Take a fresh look at your lifestyle.

Bitki Çaylarının Faydaları, Bitki Çayları ile Sağlıklı Yaşam

1 5

Bitki Çayları  gündelik hayatta sık sık tercih ettiğimiz içecekler arasında yer almaktadır. Günün hangi saati olduğu fark etmeksizin tüketim yerlerini hayatlarımızda bulabiliyorlar. Ülkemizde genellikle çay olarak siyah çay tercih edilse de çeşitlilik konusunda geniş bir saklaya sahibiz.

 

Çeşitli bitkileri yetiştirme imkânı bulduğumuzdan birçok farklı çay türüne ülkemizde ev sahipliği yapmaktayız. Kişilerin talepleri neticesinde de son zamanlarda bitki çaylarının tüketimi artmaktadır. Bitki çaylarının faydaları bu noktada etkili oluyor.

 

Toplumca bilinen bitki çaylarına yönelik bilgiler, kişilerin bu çayları tüketmesinde artışa sebebiyet vermekte. Bireylerin çay tüketimi ile ilgili farklı noktalar da olabilmektedir. Ülkemizde genel olarak tüketim zamanlarına bakıldığında kahvaltılarda tercih edildiği görülmektedir. Özellikle siyah(klasik) çay, en çok tüketilen çay türü olarak ön planda yer almaktadır. Bunun yanı sıra kültürümüzde çayın önemi farklı zamanlarda da hissedilebilmektedir.

 

İyi ya da kötü anlarda, bir misafirlikte ya da hasta ziyaretinde en çok tercih edilen pratik yapımıyla da karşımıza çıkar. Kişiler arasında giderek yayılan bitki çayları, siyah çayların yerini almaya başladı. Üstelik doğru tüketim sayesinde kişilere sunduğu sağlık konusunda ki iyileştirmeler ve etkiler bu çayların insanlara daha cazip gelmesine sebep oluyor.

 

Evvelden Günümüze Bitki Çayı Tüketimi

Bitki çayları son zamanlarda popülarite ile daha çok ön plana çıkmaktadır. Halbuki toplumumuzun geçmişinden itibaren belirli kişilerce şifalı bitki ve otlar ile bu çaylar üretilmekteydi. Bitki çaylarının faydaları daha önceden fark edilmiş olacak ki o zamanlardan beri çok da yabancı olmadığımız bir içecek olarak karşımıza çıkıyor.

 

Kişiler üzerinde etkileri o zamanlar daha net ve kesin olarak anlaşılamasa da günümüzde bu konu daha da net bir hal almıştır. Sağlık açısından bireylere faydaları oldukça çeşitlidir. Sadece bedensel olarak değil ruhsal yönden de sağlığımıza olumlu etkileri bilinen bitki çayları bulunmaktadır.

 

Doğru Tüketimle Gelen Bitki Çaylarının Faydaları

Bireyler toplum içerisinde diğer kişilerden ya da medya vasıtasıyla öğrendiği bilgiler neticesinde kimi yiyecek ve içecekleri tüketmektedir. Kişilerin gördüğü ve okuduğu bilgileri doğru algılaması ve bunları yerinde uygulaması elde edilecek sonucu doğrudan etkiler. Bitki çayları da bu noktada yer almaktadır. Bitki çayının faydaları ile ilgili durumlardan bahsediyor olsak da günlük tüketimde dikkat edilmesi gereken noktalar mevcuttur:

 • Çayın demlenmesi iyi ayarlanmalıdır,
 • Sağlık durumunuz göz önünde bulundurularak kullanılmalı,
 • Günlük belirlenen sınırın üzerine çıkılmamalı,
 • Sağlık sorunları bulunan bireyler için bitki çaylarının ters etkilerde bulunabileceği ihtimali göz önünde olmalı. Bu açıdan doktor tavsiyesi alınmalı.

Bitki çayları ile ilgili bilinen gerçek şudur ki tüketimin günlük bir sınırı olmalıdır. Günde 1-2 bardaktan fazlası kişilerde farklı etkilere sebebiyet verebilir. Normalde istenen yönde etki bırakan bitki çayları fazla tüketim ile tansiyonu kötü etkileyebilir. Doğru tüketim adına çayın demlenmesi için 3 ila 5 dakika kadar bir vakit ayrılmalıdır.

 

Çeşitli Bitki Çaylarının Faydaları Nelerdir?

Bitki çaylarının günümüzde sıklıkla tercih ediliyor olmasında arındırıcı bir özelliğinin olması ve zayıflamak amacıyla kullanılabilmesi etkilidir. Ancak bununla sınırlı kalmıyor bitki çaylarının faydaları. Fizyolojik ve psikolojik açıdan sağlığımız adına etkileri oldukça geniş bir hazneye sahip. Bazı bitki çayları isimleri ve faydaları nelerdir? Birkaç örnekle bahsedelim.

 

Sakinleşmek İsteyenlere: Melisa Çayı

Hayat koşuşturmacası içinde birçok farklı duygu durumu ile karşılaşabilmekteyiz. Bu duygu-durum değişikliklerine karşı vereceğimiz tepkiler de çeşitlilik gösterebilmektedir. İstenmeyen durumlarla karşılaşmamak ve daha sağlıklı kararlar alabilmek adına sakin kalabilmek, sakinleşmek isteyebiliriz.

İşte tam burada melisa çayı yardımcı olmaktadır. Yatıştırıcı etkisi ile birlikte düşük düzeydeki depresyonlar üzerinde etkilidir. Bunun yanı sıra hazımsızlık, şişkinlik gibi durumlarda, uçuk ve benzeri yaraların iyileşmesinde de rol oynayabilmektedir.

