Çocukların beyin gücünü arttıran 10 besin maddesi

 Çocukların beyin gücünü arttıran 10 besin maddesi

Çocuğunuzun ne yediği onun zekası ve bilişsel güçleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir! Küçük çocuğunuz yaramaz bir bebek olmak için büyüyor ve her geçen gün yeni şeyler öğreniyor ve keşfediyor. Afacan bir delikanlı olacak. Peki çocuğunuzun zeka gelişimini ve beyin gücünü arttıran besin maddelerinin neler olduğunu biliyor musunuz?

Çocuklarda beyin gelişimi için 10 mucize besin

Gelişimin bu çok önemli aşamasında, çocuğunuzun beslenme düzeni onun zekasını beslemede çok önemli bir rol oynayacaktır. Bu yüzden ona ihtiyaç duyduğu en iyi şeyi verdiğinizden emin olun. İşte çocukların zeka ve beyin gelişimi için en etkili besinler.

Sebzeler:

zeka gelişimi için ıspanak

zeka gelişimi için ıspanak

Ispanak ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler, beyin gelişimine bağlı folat ve vitaminler bakımından zengindir. Çocuğunuz bu besin maddelerini sevmeyebilir hatta nefret edebilir, ancak bunları çocuğunuzun yemeklerine gizlice koymanın yollarını bulmalısınız.

Yoğurt:

beyin gücü için yogurt

beyin gücü için yoğurt

Yoğurt, beyin dokusunun işlevini ve büyümesini artıran mükemmel bir B vitamini ve protein kaynağıdır. Ayrıca, sindirim sağlığını iyileştiren probiyotik bakteri içerirler. Bazı taze meyveler ile harmanlanmış bir bardak yoğurt, hızlı ve lezzetli bir öğün olacaktır.

Yumurta:

yumurta zeka geliştiriyor

yumurta zeka geliştiriyor

Yumurtalar zengin bir protein kaynağıdır ve ayrıca iyi miktarda kolin içerir. Beynin doğru çalışması ve gelişimi için gerekli olan bir besindir. Yumurta çok yönlü bir besin maddesidir. Kolaylıkla bir çok yere eklenebilir.

Balık:

hafızayı güçlendirmek için balık

hafızayı güçlendirmek için balık

Balık, çocuklarda beyin gelişimi için en iyi yiyecek olarak kabul edilir. Somon, sardalya ve ton balığı gibi balıklar zengin bir D vitamini ve omega 3 yağ asidi kaynağıdır. Her iki besin de beyni hafıza kaybına ve yaşa bağlı hafıza kaybına karşı korumaktan sorumludur. Omega 3 yağ asitleri de çocuğunuzun bağışıklığını artırır, bu nedenle her hafta en az 2-3 porsiyon tüketilmesi tavsiye edilir.

Barbunya:

barbunya hafızayı kuvvetlendiriyor

barbunya hafızayı kuvvetlendiriyor

Barbunya astımdan etkilenenler için harika bir doğal besin maddesidir. Aynı zamanda vejetaryenler için de iyi bir protein kaynağı olduğu düşünülmektedir. Barbunya fasulyesi tüketiminin hafızayı arttırdığı ve yaşam tarzıyla ilgili birçok bozukluğu önlediği düşünülmektedir.

Karpuz:

zeka gelişimi için karpuz

zeka gelişimi için karpuz

Meyveler tam anlamıyla beynin radikal hasarını önleyen ve çocuğunuzun hafızasını en iyi durumda tutan değerli antioksidanlarla doludur. Ayrıca, vücudun bağışıklık fonksiyonunu artıran C vitamini içerir.

Kuruyemiş ve Tohumlar:

ocukların zeka gelişimi için kuruyemiş

çocukların zeka gelişimi için kuruyemiş

Ceviz ve bademlerden, keten tohumu ve chia tohumlarına kadar olan kuruyemiş ve tohumlar ruh halini destekleyen aynı zamanda sinir sistemini uyaran benin maddelerini. Kuruyemişleri çocuklarınıza güvenle verebilirsiniz fakat tohumlar için bir uzmandan destek almanızı tavsiye ederiz.

Yulaf ezmesi:

yulaf ezmesi beyni güçlendiriryor

yulaf ezmesi beyni güçlendiriryor

Yulaf ezmesi çocuklar için harika bir kahvaltılık seçeneğidir. Elyaf bakımından zengin olan yulaf ezmesinin kalp, beyin ve tüm vücuttaki atar damarları temizlediği düşünülmektedir.

Elma:

bilişsel gelişim için elma

bilişsel gelişim için elma

Elmalar bilişsel gerileme ile mücadele eden hayati antioksidanlar içerir. Ancak bozulmaması için bir çok kimyasal maddelerle beslenen elmalar yerine doğal katkısız elmaları çocuklarınıza vermeniz tavsiye edilir.

Zerdeçal:

beyin damarları için zerdeçal

beyin damarları için zerdeçal

Zerdeçal en iyi hafıza arttırıcı besinler arasında gelmektedir. Beynin çalışmasına yardımcı olur ve aynı zamanda beyin dokularının iltihabıyla savaşır. Alzheimer hastalığına ve plak oluşumuna karşı vücudu daha güçlü ve dirençli tutar.

Görüldüğü üzere çocukların beslenmesinin beyin gelişimi ve beyin gücü üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Bu besinler sayesinde hem çocuğunuz için doğal bir beslenme menüsü oluşturmuş olacaksınız hem de çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel gelişimini destekleyeceksiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın