Take a fresh look at your lifestyle.

Burun Kuruluğu Nedir?

0 6

Burun kuruluğu nedir? Burun kuruluğu neden olur? Burun kuruluğunda nefes alamama nedeni nedir? Burun kuruluğuna ne iyi gelir? İşte cevaplar.

Burun solunum sistemi içerisindeki en önemli organlarımızdan biridir. Esas görevi solunumu sağlamak ve koku almak olan burun içerisinde bulunan kıllar havadaki mikrobu tutarak akciğere gitmesini engeller.

 

Burun kuruluğu nedir?

Burun görevini tam olarak ifa edebilmesi için içerisinde bulunan nem dengesinin sürekli stabil olması gerekmektedir. Burun kuruluğu burun içerisinde bulunan nem dengesinin azalması sonucunda ortaya çıkar. Nem oranı azalmış olan burun görevini tam yapamayarak havada bulunan zararlı maddeleri akciğere iletir. Buda sağlık sorunları yaşamanıza sebep olur.

Burun kuruluğu neden olur?

Burun kuruluğunun en önemli nedeni nefes alınan ortamdaki havanın kuru olmasıdır. Genelde yaz aylarında sıkça rastlanan burun kuruluğunun sebebi sıcak olan havanın hava içerisindeki nem oranını düşürmesinden kaynaklanır.

Havanın kuru olması
Havanın sıcak olması
Fazla tuzlu beslenme
Yetersiz su tüketimi
Burun iltihabı
Uzun süreli burun spreyi kullanımı
Menepoz
Tansiyon
Burun kuruluğunun başlıca sebepleri içerisindedir.

Burun kuruluğuna ne iyi gelir.

Burun kuruluğu teşhis ve tedavi sürecinde ilk yapılması gereken işlem bu soruna neyin sebep olduğunun anlaşılması ve sebeplerin ortadan kaldırılmasıdır. Vücudun yeterli derecede su almasına özen gösterilmeli ve ortam nemlendirilmelidir. İlaç tedavisi uzman doktor tavsiyesi ile nemlendirici krem veya sprey olabilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.