Biz Biliyoz

Dekorasyon Terimleri Sözlüğü

  • 10 Kasım 2020
  • 131 kez görüntülendi.
Dekorasyon Terimleri Sözlüğü

Dekorasyonunda Kullanılan Yabancı Kelimelerin Anlamları

 Dekorasyonlarda geçen yabancı sözcüklerin   ne demek olduğunu, anlamlarını derledik.

Dekorasyona ilgisi olan herkesin baştan sona kadar okuması gereken Dekorasyon Sözlüğünü sizin için toparladık.

 

A-
Abajur Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Işığın göze direk gelmesini engelleyen lamba anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Abanoz Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Abanozgiller familyasından ağaç türü (sert ve siyah tahtası vardır)
Abara Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Köy evlerinin tavan kısmındaki boşluk anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Akaju Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Açık ve koyu damarlı kızıl kestane rengi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Alaçam Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   “Karaçam”a Toroslarda verilen ad anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Anfora Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   İki kulplu, yumurta şeklinde, dibi genelde sivri olan veya bir ayakla biten antik kap anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Ankastre Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Bir yuvanın içine yerleştirilmiş, gömülmüş olan anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Aplik Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Duvar şamdanı, duvar lambası anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Armoni Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Uyum, ahenk anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Arnuvo Cam Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Bir yüzü pürüzlü dekoratif cam anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Asismik Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Depreme dayanıklı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Asiye Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Direk, sütun anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Aterfon Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Paslanmaz çelik içine, aralarına kuru hava bırakılarak yerleştirilmiş çift cam anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Avlu (atriyum) Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Yapıların orta kısmında bulunan, tercihe göre üstü açık yada kapalı olan geniş bölümdür anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir. Mimarlıkta Atriyum olarak da adlandırılır anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Ayrıntı Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Detay anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Aynaduvar Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Bir duvarda çevresi silmeli, mermer taklidi veya sıvalı bölüm anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Aypencere Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Yarım daire şeklinde pencere anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.

 

B-
Bakıncak Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Küçük bir odacık şeklinde dışa taşan pencere, cumba anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Bakırtaşı Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Malakit anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Balıkpulu Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Aynı çizgi üzerinde birbirine değen ve bir çizgiden ötekine almaşan daire yaylarından meydana gelen mimarlık süslemesi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Balar Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Çatı kirişi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Balza Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Mantar kadar yumuşak ağaç anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir. Maket yapımında tahtası kullanılır anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Bam Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Çatı, dam, kubbe anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Bara Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Demir çubuk anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Barhana Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Büyük kullanışsız konak anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Başsedir Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Eski Türk odalarında, başköşelerde bulunan üzeri minderli sedir anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Baştaban Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Saçaklık bölümünü taşıyan ve sütun başlıkları üzerine oturarak, sütunları birbirine bağlayan taş bloklardan ibaret kısım anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Bauhaus Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Almanya’da 1919 yılında ünlü mimar Walter Groius’un iki ayrı eğitim kuruluşunu, Weimar Güzel Sanatlar Akademisi ile yine Weimar’daki Uygulamalı Güzel Sanatlar Okulu’nu birleştirerek, kurduğu tasarım (dizayn) enstitüsü anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Baza Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Mobilyanın alt kısmında, boydan boya uzanan en enli kısım anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Bazilika Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Romalılarda dikdörtgen şeklinde yapılan planlı yapı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Belverme Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Bir kiriş veya döşemenin ortasından sarkması anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Berjer Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Yastıklı derin koltuk anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Berced Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Kalın dokunmuş kilim anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Bezek Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Renkli, renksiz, düz veya kabartma olarak yapılan süs ögesi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Bezemek Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Süslemek, donatmak anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Biçim Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Süsleme Sanatlarında belli bir temanın plastik veya grafik açıdan dile getirilişi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Bide Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Klozetin yanında yerleştirilen ve cinsel organın temizlenmesinde kullanılan fıskıyeli tekne anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Bisküvi Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Sırsız porselen veya fayans anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Biruni Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Selamlık odası, dairesi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Bisat Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Keçe, halı, minder,kilim gibi yaygı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Bizote Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Kenarı traşlı cam veya ayna anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Bocut Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Ağaçtan oyularak yapılan testi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Bosaj Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Bir duvar yüzündeki taşların, çeşitli şekillerde (pürüzlü ve çıkıntılı) olarak bırakılması anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Brizbiz Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Pencerelerin çerçevesine içeriden tutturulan ince perde anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.

