Biz Biliyoz

Evde Hazırlayabileceğiniz 18 Adet Yüz Maskesi

Güzellik merkezlerinde çok fazla bütçeyle alacağınız güzellik hizmetinin organiğini siz evde kendi ellerinizle hazırlayabilir. Aynı zamanda maddi açıdan karda olursunuz.

  • 30 Mart 2020
  • 66 kez görüntülendi.
Evde Hazırlayabileceğiniz 18 Adet Yüz Maskesi

Bakımlı Kadın olmak zor değildir aslında. Evinizdeki bir çok yiyecek, içecek en önemli malzeme ise meyveler bakım kürleri, yüz maskesi için en uygun üründür.

Sağlık ve güzellik merkezlerinde çok fazla bütçeyle alacağınız güzellik hizmetinin organiğini siz evde kendi ellerinizle hazırlayabilir. Aynı zamanda maddi açıdan karda olursunuz. Ev yapımı, El yapımı maskeler, kürler sizleri hem güzelleştirecek hem de cebinizi yakmayacaktır.

 

İş çıkışı eve ilk adımınızı attığınızda o gün işte fazla yorulmadıysanız eğer üşenmeden hazırlayıp uygulayabileceğiz, devamlılık konusunda sorun yaratmayacak. Etkilerini hızlıca hissedebileceğiniz el yapımı yüz maskesi tariflerimize buyurmalısınız. Uşenmeyelim, Uygulayalım, Güzelleşelim!

1-) Muz yüz Maskesi:

Tuaf gelse de tek bir ürünle bile maske yapmak mümkün. Muz ile bunu kolayca yapabilirsiniz. Kuru cilt için uygulanması tavsiye edilir. Aksi halde yağlı bir cilde uygulanır ise yağlı olan cildinize yağlandırıcı bir ürün sürmüş olursunuz. (Bu duruma dikkat etmeli) iki haftada bir tavsiye edilir.

Muz Maskesi etkisi: cildi güzelleştirir ve nemlendirir.

Muz Maskesi Hazırlanışı:  Bir kase içerisinde bir adet muzu çatal veya farklı bir ezici kullanarak macun haline getirin.  Alternatif olarak Kullanabileceğiniz farklı ürünler ise bal ve yoğurt ekleye bilirsiniz. 10-15 dakika sonra soğuğa yakın bir su ile yıkayabilirsiniz. Muz Maskesini yüzünüze uyguladıktan hemen sonra cildinizin parladığını göreceksiniz.

Siyah noktalar için yüz maskesi,

2-) Portakal ve Karbonat Yüz Maskesi:

bir çay kaşığı portakal suyu ile bir yemek kaşığı sade sodayı karıştırın macun haline gelene kadar karıştırmayı bırakmayın. Macun kıvamını alan siyah nokta maskesini yüzünüze uygulayın ve 10-15 dakika bir zaman dilimi içerisinde yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

 

bal ve limon maskesi

bal ve limon maskesi yüzünüzü gerginleştirir

3-) Bal ve Limon Yüz Maskesi:

Cildinizi ışıl ışıl parlatacak olan bal ve limon maskesi hazırlanışı şöyledir,

Bir yemek kaşığı bal ile yarım limonun suyunu bir kase de karıştırın. Öncelikle yüzünüzün gözeneklerini açmak için buhar kullanabilir veya sıcak bir duş alabilirsiniz. Böylelikle gözenekleri de açmış olduk. (Duş almak tavsiye edilir) Duştan çıktıktan hemen sonra maskeyi yüzünüze uygulayabilirsiniz.  15-30 dakika aralığında bekletilen bal ve limon maskesi ılık suyla tamamen temizlenmeli ve ardından 3-4 dakika soğuk suyla yıkanmalıdır.

Göz çevresindeki kırışıklıklar ve yüzünüzdeki kırışıklıkları gidermek için;

4-) Göz Çevresi, Göz Altı ve Morluklar İçin Kahve Yüz Maskesi:

Bir yemek kaşığı Türk kahvesini bir kase ye koyun ve içerisine bir yemek kaşığı bal ilave edin. Ardından bir yemek kaşığı yoğurt ekleyip iyice karıştırın. Yüzünüze uyguladıktan sonra yaklaşık 20-25 dakika kadar bekleyin. Ilık suyla masaj hareketleri yaparak yıkama işlemine geçebilirsiniz. bu karışımı haftada iki kere uygulayın en fazla bir ay içerisinde cildinizin gerginleştiğini hissedecek ve yüzünüzdeki kırışıklıkların büyük oranla kaybolduğunu göreceksiniz.

Kuru ciltler için yüz maskesi;

5-) Avokado Yüz Maskesi:

Yarım avokado parçasını bir kaseye yerleştirin ve bir fincan pişmiş yulaf ezmesiyle avokadoyu iyice karıştırın. Yüzünüze maskeyi uygulayın ve yaklaşık 15-20 dakika bekleyin. Uyguladığınız Avokado maskesini ılıman suyla hafif masaj yaparak yüzünüzü duruladığınızda kuru olan cilt yağlanır haftada 2 defa uygulamanız kuru cilt yapısı için uygun görülmektedir.

Sivilceler ve sivilce izleri için uygulanır;

6-) Domates Suyu Masajı Yüz Maskesi:

Bir adet domatesi bir kase içerisinde ezip püre haline getirin. İçerisine bir yemek kaşığı bal ve yulaf ezmesi ekleyin. Sivilceler ve sivilce izleri olan, yüzünüz dahil boynunuza kadar maskeyi uygulayın. 15-20 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Haftada iki kere uygulanması uygundur en kısa süre içerisinde cildinizin sivilce ve sivilce izlerinden kurtulduğunu görecek ve mutlu olacaksınız.

Kızarıklıkları ve hafif yara izlerini yok etmek için kullanılan kür;

7-) Karbonat ve lavanta yağı yüz maskesi:

Yarım çay kaşığı karbonatı küçük bir kase içerisine bir çay kaşığı kadar bal ilave edip bir damla lavanta yağı ile macun haline gelene dek karıştırın. Yüzünüze veya vücudunuza uygulayın ve 5-10 dakika zaman dilimi içerisinde bol su ile yıkayın. Bu maskeyi hafta da iki kez uygulayın farkı kendi gözlerinizle göreceksiniz.

Cildinizi yumuşacık yapacak ve gözenekleri sıkılaştıracak olan badem yüz maskesi;

😎 Badem Yüz maskesi:

Öncelikle bademleri bir gece önce suya koymalısınız. Suya koyduğunuz bademlerin kabuklarını soyduktan sonra yarım fincan çiğ bademi ufak bir kaba yerleştirin. Bir yemek kaşığı bal, yarım yemek kaşığı limon suyu ekleyin. İyice bademleri ezin pütür-pütür kalmamasına özen göstermelisiniz. Pürüzsüz bir kıvam elde ettiğiniz zaman badem maskesi hazır hale gelmiş oluyor. Yüzünüze uyguladığınız maskeyi 10-15 dakika sonra yüzünüzü soğuk, bol suyla durulayın.

Kırışıklıklarınızı yok edecek, yaşlanma karşıtı salatalık yüz maskesi;

9-) Salatalık Yüz maskesi:

Bir büyük salatalığı ezip püre haline getirip bir süzgeç yardımıyla fazla suyu çıkartın. Yüzünüze maskeyi uygulayın 10-15 dakika aralığında bekletin ve soğuk suyla yüzünüzü durulayın. Salatalık maskesi uzun yıllardır kullanılan bir çok güzellik merkezinde uygulanan bir yöntemdir.

 

Yüz maskesi - Havuç maskesi

Havuç maskesi Yüz maskesi

Sivilcelerinize ve güneşin vermiş olduğu zararlara;

10-)Havuç Yüz maskesi:

Bir adet havucu önce rendeleyin. Rendelemiş olduğunuz havucun bir kısmını havan (Ezici) içerisine alın iyice püre haline getirin içerisine bir yemek kaşığı bal, yarım limon suyu ilave edip karıştırın. Hazırlamış olduğunuz yüz maskesini uygulamaya geçebilirsiniz. 20-30 dk zaman dilimi içerisinde yıkanması önerilir. Haftada 2 veya 3 kez uyguladığınız taktirde güneş yanıklarının ve sivilcelerin sizleri terk ettiğini göteceksiniz.

Daha pürüzsüz bir cilt için maydanoz yüz maskesi;

11-) Maydanoz Yüz Maskesi:

Yarım fincan kadar yulaf ezmesi, Çeyrek fincan süt, Çeyrek ezilmiş salatalık, 10-12 sap maydanoz. Bu saydığımız bütün malzemeleri bir mutfak robotu ile parçalayıp püre haline getiriniz. Hazırlamış olduğunuz maydanoz maskesini uygulayıp yaklaşık 20-25 dakika kadar yüzünüzde bekletin ve ılık suyla masaj yaparak durulayın. Haftada iki kere yapmanız cildinizin daha pürüzsüz hal aldığını göreceksiniz.

