Biz Biliyoz

Cilt Lekelerine Bitkisel Çözümler

Cilt Lekelerine Bitkisel Çözümler

Cilt lekeleri nasıl geçer? Cilt lekeleri için çözümler nelerdir? Cilt lekelerine bitkisel çözümler?

Genellikle el, yüz, sırt ve göğüs kısmında oluşan cilt lekelerinin sebepleri nelerdir?

 

Cilt Lekeleri Sebebi Nedir?

Cilt lekesi cildin kendi doğal renk tonunda olan farklılıklara denir. Cilt lekeleri çoğunlukla dış kaynaklı olsa bile bir takım hastalıkların habercisi de olabilir. Her zaman tavsiyemiz öncelikle uzman bir hekim tarafından konu ile ilgili destek ve bilgi almanızdır. Cilt lekelerinin dış kaynaklı sebepleri arasında arasın da en çok görülen sebep güneş ışınları, sigara kullanımı, merdiven altı kozmetik ürünleri ciltte renk değişimine ve lekelerin oluşmasına sebep oluyor. Yaş, genetik sorunlar, geçirilmiş olan hastalıklar ve kullanılan ilaçlarda cilt lekelerinin oluşmasına sebeptir.

Cilt lekelerinin göründüğü alanlar ise dudak çevresi, burun üstü, alın bölgesi, omuzlar, kollar, eller bacaklar, sırt ve göğüs bölgesidir. Fakat en çok yüz, kol ve ellerde gözlemlenmektedir.

 

Cilt Lekelerine Bitkisel Çözüm

Yeni oluşan veya yeni oluşmaya başlayan cilt lekelerinde doğru tekniklerin kullanılması çok önemlidir. Neden oluştuğunun tespiti eğer yapılabilmişse oluşumu sağlayan faktörlere karşı önlem alabilmek ilk adımımız olmalıdır. Örneğin güneşten kaynaklı bir oluşum ise öncelikle güneşe karşı önlemler almak çözüme başlamak için en etkili yöntem olacaktır. Güneş kremleri, şapka, gölge alanlar, güneşin olmadığı saatlerin seçilmesi gibi. Peki cilt lekelerini önlemek için ne yapmalıyız.

 

Cilt Lekeleri Tedavisi Limon

Limon ile ilgili yapılabilecek her türlü maske veya peeling cildinizin güneş görmediği zamanlarda yapılmalıdır. Çünkü limon, portakal gibi turuçgil ler güneşe karşı cildinizi hassaslaştırır. Hatta güneşle teması esnasında var olan lekenin daha da büyümesine sebep olur.

– Bir yemek kaşığı su
– Bir yemek kaşığı şeker
Yarım limon suyu

Bu üç malzemeyi bir kapta iyice karıştırın. Cildinize masaj yaparak uygulayın 5 – 10 dakika sonra yıkayın. Temizlediğiniz bölge üzerine cildin beslenmesi için bir miktar bal sürün eğer 15 – 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile yıkayın.

 

Cilt Lekesi Tedavisi Elma Sirkesi

Tavsiye edeceğimiz tüm bitkisel karışımları cildinizin güneş görmediği zamanlarda özellikle akşamları yapmanızı tavsiye ederiz. Cilt lekesi tedavisinde uygulanan bir diğer ürün ise elma sirkesidir. Bir kap veya şişe içerisine elma sirkesi ve su karıştırın. Sirke ve su aynı ölçüde olmalıdır. Sirke kolay bozulmadığından ötürü 500 ml şişe içerisine yarı yarıya sirke ve su karıştırın uygulama bittiğinde buz dolabında muhafaza edebilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımı pamuk veya makyaj temizleme pamuğu ile cildinize uygulayın. Uygulama esnasında pamuğa birkaç damla limon ve bal da damlatmanız hazırladığınız toniğin etkisini arttıracaktır. Eğer bal damlatırsanız 20 – 30 Dk sonra bölgeyi yıkayın. Eğer bal damlat madıysanız saatlerce sürdüğünüz bölgede durabilir.

 

Aloe vera ile Cilt Lekesi Tedavisi

Aloe Veranın cilt için faydalarını sanırım bilmeyeniniz yoktur.
1 yemek kaşık Aloe Vera jeli
1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağını karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz. 20 – 30 dakika cildinizde bekletmeniz kafi olacaktır. Bu karışımın içerisine eczaneden temin edebileceğiniz e vitamini kapsüllerinden 1 tanesini delerek sıkmanız hazırlanan kremi daha etkili hale getirecektir.

 

Cilt Lekesi Bitkisel Tedavisinde Zerdeçal

Zerdeçal antibakteriyel bir besindir. Bu sebeple cilt üzerinde bulunan akne ve sivilceleri kurutma etkisine sahiptir. 1 Yemek kaşığı zerdeçal’ ı bir kaba koyarak içerisine az miktarlarda süt, birkaç damla limon suyu, bal, ve az miktarda hindistan cevizi yağını karıştırarak macun haline getirerek cildinize masaj yaparak uygulayın 30 dakika bekledikten sonra cildinizi yıkayın.

Sizlere tarifiniz verdiğimiz kürleri belirli sürelerde kullanmanız sizlere fayda sağlayacaktır. Hiçbir leke maalesef ki 1 günde geçmeyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