 

C-
Cam elyafı Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Cam ipliklerden meydana gelen, bir çeşit dokuma anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir. Cam elyafı, polyesterle birlikte fiberglas yapımında kullanılır anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Cumba Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Eski Türk evlerinde çoğu kafesli çıkma anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Cümle kapısı Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Ana kapı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.

 

Ç-
Çalma Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Kalemle oyularak işlenmiş anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Çıralı çam Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Sarıçam
Çantı Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Ormanlık bölgelerde ağaç gövdeleri üst üste yığılarak yapılan ev anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Çapak Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Madenler dövülürken sıçrayan ince ufak parça anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Çardak Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Üstüne sarmaşıklı ağaç veya çiçek sarılarak yapılmış, kafesli gölgelik anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Çarpı Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Kaba sıva anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Çatalçivi Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Sıva üzerinden giden elektrik kablosunu tutturmakta kullanılan, iki ucu sivri U şeklinde çivi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Çevirgi Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Kapı kolu, elektrik anahtarı gibi çevrilince herhangibir işi görmeye yarayan araç anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Çil Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Aynada sır bozulmasından meydana gelen leke anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Çiti Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Halı kilimi örgüsünün sökülmemesi için saçaklarından dip kısmında yapılan örgü anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Çubhar Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Ağaç kurdu anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.

 

D-
Damasko Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Bir çeşit döşemelik kumaş anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Dekupaj Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Çevre kesme işlemi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Delgi Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Matkap anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.Döndürülerek delik açmaya yarayan alet anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Demografi Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   İnsan topluluklarının istatistik etüdü anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Denizlik Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Pencere eteğinin üstünde, içte yapılan ve camdan süzülen terleme sularını toplayan ahşap veya taş kısım anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Deriçe Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Küçük oyma kapı veya pencere anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Derz Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   İki yapı gereci, elemanı veya yapının iki bölüğü arasında kalan aralık, bitişke anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Diplik Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Halı kilim gibi şeylerde şekillerin dışında kalan kısım anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Dişbudak Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Zeytingillerden, beyaz, sert keresteli bir ağaç anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Dişli döşeme Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Nervürlü döşeme anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Diyagonal Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Köşegen anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Dizayn Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Tasarım anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Dülger Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Yapıların kaba ağaç işlerini yapan usta anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.

 

E-
Ebru Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Kağıt ve porselen bezekçiliğinde, yüzünde türlü renk ve şekilde boya bulunan suyun üzerine kapamak yoluyla kağıt ve porselene verilen hare, budak ve dalga gibi çeşitli süs anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Ekser Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Büyük demir çivi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Ekspertiz Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Bir arsaya veya yapıya değer biçme anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Ekspresyonizm Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Figüratif resim sanatında, bireyselciliğin ve nihilizmin anlatımı olarak özellikle Almanya’da yaygınlaşmış bir akım anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Ekstansometre Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Cisimlerin deformasyonun ölçmekte kullanılan çok duyarlı bir alet anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Ergonomi Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   İnsan-iş ilişkilerini ve özellikle vücudun yeteneklerine uygun ve en az yorulmayla çalışmayı sağlamak amacıyla makina, sandalye, masa vb anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir. dizaynını kapsayan inceleme alanı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Eskis Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Bir tasarımın ön taslağı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Eskalator Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Yürüyen merdiven anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.