 

Uygun Yüz maskesi

Yüz maskesi nasıl uygulanır

Cildinizin ışıl ışıl parlamasını ister misiniz? Elbette dediğinizi duyar gibiyim öyleyse Pirinç maskesi;

12-) Pirinç Yüz Maskesi:

Yarım Fincan pirinç, yarım limon. Pirinci toz haline getirmemeye özen gösterin hafif parçalamanız yeterli olacaktır. Yarım limonu parçaladığınız bir kase içine bandırarak yüz çevrenize dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Uygulama yaklaşık 5 dakika kadar tavsiye edilir, haftada iki kere uygulanması uygundur.

Birçok ünlü isimin kullandığı Pürüzsüz cilt için yulaf yüz maskesi;

13-) Yulaf Yüz Maskesi:

Bir yemek kaşığı yulaf ezmesi ve iki yemek kaşığı yağlı süt ile karıştırın. Öncesinde yüzünüzü sıcak suyla yıkayıp gözeneklerinizi açmalısınız. Hazırlamış olduğunuz karışımı yüzünüze ve boyun çevrenize uygulayabilirsiniz. 20-25 dakika bekledikten sonra ılık suyla yüzünüzü durulayabilirsiniz.

Cildinizi sıkılaştırmak, yaşlanmaya karşı elma yüz maskesi

14-) Elma Yüz Maskesi:

Bir kase içerisine bir adet elmayı rendeleyin, bir yemek kaşığı buğday ruşeymi, (genelde büyük markette bulunurlar) yüzünüze uygulayın 15 dakika kadar uygulayın. Daha sonrasında ise Beş yemek kaşığı bal ve bir çay kaşığı ada çayı ilave edip karıştırın. Daha sonrasında 15 er dakikalık seanslar halinde kullanabilirsiniz.

Yara izleri için çilek yüz maskesi;

15-) Çilek Yüz Maskesi:

Üç adet büyük boy çileği iyice ezin, Bir yemek kaşığı kadar yoğurt ilave edip bir çay kaşığı kadar da bal ilave edin. İyice karıştırın püre haline geldikten sonra yara izleriniz için kullanabileceğiniz çilek maskesi hazır. 15-20 dakika yüzünüze uyguladıktan sonra ılıman su ile yüzünüzü hafif masaj yaparak durulayın

Cildinizi temizleyen ve gençleştiren yoğurt yüz maskesi ;

16-) Yoğurt Yüz Maskesi:

Bir çay kaşığı yoğurdu bir kasenin içine alın, bir çay kaşığı bal, bir çay kaşığı yulaf ezmesini iyice karıştırın. Gözeneklerinizi açmak adına sıcak suyla yüzünüze masaj yapın ve gözeneklerinizi açın. Hazırlamış olduğunuz maskenizi yüzünüze uygulayabilirsiniz. 15-20 dakika kadar bekletin ve ılık suyla yıkayın.

Cildinizdeki tahrişi azaltmak için karpuz yüz maskesi,

17-) Karpuz Yüz Maskesi:

Karpuz kabuğundaki beyaz kısımlarını patates soyacağıyla birlikte ince-ince kesin. Soğutmak için buzdolabında yaklaşık 40 dakika kadar bekletin ve tahriş olmuş olan cildinize bu ince dilimlerini maske olarak uygulayın yaklaşık 15-20 dakika aralığında yeterli olacaktır.

Yağlı ciltler ve sivilceler için kusursuz greyfurt  yüz maskesi,

18-) Greyfurt Yüz Maskesi:

Yarım greyfurt diliminin kabuğunu soyun ve iç kısmını bir kase içerisine alın. Bir yemek kaşığı bal, Yarım yemek kaşığı yulaf ile karıştırın macun haline gelene dek karıştırmaya devam edin. Hazırlamış olduğunuz macunu yüzünüze uyguladıktan sonra 10 dakika kadar bekletin ve ılık suyla yüzünüzü durulayın böylelikle cildinizin yağlı görünümünden kurtulun.

 

Yukarıdaki verdiğimiz yüz maskesi tarifleri ve hazırlaması düzenli şekilde uygulamanız halinde yüzünüzdeki kuruluk, yağlı, gözaltı morlukları giderilecek sizlerde 1 ay içerisinde farkı göreceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