Biz Biliyoz

Ek Gıdaya Geçiş Süreci

  • 10 Eylül 2018
  • 71 kez görüntülendi.
Ek Gıdaya Geçiş Süreci

Yeni anne ve anne adaylarının bilmesi gereken bilgiler içerisinde belki de en önemlilerinden biri çocuğun beslenme düzeninin nasıl olması gerektiğidir. Bebekler ne zamana kadar anne sütü almalıdır. Ek gıdaya geçiş kaçıncı aydan itibaren olmalıdır. Netdesin kadın ekibi sizler için araştırdı Bebeklerde beslenme düzeni ve ek gıdaya geçiş süreci ile ilgili tüm bilgiler bu yazımızda.

Bebeklerde ek gıdaya geçiş süreci nasıl olmalı. Bebekler ne zamana kadar anne sütü kullanmalı, Ek gıda süreci ile ilgili yeni annelerin bilmesi gerekenler.

Bebeklerin ilk altı ay ana besin ihtiyacı anne sütüdür. Bebeğiniz iki yaşına gelene kadar sizin sütünüze ihtiyaç duyar. Fakat anne sütünün yeterliliği bebeğin yeme alışkanlığı gibi faktörlere göre 6 aydan sonra ek gıdalardan faydalanılabilir.

Ek gıda dönemine gecene kadar sadece anne sütü ile beslenen bebeğinize eğer sütünüz yeterli gelmiyorsa mutlaka uzman tavsiyesine baş vurarak hareket edilmelidir. Altı ayını dolduran ek gıdaya başlayacak olan bebekleriniz artık ömrünün sonuna kadar tüketeceği gerçek tatları tatmaya başlar. Ek gıdaya geçme ile anne sütü bırakılmaz anne sütü iki yaşına kadar devam etmelidir.

Unutmayınız ki bebeğinizin bağışıklık sisteminin gelişmesi ileride daha sağlıklı bireyler olmasının yolu anne sütünden geçer. Bebeklerin ek gıdaya geçmesi ilk etapta ara öğün gibi değerlendirilmelidir.

Bir yaşına kadar anne sütü ana öğündür. Bir yaşından itibaren durum anne sütü yoğunluğuna göre değişebilir. Anne sütü olmadığı veya yeteriz kaldığı zamanlarda ek gıdalar ana anne sütü ise ara öğün olabilir. Fakat bu konuda uzman doktorunuzun önerilerine danışmalı kendi fikirleriniz doğrultusunda değişiklik yapmamalısınız. Sütünüzün olduğu her süreçte bebeğinize verilmesi önemle tavsiye edilir

Ek Gıdaya Geçiş Ne zaman Başlar?

Bu konudaki öncelikli söz uzman doktorunuza aittir. Tarafımızdan verilen bilgiler genel bilgilerdir. Altı ayından sonra bebeklerde ek gıdaya geçiş başlayabilir. Bebeğiniz ek besinlere adapte olmakta sorun çıkartabilir. Zaten bebekler ek gıdaya ihtiyaç duyduklarını aldığı gıdanın yetersiz olduğunu size sesleri ve hareketleri ile belli etmeye başlar. Bebeklerin ses ve hareketleri iyi gözlemlenmelidir. Her ses ve hareket bir anlam içerir. Sadece ses ve hareket değil bebekler yaptıkları ile de bazı şeyleri belli eder. Gıdalara uzanır, ağızlarına götürür, emmeye başlar, takip eder, ağız şapırdatır, sizin gibi çiğneme hareketi yapar onlarda iyi bir gözlemcidir ve gözlemleri sayesinde istediklerini size bir şekilde anlatır.

Ek Besine Geçiş Adımları

İlk etapta bebekler 6 – 8 aylık döneminde tadımlık olarak ek besinlere geçişle başlayabilir. Direk yoğun bir şekilde ek gıdaya başlanması hem anne sütünü olumsuz etkileyebilir hem de bebeğinizin metabolizmasında bir anda değişikliğe sebep olabilir. Bebeğinizin sekizinci ayı bitene kadar ölçülü ve azar azar günde iki defa dan fazla olmamak üzere ek gıda tavsiye edilebilir. Ne kadar verileceği şu şekilde hesaplanabilir. Bebeğiniz 6 – 8 aylık döneminde aldığı gıdaların toplamının yüzde yetmişini anne sütünden yüzde otuzunu ise ek gıdadan karşılamalıdır. Besin yoğunluğunun anne sütünden karşılanması gerektiğini asla unutmayınız. Bu bebeğinizin gelişimi açısından çok önemlidir.

