Take a fresh look at your lifestyle.

Evde Oda Parfümü Nasıl Yapılır

0 8

Evlerde sigara, yemek, tuvalet veya rutubetten kaynaklanan bir çok istenmeyen koku oluşmaktadır. Bu kokuların giderebilmesi ve evlerin ferah bir kokuya ulaşması için bir çoğumuz kimyasal maddelerden üretilen oda parfümlerine baş vurmaktayız.

Herkes evi güzel koksun ister. Kimyasallar olmadan zehir solumadan doğal yollarla basit şekilde hazırlayabileceğiniz evde oda kokusu tarifleri.

Sizlere bu yazımızda doğal yollarla evde oda parfümünün nasıl yapıldığını anlatacağız.

 

Evde Oda Parfümü Tarifi

Aslına bakarsanız oda parfümünden ziyade evde oda kokusu yapmak daha avantajlı bir yöntemdir. Parfüm anlık olarak sıkılıp belirli süre kokuyu evde hapis ederken oda kokusu ise kapağı açık bir kap içerisinde sürekli olarak içerdiği kokuyu odaya yaymaktadır. Peki evde oda kokusu nasıl yapılır? Hadi hep beraber inceleyelim.

Evde Doğal Oda Parfümü Nasıl Yapılır?

İşte sprey şeklinde yapabileceğimiz hem odalarımızda hem de araçlarımızda kullanabileceğiniz bir parfüm. Evde oda spreyi nasıl yapılır? işte evde oda spreyi yapmak için gerekli malzemeler.

Malzemeler:
Boş sprey şişesi
100 ml su
Beğendiğiniz kokunun esans yağı

Yapılışı:
15 Damla esans yağını 100 ml su ile sprey şişesi içerisinde karıştırın. Oda parfümünüz hazır. Parfümünüz doğal olduğu için istediğiniz yere ve istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Kurutulmuş Çiçeklerden Oda Kokusu:

Kimyasal kokuları kullanmak istemeyenler için doğal yollarla pratik bir şekilde üretilen kurutulmuş çiçeklerin evinizi saracağı muhteşem bir oda kokusu.

Malzemeler:
Uçucu yağ
Kullanmak istediğiniz kokusunu beğendiğiniz kurutulmuş çiçekler.
Az miktarda karabiber

Yapılışı:
Kokusunu beğendiğiniz çiçekleri kurutun veya hazır kurutulmuş halde çiçekleri aktardan alın. Tamamen kuruttuğunuz veya kurutulmuş olarak aldığınız çiçekleri azı kapanabilecek bir kap içerisine koyun. Çiçeklerinizin üzerine bir kaç damla yağ dökün. Burada önemli olan şey çiçeklerinizi çok fazla miktarda kaba koymayın işlemi tutam tutam yapın. Yap döktüğünüz çiçeklerin kapağını kapatıp 5 gün saklayın ve sonra kapağı açarak bir kaç damla daha uçucu yağ ilave edin. Hepsi bu kadar. Hazırladığınız koku yaklaşık bir hafta etkili olacaktır. Bu sebeple mini kavanozlar kullanmanızı ve bir kokuyu kullanmaya başladığınızda diğer bir koku daha hazırlamanızı tavsiye ederiz. Her yeni açtığınız koku ardından bir yenisini hazırlamaya başlarsanız sürekliliği sağlarsınız.

 

Portakallı Oda Kokusu:

Tam mevsiminde tazecik portakal kabuklarından evinizde hazırlayabileceğiniz portakallı oda kokusu. Bir çok kişi mutlaka hatırlar sobanın üzerine koyulan portakal kabuklarını hazır mısınız? O günlerin eşsiz sıcaklığını odanızda yaşatmaya.

Malzemeler:
Limon kabukları
Portakal kabukları

Yapılışı:
Limon ve portakal kabuklarını bir tencere içerisine su ilave ederek kaynatın. Kaynatma işlemine başlamadan önce evinizi havalandırın cam ve kapılarak kapatın kaynama esnasında yayılan buhar ile evinizi mükemmel bir koku saracak. Tencere içerisine 1 – 2 kabuk tarçında ilave etmeniz durumunda koku çok daha mistik bir havaya bürünecektir.

Eviniz için yeterli koku sağlandıktan sonra kalan su ve portakal tanelerini bir kavanoz içerisine. Kavanoz içerisine bir miktar uçucu yağ ilave edin. Kavanozun azını streç film ile kapatarak 3 – 5 adet bambu çubuk saplayın. Bu sayede portakal kokusu üzün süre evinizde kalmaya devam edecektir.

 

Bambu Çubuklu Oda Kokusu

Evinizin hem havasını değiştirerek güzel kokmasını sağlamak hem de dekoratif olarak hoş görünümlü bir koku yapmak ister misiniz? İşlemimiz çok basit.

Malzemeler:
Ufak bir şişe veya dekoratif bir kavanoz
Bir yemek kaşığı etik alkol ( alkolün özellikle Etil Alkol olmasına dikkat edin)
Hangi kokuyu istiyorsanız aktardan alabileceğiniz esans yağı 10 damla
Su ve bambu çubukları

Yapılışı:
Verilen miktarlar 100 ml için geçerlidir. Hazırlayacağınız kavanozun içerisine bir yemek kaşığı etil alkolü koyun. 10 damla istediğiniz kokunun esans yağını ilave ettikten sonra karışımınızın içerisine 100 ml su ilave edin. Ölçme şansınız yok ise bir su bardağının yarısından biraz fazla su ilave edebilirsiniz. Ve karışımınızın içerisine 4 – 5 adet bambu çubuğu yerleştirin. İşte mükemmel oda kokunuz hazır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.