 

F-
Fağfur Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   İyi porselenden yapılmış Çin işi kase vb anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Falçete Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Maket bıçağı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Farbala Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Perde vb anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir. şeylerin kenarına dikilen kırmalı veya büzgülü süs, fırfır anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Fiber Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Sıkıştırılmış ve sentetik reçine ile bağlanmış bitki tellerinden yapılmış yapay tahta anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Fresk Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Daha yaş iken duvar sıvası üzerine toprak boyalarla yapılan resim anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Freze Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Bir delik ağzını genişletmek için kullanılan hızlı döner burgu anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Frize Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Boydan boya çok düzgün çizgileri bulunan (ahşap kaplamada kullanılır) anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.

 

G-
Galibarda Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Mora çalan kırmızı renkte bir çeşit kök boyası anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Gözgü Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Ayna anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Gravür Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Ağaç veya maden üzerine kazılarak yapılan kalıplardan kağıda basılan resim, kazıma resim anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Grifon Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Kartal başlı aslan anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Grotto Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Doğal bir mağarayı andıracak şekilde deniz kabukları ile süslenmiş yer anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Güzey Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Gölgede kalan yer anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.

 

H-
Halı kilimi Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Halı dokusunun dağılmaması için baş ve son tarafına örülen şekilsiz şerit anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Halvet Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Hamamlarda tek kurnalı yıkanma yeri anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Hanay Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Sofa, hol anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Hare Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Kimi eşya üzerinde dalgalanır gibi görünen parlak çizgiler, dalgır, meneviş anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Harim Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Osmanlı camiilerini mahalleden ayıran duvar anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Hasbahçe Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Padişah saraylarının bahçelerine eskiden verilen ad anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Haşebe Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Kalın kuru ağaç anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Haşep Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Ağacın odun kısmı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Hat Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Çizgi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Hatayi Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   İnce kıvrımlarla birbirine bağlanan madalyonlar içinde toplanan üsluplaştırılmış çiçek ve yapraklardan meydana gelen, kıvrıkdallı Türk süslemesi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Hatemkari Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Kakmacılık anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Hattat Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Güzel el yazıları yazan sanatçı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Havra Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Musevi tapınağı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir. Sinagog anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Helik Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Duvar örülürken büyük taşların arasına yerleştirilen küçük taşlar anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Hilali Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Altın kaplanmış bakır anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Hokka Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Maden, cam ya da topraktan küçük kap anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Horoz Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Kapı zembereğinin mandalı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.

 

I-
Ilıklık Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Roma hamamlarında soğukluk ile sıcaklık arasında yer alan bölüm anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Isgrafito Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Deri, tahta gibi şeyleri kazımakta kullanılan, iki ucu saplı eğri bıçak anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Işıtın Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Toprak kandil anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.

İ-
İçlik Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Eski binalarda iç bölümde bulunan nakışlı camlı, alçı pencere anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
İfraz Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Ayırma, parselleme, parselasyon anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
İhale Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Bir işi, birçok isteklinin arasında en uygun görünen koşulları önerene bırakma, üsterme anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
İkon Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Rus ve Yunan kiliselerinde, renkli İsa, Meryem ve aziz tasvirlerine verilen ad anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
İkonografi Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Resim, heykel ve öbür plastik sanatların meydana getirdikleri tasvirleri inceleyen bilim anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
İsfenks Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Eski Mısırlılardan kalma, kadın başlı, aslan vücutlu anıtsal heykel anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
İsmar Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Çivileme, mıhlama anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
İspanyolet Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Pencere kanatlarını kapadıktan sonra sürgülemeye yarıyan ve ortasında düzeni işleten kolu bulunan demir sürgü anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
İspina Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Hipodromların ortasındaki eksen duvarı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
İşkence Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Tutkallanan ahşap parçaları bir süre sıkıştırmak için kullanılan vidalı kıskaç anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
İvgi Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Ağaç oymaya yarar balta anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.

