Biz Biliyoz

Diş Eti Çekilmesine Ne İyi Gelir Bitkisel Çözümler

  • 26 Ocak 2019
  • 121 kez görüntülendi.
Diş Eti Çekilmesine Ne İyi Gelir Bitkisel Çözümler

Diş eti çekilmesine ne iyi gelir? Diş eti çekilmesine bitkisel çözümler nelerdir? Diş eti çekilmesi nasıl anlaşılır?

Kadın, erkek hemen herkeste görülen hastalıkların başında diş eti çekilmesi geliyor.

Diş eti çekilmesinin birden çok sebebi bulunmaktadır. Beslenme sorunları, vitamin ve mineral eksikliği, ağız ve diş sağlığına gereken önemin gösterilmemesi ve özellikle sigara tüketimi diş eti çekilmesi sebeplerinin başını çekmektedir. Biliyoz ekibi olarak sizler için diş eti çekilmesine ne iyi gelir bitkisel çözümler nelerdir? diş eti çekilmesi nasıl anlaşılır? Diş eti çekilmesi ile ilgili merak edilen ve size şifa olabilecek tedavi yöntemlerini araştırdık.

Yine her zaman dediğimiz gibi öncelikle bir uzman hekimden yardım alarak diş eti çekilmesinin neden kaynaklandığı öğrenilerek gerekli tavsiyeler dikkate alınmalıdır. Uzman doktorunuz size diş etleri için en iyi diş macunu hangisidir ve diş eti çekilmesi gargara tedavisi için gerekli önerilerde bulunacak ve sizi gerektiği gibi yönlendirecektir.

Diş eti çekilmesi bir çok kişi tarafından önemsenmese de sonuç odaklı dikkate alındığında diş kayıplarına sebep olmaktadır. Unutulmamalıdır ki dişi yerinde tutan tamamen etrafında bulunan diş etidir. Diş eti çekilmeleri için gerekli önlemler alınmazsa bir süre sonra dişlerinizi tek tek kayıp etme ihtimalinin olduğunu bilmeniz gerekir.

Diş eti çekilmesi nedir?

Dişleri saran pembe dokulu etin üst dişlerde yukarı alt dişlerde ise aşağıya doğru çekilerek küçülmesidir. Çekilme ilerledikçe diş kökleri görülmeye başlanır ve sonucu diş kaybı ile noktalanır. İvedi şekilde hekim tarafından kontrol altına alınmalı ve gerekli tedavi başlatılmalıdır.

Diş eti çekilmesinin nedenleri?

Diş eti çekilmesinin çok çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Ama diş eti çekilmesinin başlıca nedenleri içerisinde vücudun gerekli vitamin ve minerallerden eksik kalmasıdır. Fakat son zamanlarda sigara kullanımına bağlı olarak yaşanan diş eti çekilmesine çok fazla rastlanmaktadır. Bunlara ilaveten diş eti çekilmesi nasıl anlaşılır, Diş eti çekilmesine ne iyi gelir bitkisel çözümler nelerdir tek tek ele alalım.

Diş eti çekilmesinin nedenleri nelerdir?

diş eti çekilmesi nasıl anlaşılır

Diş eti çekilmesi fırçalama

Sert ve uygun olmayan fırçalarla yapılmış olan temizlik diş etlerinize zarar verebilmektedir. Fırça kadar nasıl fırçalanacağı da önemlidir. Örneğin alt dişlerinizi yukarıdan aşağı doğru fırçalamak fırça kıllarının diş etlerine batarak zarar vermesini sağlar. Bu yüzden dişler etten dişe doğru fırçalanmalıdır. Fırçalamanın şekli kadar fırçalamamakta dişlerinizde bakterilerin oluşmasına sebep olarak diş etlerinizin çekilmesine fırsat sağlayacaktır.

Doğum sonrası diş eti çekilmesi

Doğum esnasında ve sonrasında kadınların vücuduna vitamin mineral ve kalsiyum eksiklikleri yaşanmaktadır. Bu sebeple doğum yapan kadınların her zamankinden daha fazla yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gerekmektedir.

Diş eti çekilmesi hormonal

Özellikle yaşın ilerlemesi ile insan vücudu da bir takım değişiklikler göstermektedir. Normal bir durumdur fakat hekim desteği ile olumsuz etkileri en aza indirilebilir.

