Biz Biliyoz

Gözleri Bilgisayardan Korumanın 10 Etkili Yolu

  • 29 Aralık 2018
  • 99 kez görüntülendi.
Gözleri Bilgisayardan Korumanın 10 Etkili Yolu

Peki telefon gözleri bozar mı? Tabletin göze zararları? Televizyon gözleri bozar mı? Gözleri bilgisayardan korumanın yolları gibi sorunların cevaplarını bu yazımızda bulacaksınız.

Cep telefonları, tabletler ve bilgisayarlar hayatımıza girdi gireli gözlerimizi normalinden çok daha fazla yorduğumuz aşikar. Peki makalemizde teknolojik cihazların göz sağlığını nasıl etkilediğini inceleyerek cep telefonu, tablet ve bilgisayarlardan gözlerimizi nasıl koruyabileceğimizi biliyoz ekibi olarak sizlerle paylaşacağız.

 

 

Öncelikle şunu bilmenizi isteriz. Gerek telefon, gerek tablet, gerek bilgisayar gerekse televizyon hem dikkat gerektirdiği için gözleri yoran hem de yaydığı ışınlar sayesinde gözleri bozan teknolojik aletlerdir. Fakat bu cihazların kullanımını günümüz şartlarında engellemek mümkün değildir. Önemli olan gözlerinizi bu cihazların zararlarından nasıl koruyacağımızdır.

Gözleri Bilgisayardan Nasıl Koruruz?

Göz sağlığınızı korumak ve dijital göz yorgunluğunu azaltmak için deneyebileceğiniz adımları şu şekilde sıralayabiliriz.

1. Göz testi yaptırın

göz-muayene-1
Görme problemlerini tedavi etmek veya önlemek için yapabileceğiniz il adım, kapsamlı bir göz muayenesi olmalıdır. Tüm mesleki güvenlik hem de sağlık kuruluşları bilgisayarı kullanan kişilerin bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce gözlerini kontrol etmesi gerektiğini söylüyor. Bunu her yıl yaptırmanız. Ayrıca göz doktorunuza, bilgisayarda ne sıklıkta çalıştığınızı söylemeniz de önemlidir.

2. Uygun Aydınlatma kullanın

Aşırı parlak ışıklar göz yorgunluğuna neden olabilir. Bu yüzden, bilgisayar kullanırken, kullandığınız bilgisayarın ekran parlaklığı, ofisinizde bulunan ışıkların parlaklığının yarısı kadar olmalıdır. Dışarıdan gelen ışıktan kurtulmak için gölgelikler veya güneşlikler kullanın. Monitörünüzü pencerelerin önünde veya arkasında olmayacak şekilde de ayarlayabilirsiniz. Ortamda bulunan flüoresan ışıkları ekran üzerinde parlamaya sebep olabilir bunun yerine akkor lamba veya halojen aydınlatma sağlayan bir zemin lambası kullanabilirsiniz.

3. Parlamayı Azaltmak

ekran-isigi-3
Ekrandan gelen parlaklık. duvar yüzeyi düz ve yansıtma özelliğine sahip ise parlamaya sebep olabilir buda gözlerinizin daha fazla yorulması anlamına gelmektedir. Bilgisayar monitörünüzde parlama önleyici bir ekran koruyucu almanızı özellikle tavsiye ederiz. Gözlük takıyorsanız, yansıtıcı olmayan kaplamaya sahip lensleri kullanın. Bu standart lenslerinizin arka ve ön yüzeylerinden yansıyan ışığı, parlamayı azaltmaya ve azaltmaya yardımcı olacaktır.