J-
Jardiniyer Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Çiçek yerleştirilen veya konulan bir sandığı taşıyan süslü bir mobilya anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Jerfin Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Kapı sürmesi
Jips Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Alçıtaşı
Jipsoplasti Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Alçıdan kabartma süsler yapma sanatı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.

K-
Kafesoyma Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Mermer, tahta gibi gereçleri kafes şeklinde oyarak yapılan süsleme anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Kagir Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Taş veya tuğladan yapılmış olan yapı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Kaide Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Bir anıt veya heykelin üzerinde oturduğu yüksekçe taban anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Kakma Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Levhalara arkadan kakılıp, vurularak yapılan resim anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Kalafat Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Döşeme tahtalarının arasını üstüpü ile doldurup, macun veya ziftle tıkalayarak su geçirmez hale koyma işi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Kalfa Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Ustalıktan yetişme mimar yardımcısı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Kalibre Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   İç çap anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Kama Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Ahşap parçaları birleştirmek veya sıkıştırmak için kullanılan konik ahşap takoz anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Kameriye Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Bahçelerde küçük köşk şeklinde yapılan ve üstü yeşillikle sarılan çardak anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Karkas Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   İskeletli bir strüktünün, taşıyıcı bölümlerinin hepsine verilen ad anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Kerevet Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Üzerine şilte serilerek, yatmaya veya oturmaya yarıyan ahşap seki anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Kerki Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Büyük balta anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Kermen Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Kale, germen anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Kıtık Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Mobilyacılıkta minder, yastık gibi şeyleri doldurmak için kullanılan keten veya kendir telleri anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Kızılkök Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Kök boyası anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Kirnas Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Kimi Anadolu evlerinin üst katlarında, dışa doğru çıkıntılı inşa edilmiş hela anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Kitabe Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Yazıt anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Klape Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Bir beton kalıbında, kanat tahtalarını bağlayan ahşap parça anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Konstrüksiyon Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Yapı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Kontur Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Çevre çizgisi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Konveks Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Dışbükey anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Kozöz Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Küçük kanape anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Körkasa Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Bir kapı veya pencere kasasını ya da telaroyu tutturmak üzere alta, sonradan görünmeyecek şekilde konulan kasa veya telaro anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Köşker Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Dülger anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Kromatizm Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Çok renklilik anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir. Mimaride 2 anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.Dünya savaşından sonra önem kazanmıştır anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Kroşe Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Boru ve parçalarını, geçtikleri yerlere tutturmak için kullanılan araç anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Kundur Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Konsol kirişi (Doğu Karadeniz’de)
Kurağ Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Sanatsal değeri olan yapı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Kutur Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Çap anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Kuvars Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Doğal billuri silislerin genel adı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Küpeşte Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Korkulukların üzerine, elin kayması için yerleştirilen ve boydan boya devam eden profilli ahşap, maden veya plastik kısım anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.

L-
Labrum Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Romalılarda banyo teknesi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Lahit Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Eskiden sinlerin üzerine konulan tabut biçimindeki taş anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Lal Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Yakut gibi değerli taşlardan sayılan parlak kırmızı renkte, billurlaşmış, saydam bir alüminyum oksidi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Lama Demiri Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Uzun, ensiz, yassı, dikgörtgen kesitli demir anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Lata Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Yapıda kullanılan dar, uzun kereste anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Lateks Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Bitkilerin, çoğu süt görünüşünde olan öz suyu anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Lika Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Boyacılıkta ve yaldızcılıkta astar olarak kullanılan bir çeşit zamk anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Litoloji Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Taş bilimi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Lületaşı Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Doğal magnezyum silikatından ibaret, kolayca yontulup işlenebilen beyaz taş anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.

