Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuklar İçin Güvenli İnternet Kullanımı

1 36

İnternet artık hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi. Günümüzde çocukların bile çoklukla kullandığı bu mecrada çocuklar için güvenli internet kullanımı hakkında bilgiler vermek istedik.

Çocuklarımızın interneti kullanırken nerelere girdiğini, kimlerle görüştüğünü ve zararlı içeriklere muhatap olup olmadıklarını merak eden ve bu konuda endişelenen anne babaların elbette yapabilecekleri de vardır. Onlarla konuşmak, kurallar çerçevesinde hareket etmek veyahut denetim için teknolojiden istifade etmek gibi seçenekleri vardır.

İnternette pek çok faydalı ve istifade edilecek konular ve materyaller olmakla birlikte zararlı ve tehlikeli olan yönüyle de hususen çocuk ve gençler için korkulacak bir yer olabilmektedir. Bu durum çocukları için endişelenen anne babaları bazı güvenlik önlemleri alma yoluna sevk etmektedir. Peki çocuklar için güvenli internet kullanımı yolları nelerdir? İşte bu yazımızda, bu konuda içinizi rahatlatacak bilgiler vereceğiz.

Güvenli İnternet Nedir?

Çocukların gençlerin internette gezerken karşılaşabilecekleri taciz, zorbalık, teşhir gibi yada yaşına uygun olmayan zararlı içeriklerden korumak maksadıyla alınan önlemlerdir. Bu önlemler bazen ebeveyn denetimini bazen de internet filtrelerini kullanmak suretiyle olur.

Zira bu önlemlerle bireylerin sağlıklı bir şekilde korunması, hayatlarını normal olarak sürdürmesi, internetin zararlı içeriklerinden korunması ve zihinsel ve bedensel olarak zararlı olabilecek durumlardan korunması mümkün olmaktadır.

Teknolojiyi Yasaklamak Çözüm mü?

Çocuklar için internet demek sınırları olmayan bir alandır! Sınırların olmayışı hem büyük bir tehlike hem ebeveynlerin internet güvenliği sürecini yönetmekte zorlanması demektir.

Unutmayın ki yasaklar, çocuklar için çoğunlukla anlamsız olur. Bazen de yasaklar, merak konusu ve de bir tür cazibe olabilmektedir. Bundan dolayı çocuk gelişim uzmanları da yasakların çözüm olmadığı konusunda uyarıyorlar.

Onun için yasaklamak yerine, bir cihette gereklilikte olduğu düşünüldüğünde kontrollü kullandırtmak en makulüdür. Elbette teknolojiyi faydalı kullanmak mümkündür hem çağımızın bir ihtiyacıdır.

Peki nasıl olacak? Öncelikle kendimiz ön bilgiler edinerek İnternette zaman geçiren çocuklar ile güzel bir şekilde konuşalım. Onların internette iken neler yaptıkları ve kimlerle görüştükleri ve yaşına göre karşılaşabilecek sorunlarla ilgili konuşmaya çalışın.

Bunu yaparken çocuklarınızın bilgisayar telefon izinlerini kaybetme korkusu yaşatmyacak tehdit dili olmadan uygun bir dil kullanmaya çalışın. Hatta siz bile arkadaşları ile olan oyunlarına dahil olmayı beraber oynamayı teklif edin. Olmuyorsa yanında oturarak izleyebilirsiniz.

Tablet ya da bilgisayarlar çocuğunuzun odasında olmamalı, oturma odası salon gibi ailenizin merkezi olan bir yerde olmalıdır. Bu şekilde çocuğunuzun nelerle ilgilendiğini neler yaptığını daha çok denetleme imkanı bulursunuz.

Çocuklar İçin İnternet Güvenliğini Sağlamak

Çocuğunuzun hangi sohbet programları ve sosyal medyayı kullandığını ve ne tür oyunlar oynadığını takip ediniz.

Mutlaka çocuğunuzla, internette bazı tehlikelerin bulunduğunu ve bu konuda neler yapılması gerektiği ile ilgili konuşun.

Sosyal ağlarda ve sitelerinde kendi profillerine neler yazdıklarını neler paylaştıklarını öğrenmeye çalışın.