9 ile 12 aylık dönemlerde ise anne sütü ile ek gıda oranı yarı yarıya olabilir. Yani bebeğin günlük gıda ihtiyacının yüzde ellisi anneden yüzde ellisi ise ek besinlerden olabilir. Ama mümkün mertebe anne sütü ne kadar fazla verilebilirse bebeğiniz için bu durum çok daha hayırlı olacaktır. 9 – 12 aylık dönemde bebeğin besin sürecinde ek gıda iki seferden üç sefere çıkartılabilir. Alacağı ek gıda miktarı ise her öğünde bir ufak ek gıda kavanozunu geçmemelidir. Detaylar için uzman doktor tavsiyesi çok önemlidir.

 

Ek Gıdaya Geçişte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ek gıda bebeğinizin yeni bir damak zevkine geçeceği süreçtir. Bu sebeple verdiğiniz bir takım gıdalardan hoşnut olmayabilir. Ama olsa da olmasa da gerekirse o gıdayı almak zorundadır. Yeni bir gıdaya başlarken ürün bir iki çay kaşığı şeklinde verilip sonra kaşık sayısı arttırılabilir. Az az başlanmasındaki amaç verilen ek gıdanın bebeğinizin sindirim sistemi içerisinde her hangi bir soruna yol açıp açmayacağının takip edilebilmesidir.

Ek gıdaya başlayan bebeklere bir çok besin maddesi bir anda verilmez. Tek bir çeşit ile başlanmalıdır . Her yeni ek gıda için en az iki, üç gün aralık verilmelidir. Bu sayede bebeğinizdeki değişimler ve sorun yaratabilecek ek gıda maddesi daha kolay tespit edilebilir.

Ek gıda döneminde meyve elma, armut, şeftali sebze ise havuç, kabak ve patates olabilir. Bu besin maddelerinin püresi ve suyu tercih edilmelidir. Doktorunuzda edinebileceğiniz aylık beslenme bilgileri bebeğinizin sağlığı açısından çok önemlidir.

Ek gıdaya geçiş döneminde bebek kaşığı kullanmanız bebeğinizin dikkati ve sağlığı açısından önemlidir. Dikkatini çeken bir kaşık sayesinde gıdayı daha kolay kabullenebilir.

Ek gıda geçişinde ilk öğlen verilecek öğünün tercih edilmesi bebeğin izlenmesi açısından önem arz etmektedir. Bir iki kaşık gıdadan sonra bebeğinizin alışkın olduğu süte devam etmesi hem yorulmamasına hem de anne sıcaklığını hissetmesine imkan sağlayacaktır.

İlk denemede kabul edilmeyen ek gıda için çok ısrar edilmemeli ve bir hafta sonra tekrar denenmelidir. Bebekler ek gıda dönemine yedi veya sekizindi aya kadar adapte olmayabilir.

Kaşığı iten bebekler iki sebepten dolayı durumu kabullenmeyebilir. Biri yemeği beğenmemiş ikincisi ise kaşığı kabullenmemiş olabilir. Kaşığı değiştirerek tekrar deneyin eğer hala kaşığı itiyorsa parmağınızla yedirmeyi deneyin. Bu sayede kabullenmediği şeyin yemek mi kaşık mı olduğunu anlayabilirsiniz.

Bebekler için hazırladığımız örnek beslenme tablosunu incelemek için TIKLAYIN.

Ek Gıdaya Geçiş Döneminde Bebeklere Neler Verilebilir?

Tahıl
* Tahıllar bebeklerin beslenmesinde büyük rol oynar ve pirinç başlangıç için ideal bir üründür.
* Ek gıda döneminde bazı mama üreticilerinin sunduğu sütlü pirinçli ek gıda ile başlanabilir. Ve diğer tahıl mamaları da denenebilir.

Sebze
* Çocuklarda bile zor olan sebze alışkanlığı bebeklerde daha zordur. Bu sebeple en çok tercih edilen havuç, kabak ve patates ilk denemeler için idealdir. Eğer kendiniz hazırlayacaksanız baharat, salça ve tuz katmadan bebeğinize çorbalar hazırlanıp bebeğinize verebilirsiniz.
* Vereceğiniz ek gıdaya bebeğinizin alışması için içerisine bir iki ölçek devam sütü veya az miktarda anne sütü karıştırabilirsiniz.
* Kavanoz içerisinde bebk için satılan ek gıda sebzelerinden faydalanabilirsiniz.

Meyve
* İlk meyve başlangıcı için elma, armut, şeftali suyu ve pürelerini deneyebilirsiniz.
* Pürelerin yumuşaması için tabak içerisinde biraz buharda bekletebilirsiniz.
Bebekler için özel hazırlanmış olan kavanoz püreleri kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