M-
Mabet Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Tapınak anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Mabeyn Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Eski konaklarda, harem ile selamlık arasında yer alan, hem harem hem de selamlık olarak kullanılabilen oda veya daire anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Maço Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Taş çekici, balyoz anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Manivela Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Bir ucundan bağlı bulunduğu nokta etrafında dönen kol anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Mapa Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Ucu halkalı cıvata anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Maroken Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Fas’ta işlenen yumuşak bir cins keçi derisi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Maun Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Tespihağacıgillerden, Hindistan ve Honduras’ta yetişen büyük bir orman ağacı ve bunun, parlak kırmızımtrak renkte, sert ve iyi cila tutan kerestesi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir. Güneş ığında koyulaşır ve makbuldür anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Maymuncuk Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Her kilidi açmaya yarar, eğri ve sivri bir demirden ibaret alet anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Mefruşat Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Döşemelik eşya anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Meneviş Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Su yüzünde, maden ve ipekli kumaş gibi şeylerde görülen ince dalgalar anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir. Hare anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Menfez Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Girecek veya geçecek yer, delik, ağız, açma anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Menzil Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Konak yeri anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Meşe Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Gürgengillerden, kerestesi dayanıklı bir ağaç anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir. Sert olduğundan iyi cila tutar anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.(akmeşe, karameşe, tüylümeşe, mantar meşesi, kızılmeşe)
Mıcır Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Kırmataş anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Mıskala Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Maden parlatmaya yarar anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Mine Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Maden eşya üzerine kaplanan renkli cam tabakası anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Minyatür Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Yazma kitaplarda bulunan, ince bir sanatla işlenen, küçük renkli resimlere verilen ad anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Moket Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Doğal veya yapay hammaddeli, duvardan duvara döşenen bir çeşit halı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Mozaik Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Türlü renklerde küçük taş, cam, çömlek parçalarının yan yana getirilmesiyle yapılan duvar, döşeme, tavan kaplaması şeklinde resim ve bezeme işi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir. Mozaik tasvir şeklinde veya geometrik düzende olabilir anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.

N-
Nakkaş Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Ressam anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Nervür Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Kaburga, damar, diş anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Nihale Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Sofrada kullanılan tencere altlığı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Niş Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Çoğunun üstü kemerli duvar hücresi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Nötr Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Yansız, tarafsız anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.

O-
Odeon Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Eski Yunanda, içinde konserler verilen, şiirler okunan basamaklı yer anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Oniks Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Damarlı akik anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.

Ö-
Öntasar Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Herhangibir tasarının ilk biçimi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir. Avan proje anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Örek Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Duvarcı ve dülger eliyle meydana gelmiş yapı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Ören Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Eski yapı veya şehir kalıntısı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir. Harabe anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.

