Take a fresh look at your lifestyle.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin 7 Doğal Çözüm

0 4

Cildinizde oluşan siyah noktalardan kurtulmak  çoğu zaman can sıkıcı olabilir. Fakat endişelenmeyin siyah noktalardan kurtulmak için 7 pratik bilgiyi sizlerle paylaşıyoruz.

 

Her kadının istediği şeylerden biride lekesiz, temiz, berrak bir cilde sahip olmaktır. Bazen yüz üzerinde çıkan siyah noktalar bu isteğe gölge düşürebilir. Siyah noktalardan kurtulmanın bir çok pratik çözümü bulunmaktadır. Evde çok basit yöntemlerle hazırlayacağınız kürler siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bu yazımızda sizler için araştırdığımız sizleri siyah nokta sorunundan kurtarabilecek 7 pratik bilgi bulunmaktadır.

 

Cildinizde oluşan siyah noktalar çoğu zaman can sıkıcı olabilir. Fakat endişelenmeyin siyah noktalardan kurtulmak için 7 pratik bilgiyi sizlerle paylaşıyoruz.

1. Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Bal ve Limon

Bal ve limon birlikte siyah noktaların tedavisinde çok faydalı olabilirler.

bal-limon

Malzemeler

Yarım limon suyu
1 çay kaşığı bal

Nasıl Hazırlanır

Bal ve limon suyunu birlikte karıştırın. Burun üzerine uygulayın. Ayrıca tüm yüze uygulayabilirsiniz. 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın.

Bu Maskeyi Ne Sıklıkta Kullanmalısınız?

Siyah nokta için hazırladığımız bu kürü haftada 2 ila 3 kez uygulayabilirsiniz.

Bal ve Limon Kürü Neden Kullanılmalıdır?

Bal, en iyi doğal olarak nemlendiriciler içerisindedir. Ayrıca, cilt gözeneklerini nemlendiren ve siyah noktaların çıkarılmasına yardımcı olan antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir. Limon, cilt yağlanmasını azaltmada ve siyah noktaları, sivilce izlerini, lekeleri ve koyu noktaları temizlemede yardımcı olan C vitamini, potasyum ve kalsiyumla doludur. Limonda bulunan sitrik asit, gözenekleri sıkılaştırarak cildi temizler.

2. Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Yumurta Beyazı Maskesi

Bu maske, siyah noktaları yok etmeye yardımcı bir maskedir.

yumurta-akı-maskesi

Malzemeler

2 yumurta akı
2 çay kaşığı limon suyu

Yumurta beyazı maskesi nasıl hazırlanır?

Yumurta akını tamamen donuklaşana kadar çırpın. Üzerine limon suyunu ekleyerek çırpmaya devam edin. Bu karışımı burnunuzun üstü ve siyah noktaların olduğu bölgenin geneline uygulayın. Kurumasını bekleyin. Üzerine temiz ince bir bez yerleştirin. Bez üzerine hazırladığınız karışımdan tekrar uygulayın. Karışımın tamamen kurumasını bekleyin. Kuruyan maskenizi yavaşça çıkartın. Yumurta kokan bir besin maddesi olduğu için yüzünüzü iyice yıkayın.

Bu Maskeyi Ne Sıklıkta Kullanmalısınız?

İyi sonuçlar elde edebilmek için bu maskeyi haftada iki veya üç kez uygulayabilirsiniz.

Yumurta Beyazı Maskesi Neden Kullanılmalıdır.

Yumurta, büyük gözeneklerin küçülmesine yardımcı olur. Cilt tonlama özelliklerine sahip protein içerir. Gözenekler sıkılaştığında, siyah noktalar cilt yüzeyine doğru itilir ve çıkması kolaylaşır.

3. Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Tuz ve Diş Macunu Maskesi

Diş macunu kullanarak siyah noktaların cilt üzerinden nasıl çıkacağını mı merak ediyorsunuz? İnatçı siyah noktalardan kurtulmanın kolay ve ucuz yolu tuz ve diş macunu maskesi.

dis-macunu-maskesi

Malzemeler

Bir çay kaşığı diş macunu (tercihen nane)
Bir çay kaşığı tuz
Birkaç buz küpü

Tuz ve Diş Macunu Maskesi Nasıl Hazırlanır?

İnce bir macun oluşturmak için diş macunu ve tuzu iyice karıştırın. Bu macunu burun üzerine veya siyah noktaların oluştuğu yer yere genel olarak uygulayın ve kuruması için 5 dakika bekletin. Maskeniz kuruduğunda ılık su ve dairesel hareketlerle masaj yaparak yüzünüzden temizleyin. Macunu yüzünüzden temizledikten sonra gözenekleriniz genişlemiş olacaktır. Bu gözenekleri normal haline getirmek için yüzünüzü buz küpleri ile ovalayın.

Tuz ve Diş Macunu Maskesini Ne Sıklıkta Kullanmalısınız?

Bu maskeyi haftada iki veya üç kere kullanmanız kalıcı çözümlere ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Tuz ve Diş Macunu Maskesini Neden Kullanmalısınız?

Diş macunu uygulanması, siyah nokta çözerek gözenekleri temizler. Diş macunundaki nane cilt gözeneklerinin açılmasına ve bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur. Tuz, cildin peelingini ve ölü cildin kurtulmasını sağlayan antiseptik güce sahiptir.

4. Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Limon ve Kabartma Tozu Kürü

Siyah noktalar için limon ve kabartma tozu birlikte ile birlikte hazırlanan kür bu istenmeyen görüntünün ortadan kalmasına yardımcı olacaktır.

kabartma-tozu-maskesi

Malzemeler

Bir çorba kaşığı kabartma tozu
Yarım limon suyu

Siyah Noktalar İçin Limon ve Kabartma Tozu Kürü Nasıl Hazırlanır?

Limon ve kabartma tozunu macun haline gelene kadar birbiri ile karıştırın. Bu karışımı siyah noktaların oluştuğu bölgeye uygulayın. Kuruduktan sonra macunu yapıştırdığınız bölgeden çıkartın ve yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Limon ve Kabartma Tozu Kürü Ne Sıklıkta Kullanmalısınız?

Limon ve kabartma tozu kürünü haftada iki ika üç kez yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Limon ve Kabartma Tozu Kürünü Neden Kullanmalısınız?

Kabartma tozu, cildin pH’ını düzenlemeye yardımcı olarak aşırı yağ üretimini engeller. Aynı zamanda kir ve ölü cilt hücrelerinin tıkanmasına yardımcı olan mükemmel bir doğal özelliktir. Limonun ve kabartma tozunun asitli nitelikleri, siyah noktalara neden olan bakterilerin mücadelesinde yardımcı olur.

5. Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Buhar Tedavisi

Yüzünüze buhar tutulması siyan noktaların yumuşamasına yardımcı olacaktır.

buhar-maskesi

Malzemeler

Büyük bir kase sıcak su
Bir havlu

Siyah Noktalar İçin Buhar Tedavisi Nasıl Hazırlanır?

Kaseye çok sıcak su dökün. Yüzünüzü doğrudan buhar saçan suyun üstünde yaklaşık 30 santim yaklaştırın. Başınızın üzerine büyük bir havlı koyun ki buhar havlunun içerisine hapis olsun. Yüzünüzü 5 dakika buhar dolu havlunun içerisinde tutun.

Ne Sıklıkta Kullanmalısınız?

Bu yöntemi haftada bir veya iki kere uygulayabilirsiniz.

Siyah Noktalar İçin Neden Buhar Tedavisi ?

Genellikle ölü cilt, yağ ve temiz olmayan maddelerin bir araya gelmesi ile siyah noktaları oluşturur. Cilt gözenekleri arasına sıkışan içi yağ dolu siyah noktalar buharın sıcaklığı ile yumuşar ve daha rahat çıkartılmasına yardımcı olur.

6. Yüz Temizliği İçin Süt ve Jelatin Maskesi

Bu doğal ilaç sadece siyah noktaları ortadan kaldırmaz, aynı zamanda sağlıklı ve yumuşak bir cilt de sahip olmanıza imkan sağlar.

süt-maskesi

Malzemeler

Bir çorba kaşığı jelatin (tatlandırılmamış)
İki yemek kaşığı süt

Süt ve Jelatin Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Tatlandırılmamış jelatini, mikrodalgaya dayanıklı bir kaseye aktarın. Sütü ekleyin ve karışımı 10 ila 15 saniye boyunca mikrodalga fırında ısıtın. Süt ve jelatin karışımı soğuduktan sonra, burun veya tüm yüzünüze uygulayın. Karışımı inceltmek isterseniz daha fazla süt ekleyebilirsiniz. Yaklaşık 40 dakika bekletin. Maskeyi soymak için kenarlardan içeriye doğru hareketlerle yüzünüzden çıkartın..
Yüzünüzü ılık su ile durulayın. Gözenekleri kapatmak için nemlendirici uygulayın.

Süt ve Jelatin Maskesini Ne Sıklıkta Kullanmalısınız?

Bu tedaviyi haftada iki defa yapabilirsiniz.

Süt ve Jelatin Maskesi Neden Kullanılmalıdır?

Jelatin sadece cilt sıkılaştırıcı özelliği sahip değildir, aynı zamanda cildin kolajen seviyelerinin korunmasında da önemli bir rol oynayabilir. Cildin yenilenme sürecini destekler ve erken yaşlanmayı önler. Cildi nemlendirir ve kirleri çıkarırken cildi tonunu süzenler. Sütün jelatin ile birleştirilmesi, cildin pH dengesinin korunmasına destek olur. Aşırı yağ oluşumunu ve ölü cilt hücrelerinin düzenlenmesini destekler. Sütün laktik asit içeriği, herhangi bir enfeksiyonu azaltmanın yanı sıra hücresel yenilenme sürecine de katkıda bulunur.

7. Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Aloe Vera Maskesi

Aloe vera siyah nokta gibi cilt sorunlarıyla etkin bir şekilde mücadele edebilir ve ayrıca genel cilt yapısının düzenlenmesine destek sağlar.

aloe vera

Malzemeler

Taze aloe vera yaprağı veya aloe vera jeli bir çorba kaşığı.

Aloe Vera Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Daha iyi sonuç almak için aloe vera yapraklarını ince ince kıyın veya robottan geçirerek resmen toz haline getirin. Aloe veya jeli ile karıştırarak yüzünüze uygulayın. Yarım saat yüzünüzde duran aloe vera jelini ılık su ile durulayın.

Bu Çözümü Ne Sıklıkta Kullanmalısınız?

Bunu her gün yapabilirsin.

Neden Aloe Vera Jelini Kullanmalısınız?

Aloe vera, açık cilt gözeneklerinin kapanmasını destekleyen doğal sıkıştırıcı özelliklere sahiptir. İyileştirici özellikleri cildi rahatlatmaya yardımcı olur. Aloe veranın günlük cilt bakım rejiminize adapte edilmesi siyah noktaların yok edilmesine büyük destek sağlar..

Leave A Reply

Your email address will not be published.