4. Ekranınızı Değiştirin

Tüplü monitörünüzü çıkarmak ve düz panel likit kristal ekranla değiştirmek en iyisidir. Bu tür monitörler dizüstü bilgisayarlarda bulunur. LCD ekranlar yansıma önleyici bir yüzeye sahiptir ve gözler için daha az yorucudur. Üstelik, CRT monitörlerde olan titreme, göz yorgunluğuna sebep olur. Yeni bir düz panel ekran seçtiğinizde, mümkün mertebe çözünürlüğünün yüksek olmasına özen gösterin. Çapraz ekran uzunluğu en az 19 inç olan geniş ekranlı bir bilgisayar veya monitör seçmeyi unutmayın.

5. Ekran Ayarlarınızı Gözden Geçirin

ekran-parlaklığı-5
Gözleri bilgisayardan korumanın yolları içinde ekran ayarları olduğunu unutmayın. Ekran ayarları, göz yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Başarısızlık ve başarısızlık nedenleri.

Parlaklık: Monitörünüzün parlaklık ayarını çevrenizdeki parlaklığa göre ayarlayın. Beyaz bir arka plan kullanarak parlaklığı test edin. Ekran, ışık kaynağı gibi görünüyorsa çok parlak, donuk veya gri ise çok karanlık.

Metin boyutu ve kontrast: Uzun bir belge okurken, kontrastı ve metin boyutunu rahat bir şekilde okuyabileceğiniz gibi ayarlamayı deneyin. Siyah yazı ile beyaz bir arka plan en rahat okuma kombinasyondur.

Renk sıcaklığı: Renk sıcaklığını düşürmeyi de düşünmelisiniz. Bunu yapmak, mavi ışık miktarını biraz arttırın. Uzun süreli izleme için sizi rahattır.

6. Göz Kırpma

Göz kırpmak, gözleri tahriş ve kuruluktan korur. Gözleri nemlendirdiği için göz kırpmak ve bilgisayarda çalışırken çok önemlidir. Araştırmalar, bilgisayarda çalışırken göz kırpma sıklığının normalden azaldığını gösteriyor. Göz kırpma sıklığının azalması ise görün nemlenme oranını düşünerek göz üzerinde tahrişlere sebep olabilir. Uzun süre bilgisayar tablet veya telefon kullanan kişilerin sunu göz yaşı kullanması uzmanlar tarafından önerilir

7. Göz Egzersizi Yapın

egzersiz-7
Odaklanma yorgunluğu başka bir göz yorgunluğudur. Bu durumu azaltmak için, her 10 dakikada bir bilgisayardan uzağa bakabilir ve başka bir nesneye odaklanabilirsiniz. Bu göz kaslarınızı gevşetir ve yorgunluğu azaltır. Ayrıca uzaktaki bir nesneye bakmayı 10 saniye boyunca sürdürün ve bu eylemi sürekli yapın.

8. Sık Sık Mola

Gözleri bilgisayardan korumak, boyun ve omzunuzdaki gerginliği azaltmak için gün boyunca sık sık mola vermelisiniz. Mola esnasında ayağa kalkmayı, kollarınızı, boyunlarınızı, bacağınızı ve omuzlarınızı germeyi, sallamayı veya hareket ettirmeyi vücudunuzdaki gerginliği azaltmak için ihmal etmeyin.

9. Çalışma Masanızı Düzenleyin

caklışma-masası-9
Çalışma masanızın standartlara uygun olmasını sağlayın. Parlak lake masalardan kaçının. Bilgisayar monitörünüzün uzaklığını en az 20 in. olacak şekilde ayarlayın. Kendinize iyi bir çalışma koltuğu seçerek yüksekliği ergonomik açıdan rahat edeceğiniz şekilde ayarların. Kol yüksekliğinize dikkat edin.

10. Gözlük takmayı düşünün

Gözleri bilgisayardan korumanın yolları arasında dinlendirici gözlükler olduğunu unutmayın. Fakat bunu kendi kafanızdan almayın. Uzman tavsiyesine önem verin. Özellikle lens kullananların gözlerinde yaşanacak kuruluktan ötürü bilgisayar kullanan kişiler için geliştirilmiş gözlüklerden temin etmesi önerilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