P-
Pafta Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Üzerine proje çizilen levha anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Palafit Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Göl üzerine yapılan ilkel ev anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Palandız Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Çeşmenin musluk taşı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Palledyen Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Gotik ve klasik ögelerin karışımına karşı İngiltere ve Fransa’da bir tepki olarak doğmuş bir akımdır anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Palmet Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Palmiye dalı, yelpaze şeklinde kabartma desen anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Paraçol Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Saçak, cumba gibi çıkmaların altına konan destek anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Parsel Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Belli bir amaç için ayrılmış arazi parçası anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Paska Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Doğu Karadeniz’de köhne yapı, serander anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Patyo Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Bir evde taş döşeli avlu anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Pergola Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Dikmeler ve sık kirişleme ile yapılan ve üzerine yeşillik sardırılan gölgelik anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Perspektif Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Eşyayı, durağan bir noktaya göre uzaklıklarını ve aralarındaki duruş ayırımlarını canlandıracak şekilde resimleme yolu anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Pervaz Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Bir şeyin çevresine veya kenarına uzunluğuna eklenen dar kenarlık anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Peyke Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Bazı yerlerde, özellikle eski kahvelerde bulunan sedir anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Peyzaj Mimarisi Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Bahçe Mimarlığının diğer adı; bir toprak parçasını bitki, su, taş gibi doğa elemanları ile düzenleme sanatı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Pirinç Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Bakıra çinko karıştırılarak elde edilen bir alaşım anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Pirometre Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Fırınlardaki yüksek sıcaklığı ölçer alet anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Planya Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Uzunluğu fazla olan yüzeylerin düzeltilmesinde kullanılan uzun rende, düzleme rendesi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Platin Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Rengi gümüşten esmerce, yumuşak, kolay işlenir, oksitlenmez, asitlere karşı dayanıklı, Pt simgesiyle gösterilen maden anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Polyester Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Cila işlerinde cam elyafı ile donatılmış olarak mobilya ve çeşitli yapı elemanları yapmakta kullanılan sentetik reçinenin adı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Pompadur Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Fransa’da XV anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir. Louis devrinde ortaya çıkan mobilya ve bezeme tarzı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Portal Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Taç kapı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Proje Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Bir yapının gerçekleşmesi için yapılan plan, kesit ve diğer ayrıntıların tümü anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Puşide Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Türbelerde sandukaların üzerine örtülen yeşil örtü anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Pürmüz Lambası Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Benzin, gazyağı ve ispirto ile çalışan, taşınabilir, ağzından püskürttüğü alev ile lehim yapma gibi işlerde kullanılan aygıt anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
PVC Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Elektrik kablolarının yalıtımında, suya karşı geçirimsizlik sağlanmasında kullanılan yanmaz bir polimer, vinli reçine anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir. Döşeme kaplama gereçleri yapmakta kullanılan PVC’den temiz ve pissu boruları da yapılmaktadır anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.

R-
Rahle Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Üzerine kitap koyup, bağdaş kurarak önüne oturulan bir çeşit alçak masa anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Raspa Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Demir veya tahtayı kazımak için kullanılan iri dişli çelik eğe, törpü anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Rasyonalizm Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   1900’lerde başlayan ve 1928 yılında CIAM toplantısı ile daha da ağırlık kazanan mimarlık akımı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir. Duygu yerine akıl ve mantığın, pozitif bilimlerin ön plana geçtiği bu akıma, fonksiyonellikte denir anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Rejans Tarzı Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Fransa’da XIV anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir. ve XV anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir. Louis üslupları arasında bir geçit üslubu anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir. (1715-1723)
Restorasyon Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Aslına sadık kalınarak onarma işi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Reze Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   İnce talaş anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Rondela Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Cıvata başlarının veya somunların altına yerleştirilen, ortası delik, yuvarlak, yassı, madeni parça, pul anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Rotond Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Planı bir daire olan, kubbeli yapı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Rögar Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Kanalizasyonda, yer altındaki temizleme parçalarını kontrol etmek ve çeşitli doğrulardan gelen boruları, başka bir doğruya yöneltmek için yapılan baca, lağım bacası anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Röleve Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Bir yapının bütün boyutlarını ölçerek plan, kesit ve görünüşünü yeniden çıkarma, ölçüleme anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Röper Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Bir doğrultuyu, bir düzeyi, bir yüksekliği belirlemek veya yeniden bulmak üzere bir duvar, jalon ya da arazi üzerine konulan işaret anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.

S-
Saç Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Demir levha
Sağır Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Penceresiz, saydamsız anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Sahanlık Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Binalarda kapı önünde, merdiven başlarında veya ortasında olan boşluk anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Saykal Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Maden parçalarının üzerine vurulan cila anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Sedef Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Midye ve istiridye gibi hayvanların, süs eşyası yapmak için kullanılan, beyaz, parlak ve renkser kabuğu anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Sedefkar Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Sedef işleyen sanatçı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Sinagog Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Musevi tapınağı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Sismoloji Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Yer hareketlerini ve depremleri inceleyen bilim dalı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Sundurma Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Yağmur veya güneşten korunmak için bir kapı üstüne veya duvar önüne yapılan saçak anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Sunta Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Ahşap yonya levhası anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Süpürgelik Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Yapılarda, duvarların döşeme ile birleştiği yerlere yerleştirilen ve boydan boya giden 5-8 cm anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir. yüksekliğinde ahşap, taş, metal veya plastik şerit anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.

