Take a fresh look at your lifestyle.

Okulda Başarılı Olmanın Yolları. Okulda Başarı

0 22

Okulda başarılı olmanın yolları üç temel kurala bağlıdır.

Her öğrenci okulda başarılı olmayı, her ebeveyn ise çocuğunun derslerde başarılı olmasını, zaman ilerledikçe çocuğunun hayatına iyi bir yön vermesini ister.

Derslerde kendine güvenmeyen. okulda başarısını yükseltmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken 19 ipucu

Hem okulda hem hayatta başarılı olabilmek için unutulmaması gereken üç altın kural vardır. Birincisi ve en önemlisi kendine inanmak, yapabileceklerin konusunda kendine güvenmektir. İkinci altın kural azimli olmak. Üçüncü altın kural ise çalışmış olmak için değil gerçekten hakkını vererek çalışmak.

Bu üç altın kuralı kafasına yazan her öğrenci ve her birey gerek okul döneminde gerekse hayatının geri kalanında başladığı her işi rahatlıkla bitirebilir. Derslerde başarılı olmak için bu üç altın kuralın getirdiği özellikleri taşımıyorsanız, taşıyor ama daha fazla başarıya imza atmak istiyorsanız veya derslerde kendime güvenmiyorum diyenlerdenseniz meraklanmayın işte okulda başarılı olmanın yolları için hazırladığımız 19 ipucunu sizlerle paylaşıyoruz.

Okulda Başarılı Olmanın Yolları

1- Kendinize inanın

kendinize-inanın
Gerek derslerinizde, gerek okulda, gerekse her yapacağınız işte kendinize inanın. Bir işe kalkıştığınızda onu başaramayacağınızı düşünerek kendi önünüze set germeyin. Siz önce kendinize güvenerek işinize kalkışın gerisi zaten gelecektir.

2- Hedefler belirleyin

Derslerde başarılı olmak için önce kendinize bir takım hedefler koyun. Koyduğunuz hedef not konusunda olabilir o nota ulaşmak için elinizden gelen tüm çabayı sarf edin.

3- Planlama yapın

Gününüzü veya bir haftanızı planlayın ve takip eden günlerde hazırladığınız plana uyun. Çalışma saatlerinizi, dinlenme saatlerinizi, hatta uyku saatinizi planlayın ve her ne sebeple olursa olsan o planın dışına çıkmayın.

4- Kıskançlık yapmayın

Diğer arkadaşlarınızın başarılarını kıskanmayın. Loto oynamıyorlar attım tuttu olmuyor. O başarıya ulaşmak için çaba harcadılar. Siz karınca çalışırken ağustos böceği gibi şarkılar söylemeyin.

5- Çalışacağınız ortamı düzenleyin

Çalışacağınız ortamı
Çalışacağınız masa veya oda içerisinde etrafta fazladan bulunan bir şeyler olursa gözünüz takılır ve dikkatinizin dağılmasına sebep olur. Bu yüzden çalışacağınız masa üzerinde neyi çalışacaksanız ona ait defter ve kitap olsun,

6- Mola verin

Ders çalışırken kafanızı gömerek 1 – 2 saat masadan kalkmamazlık yapmayın. Algılama sürelerinin olduğunu unutmayın. Tavsiyemiz her 45 dakika da 15 dakika ara vermeniz yönündedir.

7- Beslenmeye önem verin

Balık, balık yağı, ve ceviz gibi besin maddelerini sıklıkla tüketin. Cevizin hafızayı güçlendirme balık yağının ise hafızanızın korunmasına yardımcı etkisi olduğunu unutmayın.

ilginizi çekebilir: Çocuklarda kişilik gelişimi üzerine 10 ipucu

8- Tekrar yapın

Okuldan eve geldiğiniz zaman o gün işlemiş olduğunuz derslerin mutlaka tekrarını yapın. Bu sayede aynı dersi 2 sefer işlemiş olacaksınız. Tekrarları mümkün se sosyal medya yayınlayıcı sitelerdeki anlatımlar aracılığı ile yapın böylece öğrenmiş olduğunuz konu kolay kolay aklınızdan çıkmayacak.

9- Uyku süresine dikkat edin

Öğrenciler güne zinde başlamak i8 saat uyuyun. Gün içerisindeki toplam uykunuz 9 saatten fazla ise bu uyku yoğunluğu ertesi gün size yorgunluk olarak geri dönecektir.

10- Abur cubur tüketmeyin

Abur cubur
Beslenme şeklinize dikkat edin. Abur cubur diye adlandırılan ürünleri tüketmeyin. Özellikle yağlı besin maddelerinden uzak durun. Çünkü yap tüketimi zihninizi tam olarak kullanamamanıza sebebiyet verir.

11- Test çözün

Aldığınız bilgileri beyninize sabitlemek için sürekli test çözün. Bunun için sosyal medya siteleri veya özel ders anlatım sitelerini kullanabilir. Testleri açıklamalı olarak çözebilirsiniz.

12- Ortam seçin

Ders çalışacağınız ortamda sizi rahatsız edecek şekilde ses, gürültü, telefon gibi şeylerden uzak durun. Ev içinde kablosuz ağ varsa yakınınızda kaktüs bulundurun. Kaktüs radyasyonu süzgeç gibi emecektir.

İlginizi çekebilir: Tüyleri Diken Diken Eden Atatürk Videosu

13- Yatarak test yapmayın

Okulda başarılı olmak için yatarak dest yapmayın. Yatmak hem uykunuzu getirecek hem de dikkatinizin dağılmasına sebep olacaktır.

14- Ortak çalışmalar yapın

Etrafınızda veya sınıfınızdaki başarılı kişilerle ortaç çalışmalar yürütün. Derslerinizi tekrarlarınızı beraber yapın.

15- Ekrandan uzak durun

Ekrandan uzak durun
Derslerde başarılı olmak için mola zamanlarınızda televizyon, tableti bilgisayar, telefon veya konsol oyunlarından mümkün mertebe uzak durun. Aksi taktirde tekrar derse başladığınızda aklınız orada kalacaktır.

16- Kendinize sorular sonun

Bugün eğlenerek gününüzü gün mi etmek istersiniz. Bugün çalışarak eğitim hayatınız bittikten sonraki tüm süreçte mi gününüzü gün etmek istersiniz. Eğer cevabınız okul bittikten sonraki tüm hayatım boyunca ilse bugün daha fazla çalışma vaktidir.

17- Müzik dinleyin

Kısık bir sesle çalınan mümkünse içeriğinde ses olmayan sizi rahatlatabilecek müzikleri kısık sesle dinleyin.

18- Araştırın

Anlamadığınız konular, sorunlar veya problemler olacaktır. İnternetin nimetlerinden yararlanarak araştırın.

19- Not tunun

Derslerde başarılı olmak için öğretmeniniz bir konu anlatırken mutlaka not tutun. Bu daha kolay ezberlemenize veya anlamanıza yardımcı olacaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.