İlginizi çekebilir: Bitkisel çaylar ve özellikleri

Diş eti çekilmesi sigara

Kesinlikle en zararlı olan diş eti çekilme şeklidir fark ettirmeden azar azar gözüken çekilme bir anda ayyuka çıkar ve ne olduğunu anlamadan diş kökleriniz gözükmeye başlar. Tek ilacı düzenli fırçalamak ve ağız temizliğine dikkat etmektir. Sigarayı bırakın desek te nasıl olsa kimse dinlemeyecektir. Özellikle gece yatmadan mutlaka dişlerinizin fırçalamanızı önemle tavsiye ederiz bir kaç gün içerisinde farkı hissedeceksiniz. Elbette ki günde 3 kere fırçalamanız gerekecektir fakat mümkün olmadığı durumlarda özellikle nikotin tüketimi sonrasında diş eti çekilmesi gargara veya ağız çalkalama suyu ile en aza indirmek mümkün olabilmektedir.

Diş eti çekilmesini önlemek için neler yapılmalıdır.

İlk işlem elbette ki bir diş hekimine gözükmek gerekirse diş temizliği yaptırarak tavsiyelere harfiyen uymaktır. Düzenli diş bakımı tarafımızdan yapılmalıdır. Günde en az 2 defa dişler fırçalanmalı çok sert olmayan fırça ile alt dişler aşağıdan yukarı üst dişler ise yukarıdan aşağı bastırmadan yumuşak hareketler ile fırçalanmalıdır. Diş fırçalamak dişleri parlatmak demek değildir. Sürekli ve düzenli fırçalayan kişilerin zaten böyle bir problemi olmayacaktır. Diş fırçalamanın amacı diş, diş etleri, diş araları ve damakta oluşan bakteri ve yemek artıklarını temizlemektir.

Kalsiyum açısından zengin gıdaların tüketimine özen gösterilmelidir. Özellikle süt ve süt ürünlerinin tüketimi çok önemlidir.Diş etlerine vitamin E vitamini kapsülleri ile diş etlerine masaj yapmak bölgedeki etlerin kuvvetlenmesini saplayacaktır. Aynı şekilde E vitamini olan gıdalar tüketilmesi kas sağlığı için çok önemlidir.

Ağız suyu kullanımı dişlerin arasında olan bakterileri mümkün mertebe engelleyecektir bu sebeple ağız veya diş suyu olarak bilinen mentol içerikli sular ile ağızın iyice çalkalanması diş etlerinizde ciddi ferahlamaya sebep olacak kötü kokuları giderecek ve sigaranın diş etlerinizde yarattığı olumsuz etkiyi en aza indirgeyecektir.

Diş eti çekilmesine ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir.

diş eti çekilmesi gargara

Diş eti çekilmesi kekik

Diş eti çekilmesi kekik yardımı ile engellenebilir. Bir tutam taze kekiği bir bardak sıcak su ile demlemeye bırakın. Diş eti çekilmesi gargara yöntemi için kaynayıp soğuyan kekik suyunu kullanın. Aynı zamanda bu su ile parmağınız yardımı ile diş etlerini ovmanız diş etlerini için en güzel bakım yöntemlerinden biri olacaktır.

Diş eti çekilmesi karanfil

Karanfil Diş eti çekilmesine ne iyi gelir bitkisel çözümler içerisinde bulunan en etkili yöntemler arasındadır. Diş eti çekilmesine iyi gelen bitkisel yöntemler içerisinde karanfil de bulunmaktadır. Bir adet karanfili çiğnemek karanfilden yayılan vitaminler sayesinde diş etlerinizi güçlendirerek en etkili ağız bakımı konusunda size yardımcı olacaktır. Gün içerisinde karanfil defalarca tüketilebilir.

Diş eti çekilmesi karbonat

Diş etine iyi gelen macun karbonat sayesinde evinizde üretilebilir. Karbonat ile dişlerinizi fırçalamak dişleriniz arasında kolonileşen bakterilerin yok olmasına yardımcı olacaktır.

Diş eti çekilmesine limon

Limon Diş eti çekilmesine ne iyi gelir bitkisel çözümler içerisinde en etkili yöntemler içerisindedir. Diş etlerinizi limon ile ovmanız diş etlerindeki bakterilerin ölmesine yardımcı olacaktır. Diş etleri için en iyi diş macunu limon ve karbonat karışımı ile üretebilirsiniz.

Tuzlu su

Bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı tuz atıp karıştırarak gargara yapmanız diş etlerinizdeki deformelerin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Diş eti çekilmesi gargara yöntemleri içerisinde en etkili yöntemler içerisinde tuzlu su bulunmaktadır. Diş etlerinizdeki bakterilerin tamamen ölmesine yardımcı olacaktır. Aynı yöntem iltihap yapan boğaz içinde çok faydalıdır.

Diş etlerine maden suyu

Maden suyu ile diş etlerinizi ovmanız veya maden suyu ile ağzınızı çalkalamanız diş etleriniz için gerekli mineralleri sağlayacaktır. Maden suyu içerisinde vücudun ihtiyacı olan bir çok mineral bulunmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