Ş-
Şablon Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Kesme veya oyma kalıbı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Şadırvan Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Ortasında yüksekçe bir yerden şarıltı ile bol su akan havuz veya çavresi musluklu duvarla çevrilmiş su haznesi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Şahide Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Mezar taşı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Şale Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   İsviçre’de kır evlerine verilen ad anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Şapel Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Küçük kilise anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.

T-
Tahrilli Cam Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Çeşmibülbül anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Takçagöz Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Duvarlarda öteberi koymak için bırakılan, dolap içi gibi girgin yuva, oyuk raf anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Takke Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Yarım kule şeklindeki kubbenin üst bölümü; küçük yassı kubbe anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Tandır Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Yere çukur kazılarak yapılan bir çeşit fırın anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Taraça Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Oturup hava almaya yarayan, düz ve çevresi açık yüksekçe yer, seki anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir. Teras anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Tarz Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Üslup anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Taşeron Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Büyük bir işin bir bölümünü yapmayı, asıl müteahhitten üzerine alan ikinci üstenci anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Tav Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   İşlenecek bir nesnede bulunması gereken ısı, nem gibi durum anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Telkari Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Gümüş veya altın tellerden meydana getirilen motiflerlerle süslü anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir. (Telkari bir vazo)
Temren Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Demir parmaklık çubuklarının ucundaki sivri kısım anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Terrakotta Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Sarıdan kızıl kahveye kadar değişik renklerde, tuğla ve kiremitten çok daha düzgün, ince dokulu pişmiş toprak anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Tezhip Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Yaldız ve boya ile bezeme işi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Tezyin Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Bezeme, süsleme anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Tırkaz Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Kapıyı sıkıca kapamak için arkasına enine sürülen demir veya ağaç anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Tunç Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Bakır, çinko ve kalay karışımı olup, pirinci andıran sarı bir alaşım anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Türkuvaz Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Firuze anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir. Firuze rengi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir. Türk mavisi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.

U-
Ufki Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Yatay anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Ustuka Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Sönmüş kireç anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.

Ü-
Üstüpü Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Kalafat işlerinde kullanılan didilmiş kendir anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Ütopya Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Gerçekleşmesi olanaksız tasarı ya da düşünce anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Üzengi Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Kirişleri veya bazı çatkı parçalarını taşımak üzere altlarına geçirilen U şeklinde bükülmüş, lama demiri veya yuvarlak demir anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Üzgeç Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Çekilip alınır ip merdiven

V-
Varak Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Yazılmış kağıt- Altın, gümüş, veya başka madenleri döverek meydana getirilen ince yaprak anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir. Folyo anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Vasistas Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Pencere ve kapı üzerinde bulunan, havanın değiştirilmesine yarar, açılır-kapanır pencere anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Vidanjör Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Septik çukurlarının suyunu boşaltan anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Vihara Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Hindistan’da Buda manastırı anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Vitray Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Pencereleri süslemek için; kesilmiş renkli camları, ince kurşun veya ağaç çubuklarla ya da alçı ile birbirine bağlayarak, yapılan resim anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Vitrifiye Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Camlaşmış, camsı; vitrifiye seramik anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.

Y-
Yüksük Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Mobilya’da vida başlarını örtmek için kullanılan yüksük biçiminde maden parça anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.
Yüz Ne Demektir, Anlamı Nedir? Nerelerde Kullanılır:   Yapının cephesi anlamında dekorasyonla ilgili işlerde kullanılan bir terimdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