Biz Biliyoz

Boşanmada Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

  • 11 Aralık 2018
  • 83 kez görüntülendi.
Boşanmada Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Çiftlerin anlaşamayıp ayrılmak kararı vermesi ardından en çok araştırılan konu “boşanmada çocuk kime verilir” sorusunun cevabıdır. Ayrılmaya karar veren hemen her çiftin kafasına takılan yegane sorun budur.

Boşanma sürecinde eşler birbirlerine zarar vermek için çocuğun velayetini istemekte çocuk üzerinden birbirlerinin canını yakmaktadır. Kimi zamanda kendilerinin çocuğa daha iyi bakacağını düşündükleri için velayeti istemektedir. Peki hukuk boşanmada çocuk kime verilir sorusu için ne diyor. biliyoz.com sizler için araştırdı işte cevabı.

Boşanma Durumunda  Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Boşanma esnasında çocuğun velayeti konusunda eğer eşler ortak bir karara varamamışsa mahkemenin ilk dikkat edeceği husus çocuğun yaşıdır. Mahkeme boşanma esnasında tamamen çocuğun sağlığı, kişisel gelişimine dikkat ederek bir karara varır. Hukuken eğer çiftler anlaşamamışsa çocuk 6 – 7 yaşına kadar bakıma muhtaç olduğundan velayeti anneye verilir. Bir çocuğun bakıma en çok ihtiyaç duyduğu süre 7 yaşına kadar geçen süreçtir ve bu süreç bilimsel olarak ta kanıtlanmıştır. Çok çok sorunlu bir durum 7 yaşına kadar olan çocukların babaya verilmesi imkansızdır. Annenin sosyo ekonomik statüsünün herhangi bir önemi yoktur.

Çocuğun Velayetinin Babaya Verildiği Durumlar.

Boşanmada çocuk kime verilir

Boşanmada çocuk babaya verilir mi? Evet bazı durumlarda çocuğun velayeti babaya verilebilir. 7 yaşına kadar geçen süreçte çocuğun babaya verilmesi neredeyse imkansızdır. Fakat annenin çocuğa bakmaktan aciz olması, annecin çocuğun sağlığına zarara verecek bir durumda olması, annenin sağlığının çocuğa bakabilecek durumda olmaması gibi hallerde çocuğun velayeti babaya verilir. Görüldüğü üzere mahkeme tamamen çocuğun gelişimi açısından karar vermektedir. Çocuğun sağlığı ve gelişimi her şeyden önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Çocuklarda Gece Terörü. Uyku Terörünün Sebepleri

7 Yaşından Büyük Çocukların Velayeti Kime Verilir?

7 yaşına gelmiş okul çağında olan çocukların velayetinin belirlenmesinde tarafların çocuğa sunabileceği maddi imkanlar rol oynamaya başlar. Fakat % 100 kanaat oluşturmaz. Çocuğa maddi ve manevi açıdan iyi bir eğitim iyi bir gelecek sağlayabilecek olan eş velayet konusundaki davaya 1 – 0 önde başlar. Fakat hakim bu konuda çocuğun fikrini öğrenmek ister. Psikiyatri uzmanı tarafından çocuk dinlenir ve sonuç mahkemeye sunulur. Ama yine bu % 100 kanaat oluşturmaz. Çünkü çocuk Psikiyatri uzmanına vermiş olduğu bilgiler aile baskısı sonucunda olabilir. Yani Psikiyatri uzmanının mahkemeye sunmuş olduğu veriler yine tek başına kanaat oluşturmayacaktır. Velayetin kimde olması gerektiği hakimin çocuğun menfaati ile ilgili kararına bağlıdır.

12 – 13 Yaşlarındaki Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Bu yaşa gelmiş olan çocuk kendisini ifade edebilen isteklerini özgürce söyleyebilen bir çocuktur. Kendi isteğini net bir şekilde ifade edebilir. Bu yaşa gelmiş olan çocuğu dinleyen hakim çocuğunda isteğini göz önüne alarak yine çocuğun menfaati doğrultusunda velayet davasında karara varır.

Velayeti alamayan anne yada baba çocuğunu nasıl görebilir?

Taraflardan biri velayet davasını kazanmış diğeri ise kaybetmiştir. Kaybedilen sadece çocuğun bakımını üstlenmesidir. Annelik veya Babalık hakkını kaybetmiş olmazlar. Hakim belirli zamanlarda velayet davasını haybeden kişiye çocuğunu görme ve zaman geçirme şansı tanır. Örnek olarak iki haftada bir gün hafta sonu belirli saatler arasında okul yarı tatilinde yada yaz tatilinde bir ay gibi bu süreçler çocuğun yaşına göre yatılı veya belirli saatler arasında olmak kaydı ile değişiklik göstermektedir. Taraflar her şeyden önce çocuklarının mutluluklarını göz önünde bulundurarak bu konuya hassas davranmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Erkekler Neden Aldatır? Sebepleri Nelerdir?

Velayet Değiştirilebilir mi?

Evet velayet belirli durumlarda değiştirilebilir. Velayeti almış olan taraf diğer tarafa çocuğu göstermemesi gibi durumlarda icra yolu ile çocuğunun mahkeme kararında belirtilen gün ve saatlerde çocuğun kendine verilmesini talep eder. Sorunun devamı dahilinde çocuğunu göremeyen eş mahkeme kanalı ile tekrar velayet davasında bulunabilir.

Boşanma Nasıl Olmalıdır?

Boşanma süreci kesinlikle saygı ve sevgi çerçevesi içerisinde olmalıdır. Çocuk can yakmak için bir araç değildir. Hatta taraflar çocukları için belirli zamanlarda yan yana gelebilecek şekilde bir yol izlemelidir. Unutmayın ki çocuklarımız bizim geleceğimizdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