Take a fresh look at your lifestyle.

Defterde Oynanan Oyunlar 

0 26

Defterde oynanan oyunlar denince birçok insanın çocukluğunda keyifli zamanlar geçirerek oynadığı oyunlar aklına geliyor. Evde oynanabilen oyunlar içinde olan defter oyunları nelerdir yazdık.

Gerek Defterde oynanan oyunlar olsun gerek evde oynanan oyunlar olsun bu oyunlar hem sosyal manada hem de psikolojik manada oldukça değerli ve sonuçları kıymetli olan aktivitelerdir.

Peki bu oyunlar hangileridir? diye soracak olursanız bunları biliyorsunuz ama yine de söyleyelim. Amiral Battı, İsim şehir, Sos oyunu, Kim kiminle nerede, adam asmaca ve çizerek anlat oyunlarıdır. Şimdi kısaca anlatalım bu oyunları.

Evde Oynanacak Oyunlar

Son zamanlarda evde kalma oranlarının artması ile zamanımızı daha güzel bir şekilde değerlendirmek için evde yapılacak etkinlikler nelerdir araştırılmaya başlandı. Evde yapabileceğiniz en iyi faaliyetlerden birisi elbette ki oyun oynamaktır. Hem eğlenceli bir faaliyet hem aile bütünleşmesine ve hatıralarına katkı yapan etkinliklerdir.

Evde oynanacak oyunlar

Amiral Battı

Bu oyun için bize sadece bir defter ve kalem lazımdır. Defterimizin kareli bir defter olması oyunu kolaylaştıracaktır. Zira 10×10 büyüklüğünde yani 100 tane kare çizmemiz gerekecektir. Çizim işi bittikten sonra aynı satranç tahtası gibi sütunlara 1 den başlayarak sayılar veriyoruz. Aynı şekilde diğer yere a den başlayarak harfleri yazar.

Şimdi oyunun ikinci bölümüne geçelim. Oyunda 4 tane gemi bulunur. Amiral 4 birim, Kruvazör 3 birim, Muhrip 2 birim ve Denizaltı 1 birim yer kaplayacaktır. Bu gemiler zemine koyulur. Amaç karşıdaki oyuncunun gemisini batırmaktır. Nasıl mı?

Birinci oyuncu önündeki boş yerlerden birini söyler. Mesela a4 der. Şayet diğer oyuncunun yerleştirdiği bir geminin üzerine denk gelecek şekilde söylemişse onun gemisi hasar alır. Bu oyuncu Amiral hasar gördü, denizaltı battı gibi komutlar da verir.

Dört gemisi de vurulanın amiral gemisi batar. Evet geminin batması için tüm gemilerin söylenmesi gerekmektedir. Her oyuncunun bir turda üç vuruş hakkı bulunmaktadır. Bu haklar bitince sıra diğer oyuncuya gelir. Rakibinin gemilerini ilk kim imha ederse o kazanmış olur. Amiral battı nasıl oynanır öğrendiğimize göre bir başka oyunumuza geçelim.

İsim Şehir Oyunu

En eski ve herkesçe bilinen oyunlardan biridir. Bu oyun lise ve ilkokul yıllarının vazgeçilmez oyunlarındandır. Oynarken hem zevk hem heyecan dolu oyunlardan birisiydi. Şimdilerde telefon alışkanlığından bu eğlencelerden mahrum kalınıyor.

İşte defterde oynanan oyunlar arasında en çok oynana isim şehir oyunu. Esasen tek bir tablo çizmemiz yeterlidir. Bu tablonun en üstüne sırasıyla İSİM – ŞEHİR- HAYVAN – BİTKİ – SANATÇI – EŞYA – ÜLKE ve son sütuna puan bölümünün eklendiği ekliyoruz.

Bu oyun iki veya daha fazla oyuncu sayısı ile oynanabilir. En iyisi kalabalıkla oynananıdır. Çocuklarla oynuyorsak bazı bölümleri çıkarmak akıllıca olacaktır. İsim şehir nasıl oynanır sorusuna gelecek olursak.

Oynayanlardan yada dışardan birisi fark etmez A’dan Z’ye kadar içinden saymaya ve diğer oyuncular dur deyince harf belirlenmiş olur. Belirlenen harfe göre de tablo doldurulmaya başlanır.

Tablonun tamamını yada en fazla yapan kişi 20’den geriye doğru sayar ve süre bittiğinde kalemler bırakılır. Her doğru yazılan alana 10 puan, boş kalmışsa 0 puan aynı şey yazılmışsa 5 puan yazılır. Puanlar toplanarak en sona yazılır. Son elde en fazla puanı alan kazanmış olur.