 

Hazımsızlık ve şişkinliğe de değinmişken bu yazının arkasından, sindirim sistemi de dahil vücut sağlığı açısından faydalı etkileri olabilen “Fekal Transplantasyon” hakkındaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Bu görselde chai çayını görüyorsunuz. Çaydan çok bir fincan kahveyi andırıyor sanki:D

 

Kan Şekeri Seviyesinin Kontrolünde Etkili: Chai Çayı

Bitki çaylarının faydaları denildiğinde Chai çayı da , fitokimyasal ve antioksidan deposu bir değer olarak akla geliyor. Bu özellikleri ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı ve kansere karşı koruyucu yönde etkileri bulunmaktadır. Zencefil ve tarçın içeren chia çayı, viral enfeksiyonlara karşı da ilaç gibi gelebiliyor. Bunların yanı sıra adet dönemindeki bayanlarda karşılaşılabilen adet sancısına ve “tatlı yemek istiyorum” taleplerine iyi gelebiliyor. Kan şekeri kontrolünde de enzim aktivitelerini etkileyerek açlık hissinin yatıştırılmasında rol oynayabiliyor.

 

Bitki Çaylarının Faydaları: Bağışıklığı Güçlendiren Ada Çayı

Soğuk ayların vazgeçilmez içeceği ada çayı. Grip, soğuk algınlığı ve benzeri viral(virüs kaynaklı) enfeksiyonlardan korunmak, bağışıklığı güçlendirmek adına tercih edilebilecek bitki çayları arasında yer alır. Aynı zamanda boğaza yerleşen, rahatsız edici öksürük durumunun geçmesinde de öncü rol oynar.

Yapısal özellikleri ile hafıza sorunlarına karşı yardımcıdır, hafızayı güçlendirir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Östrojen hormonu salgılanımını etkilediğinden ergenlik öncesi dönemdeki çocuklar için ve hamilelik dönemlerinde kullanılmaması öneriliyor.

 

Enfeksiyonlardan Korunmak İsteyenlere: Kuşburnu Çayı

Bitki çaylarının faydaları denildiğinde diğerleri gibi değinilmesi gerekir kuşburnu çayına. B1, B12 ve C vitaminleri yönünden zengin yapısı ile vücudun hastalıklara karşı savunma mekanizması, bağışıklık sistemini güçlendiren etkileri biliniyor. Yapısında A vitamini ve karotenoid bulunması da göz sağlığı açısından sevindirici. Kuşburnu çayı iltihabi(yangısal) olayların da önünün kesilmesinde etkilidir. Uzun süreler yorgunluk şikayetinden yakınan bireyler için kuşburnu çayı tavsiye edilmektedir.

 

Mide Bulantısı İçin Etkili: Nane Çayı

Yine bir antioksidan kaynağı, nane çayı. Nane çayı bu özelliği ile bakteriyel ve viral enfeksiyonlara, kitle oluşumlarına karşı savunma oluşturabiliyor. Mide bulantısı yaşandığında bir cezve su ile naneyi ısıtıp önümüze getirebiliyor annelerimiz. Çünkü nane çayı mide yanması, mide bulantısı ve benzeri şikayetlere iyi gelebiliyor. Bunun yanında boğaz kuruluğundan yakınan bireyler için de nane çayı tercih edilebilir.

1 Comment
 1. caydukkani says

  Alternatif tıp tarafından yaygın kullanılan nane limon çay çeşidi her mevsim tüketilen organik çay türüdür.

  Mineral ve vitamin bakımından zengin olan limon ve nanenin bir araya gelmesinden ortaya damağa muazzam lezzet veren ferahlatan çay türü çıkıyor. Kurumuş veya taze nane yapraklarının limon ve suyla kısa sürede pişirilmesiyle hoş kokulu ve lezzetli çay hazırlayabilirsiniz.

  Nane; içerisinde yoğun bulunan mentol yağı, sindiriminizi hızlandırır ve mideye rahatlama verir. Anti bakteriyel özelliğe vücutta oluşan iltihapların sökülmesine yardımcı olan doğal bir bitkidir.

  Nane burun, boğaz, bronşlar ve akciğer tıkanıklarını temizler ve gevşeklik verir. Antiseptik özelliği olan nane, nefesinizi ve damağınızı kısa sürede temizler. Ferahlatıcı etkisi depresyona ve bitkinliğe iyi gelir, taze koklanması dahi bu etkiyi hızlı bir şekilde gösterir. Bunun en önemli sebebi nanenin vücuda verdiği yoğun enerjidir.

  Kuvvetli doğal aromaya sahip olması baş ağrılarına iyi gelir. Sağlık ve kozmetik ürünlerinde yaygın kullanılan nane, salatalarda ve soslarda taze veya kurutulmuş şekilde kullanılır, kurtulmuş nane çorbalarımıza lezzet verir. Her damak tadına uygun hoş kokulu ve lezzetli bir bitkidir.

  Limon; içerisinde yoğun C vitamini, sitrik asit, B vitamini, demir, kalsiyum, fosfor ve potasyum oldukça fazla miktarda barındırır. Yüksek tansiyona faydalı besin olarak bilinen limon, anti bakteriyel etkisiyle vücutta oluşan bakterilerin doğal yollarla atılmasına destek sağlar.

  Mutfakta çokça kullanılan limon salatalarda, yemek tariflerinde, tatlılarda ve özellikle detox sularının hemen hepsinin ortak malzemesidir.

  Kış aylarında soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi rahatsızlıkların daha kısa sürece atlatılması için akla gelen ilk çay türüdür denebilir. Çok pratik demleme şekilleri vardır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.