Onlara internette yada bir ağda tehdit edici ve korkutucu bir durum olursa, dayatma olursa ya da şüpheli mesaj gelirse mutlaka sizinle paylaşması gerektiğini belirtin.

Çocuğunuzu takip edin eğer belirgin bir davranış değişikliği varsa bunu mutlaka ciddiye alarak takip edin

Çocuğunuzun sınırsız ve denetimsiz bir internete sahip olmasına izin vermeyin.

Çocuklara Güvenli İnternet Ortamı Oluşturmak

Çocuklara Açık Kurallar Koyun

Çocukların bilgisayarı ve telefonu nasıl ve ne şekilde kullanması gerektiğini içeren açık belirgin kurallar koyun ve bunu yazılı hale getirerek bilgisayar yakın görünebilecek bir yere yerleştirin.

Burada girilmemesi gereken siteleri ve paylaşmaması gereken şeyleri açıkça ifade edin. Tam burada bunu yaparken, bu kuralların onu kontrol amaçlı olmadığını aksine onu korumak için olduğunu anlatarak ve ikna üzere konuşun.

Örnek olarak aşağıda, bu anlamda yer verebileceğiniz bazı koruyucu kurallara yazdık.

 Gizli arkadaşlık teklifinde bulunan bilinmeyen tanınmayan kimselere mutlaka “hayır” cevabı vermeli ve hiçbir şekilde onlarla iletişim olmayacaktır.

 Hiçbir şekilde kimden geldiği belli olmayan ekler açmamalı, linkler tıklanmamalıdır.

 Hem kendileri hem aile ile ilgili bilgiler mutlak surette paylaşmamalıdır.

 Şifreleri kolay olmamalı ve gerek arkadaşları gerek yabancı bir kimseyle kesinlikle paylaşmamalıdır.

Teknolojiden Faydalanın
Bu noktada size yardımcı olan aile güvenliği yazılımlarını kullanabilirsiniz. Pek çok şirket, çocukların koruması ve riskleri en az düzeye indirmesine yardım edecek güvenlik teknolojilerini sağlamaktadır. Zararlı olan içerikleri filtreleyen bu teknolojiler, hem çocuğunuzun hangi sitelerde gezindiğini takip etmenize yardımcı olmaktadır.

Güvenilir Oyunlar Terih Edini

Oyunlarda Reklam içermeyen, şiddet ve korku öğeleri olmayan, çocukları olumsuz davranışlara örnek oluşturmayan, başka oyuncularla online iletişim özelliği bulunmayan, güven oluşturmuş bilinen bir yayıncı tarafından yayınlanan özelliklere sahip oyunları oynamasına izin verin.

Güvenilir Video Kanalları

Şayet kontrollü bir şekilde video izlemesini istiyorsanız YouTube yerine YouTube Kids”i tercşh edebilirsiniz. Zira YouTube Kids’de yayınlanan videolar yayınlanmadan çocuklar için uygunluğu kontrol edilmektedir.

Yine de her zaman çocuğunuzun neleri izlediğini kontrol etmekte fayda vardır. Hem hayali karakterler konusunda onları bilgilendirin bu karakterlerin gerçek olmadığını ifade edin.

Bir de Jellies isimli çocuk videoları uygulamasını da bakabilirsiniz. Bu uygulamada reklam yok ve çocuklar için yalnızca güzel olabilecek içerikler var.

Sonuç

Unutmayın hiçbir şeyin tam bir güvenliği yok ve zararlı içerikler bir yerden çıkabilmektedir. Daima uyanık olmalı ve çocuğumuzu takip etmeliyiz.  Onlarla ilgilenmeli ve yaşına göre hareket etmek en iyisidir. Çocuklar için güvenli internet kullanımı hakkında bilgiler verdik. En Çok Kullanılan İnternet Dolandırıcılık Yöntemleri hakkında bilgiler almak linke tıklayınız.

1 Comment
  1. Abdurrahim Açıkgöz says

    Çok değerli ve kıymetli bilgiler bizlerde birer aile fertleri olarak üzerimize düşen görevlerimizi en iyi şekilde yerine getirmeliyiz. Emeğiniz için teşekkürler hocam

Leave A Reply

Your email address will not be published.