SOS Oyunu

Evde oynanacak oyunlar arasında SOS oyunu da bulunmaktadır. Aslında çok basit bir oynanışı vardır ve amiral battı oyunundaki zemine benzer bir oyun zemin yeterlidir.

Bu zemin için 3×3’lük yeterli olabileceği gibi duruma bağlı olarak 10×10 veya 20×20’de olabilir. Zemin ne kadar çoksa oyun o kadar zor ve eğlenceli olabilir. Zemin hazırlandık ise SOS nasıl oynanır? Cevaplayalım.

Oynanması oldukça basittir. Oyunda iki harf kullanılmaktadır. Bu harfler S ve O harfleridir. Bu harfleri kullanarak SOS yazmayı başaran bir çizik atarak bir puan alır. Zeminin tamamen harflerle doluncaya kadar devam eder ve en fazla puanı alan kişi kazanmış olur.

Kim Kiminle Nerede Oyunu

Oturduğumuz yerden oynanacak oyunlar ya da Defterde oynanan oyunlar içinde sizi en çok eğlendirecek bir oyuna geldik. Kim kiminle nerede oyunu. Bu oyun için bir defter ve kalem bize yeterlidir. Oyunun oynanışı 5N1K temeline dayanıyor.

Oyun için ilk yapılacak şey Kim? Soru için oyuncu bir cevap yazar ve kağıdı katlar. Diğer oyuncu ise bunu göremez. Sonrasında kiminle sorusuna başka oyuncu cevap verir. Aynı şekilde katlanır. Sonra sırasıyla; Nerede, Nasıl, Ne Yapıyor soruları cevaplanarak yazılır.

Hiç kimse diğerinin yazdığı cevabı bilmez ve en son okunur. Son olarak bütün katlanılan kâğıtlar açılır ve sesli bir şekilde okunur. Komik ve eğlenceli bir oyun desek yerinde olur. Tabi, yazılanlarda ne kadar farklı ve hayal gücü varsa o kadar güzel olur.

Adam Asmaca Oyunu

Evde ailecek oynanacak oyunlar arasında en köklü ve bilinen bir oyuna sıra geldi Adam asmaca oyunu basit ama güzel bir oyundur. Eskiden beri hem çocukların hem büyüklerin oynadığı bir oyundur.

Oyunda farklı her türlü kelime sorabilirsiniz. Kelimeyi seçen kişi kalemi alır ve defterin başında geçer. Diğer oyuncu veya oyuncularda harfleri söylemeye başlar/lar. Kelimenin veya sözlerin içinde olmadığı her harf adamın bedeninde bir parça oluşturur.

Sırasıyla kafa, beden, kollar ve bacaklar bittiğinde adamımız asılır. Kelimeyi bilmeye çalışan oyuncu oyunu kaybetmiş olur. Hem basit hem eğlenceli bir oyundur.

Çizerek Anlat

Defterde oynanan oyunlar arasında bulunan ve yetenek gerektiren bir oyundur. Hususen resim yeteneği olanlar için bir avantaj olan bu oyun sizlere evde bulunduğunuz süre zevk olarak oynayacağınız bir oyundur.

Bu oyun için bir deftere ve kaleme ihtiyacımız vardır. İki gruba ayrılan oyunculardan birine bir kelime verilir. Sonrasında defter üzerinde çizerek anlatması istenir. Oyuncu dirlikte olduğu diğer oyuncuya bu kelimeyi çağrıştıran resimler çizerek o kelimeye bilmesini sağlar. Bu şekilde kim çok bilirse o kazanmış olur.

Kare Doldurmaca Oyunu

İki kişiyle oynanan kare doldurma oyunu hem zaman geçirmek hem evde ailecek oynanacak oyunlar arasındadır. Bu oyun için 10X10 boyutlarında ya da isteğe bağlı bu oran değişebilir bir kareli kağıt olsa yeter.

Her oyuncu kendi kalemi ile önceden belirlenen alanda karelerin bir yanını çizer. Bu çizmek karenin ister alt, üst, sağ veya sol olabilir. Alanı doldurmaya başladıkça kareler kapanmaya başlar. Bir kareyi tama olarak kapatan oyuncu karenin içerisine kendi belirlediği harfi yazar. Böylelikle en çok kare dolduran oyunucu kazanır.

Bu makalemizde sizlere kolayca oynayabileceğiniz defterde oynanan oyunlar hakkında bilgiler verdik. İster arkadaşınızla ister ailenizle mutlaka oyunlar oynayın. Hem zeka hem sosyalliğiniz arsın. Bolca gülün, bolca eğlenin ki güzel hatıralarınız kalsın.

Leave A Reply

Your email address will not be published.