşünün ki yüreğiniz sallansın; düşünün ki o an…

 

Tamam ya, gaza geldim… En kısa sürede olumlu sonuç alabilmek ve bayan yanlarında rahat nefes alabileceğimiz günlere kavuşabilmek dileğiyle, esen kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