Biz Biliyoz

İlişkilerde Değer Verme Sorunsalı

İlişkilerde Değer Verme Sorunsalı

İlişkilerde değer verme sorunu, ilişkilerde gereğinden fazla değer verme durumu vb. sorunlar için inceleme yazısı. Kız – erkek ilişkilerinin sonlanmasına neden olan şeylerden biriside fazla değer vermektir.

 

Özellikle kızların “kaçan kovalanır”, “kız evi naz evi” gibi absürd düşünceleri yüzünden biz erkek milletini illallah ettirdikleri de aşikar. Tabi birde bunların üzerine sürekli benimle ilgilenilsin manyaklığını da unutmamak lazım.

 

  En  son  bilfiil yaşamış olduğum neredeyse  başlamadan biten minik bir ilişkim oldu. İlişkisin sonunu getiren şey ise beklentilerimin ve vermiş olduğum değerin karşılığını alamamak. Hanım kızımız ile elimden geldiğince iletişim halinde kalmaya çalıştım ama ne mümkün. Çok yoğun iş hayatı olan hanım kızımız her şeye vakit ayırırken bana 10 saniye mesaj atacak vakit bulamadı. Ama aynı kişi sıkça görüşmeliyiz, aramıyor sormuyorsun diye veryansın etmişti.

 

Bende bundan mütevellit ilgi gösterip değer vermeye başladım ve bunun akabinde değer kaybetmeye başladım.  

 

 

Ali Lidar, Tesirsiz Parçalar  kitabında bu durumu “değer yüklemesi” olarak isimlendiriyor. Yazarın durumu açıklamasını özet geçmek gerekirse; bir insana değer verdiğinizde değer kaynağı siz olduğunuz  ve değer verdiğiniz için değer kaybetmeye başlarsınız.

 

Çok güzel açıklamış Ali Lidar…

 

Bunu biraz da matematiğe dökmek gerekirse, kız ve erkeğin 10’ar değere sahip olduğunu düşünelim. Erkek kıza sürekli değer verdiğinde kızın değeri artacaktır. Örnek 3 değer verse; Erkeğin değeri = 10-3 =7 ; kızın değeri= 10+3=13 olacaktır. Bu durumda değersizleşen taraf erkek olacaktır. Oysa ki kızda erkeğe değer verse arada ki ilişki dengede olacağından sıkıntı olmayacaktır.

 

Ha birde “benim verdiğim değeri o verseydi ohooooooo” diye başlayan cümlelere elbet denk gelmişsinizdir. Aslında bu cümlelerin  yukarıda ki işleme tabi tutulduğunda ne kadar da doğru olacağını göreceksiniz.   Yukarıda ki örnekten devam etmek gerekirse; kız, erkeğin vermiş olduğu değer kadar değer vermiş olsaydı kızın değeri 10’a düşecek ,erkeğin değeri 10’a yükselecekti. Yani ilişki dengede kalacaktı.

 

  Velhasıl kelam karşınızda ki kişinin size değer vermediğini düşünüyorsanız ve çabalarınıza aynı şekilde cevap vermiyorsa boşverin gitsin. Kendiniz aşığım diye kandırıp birilerini ego tatmin aracı olmayın. Biliyorum verdiğim örnekler ve cümleler arasında ki bağlantı çok saçma oldu ama olsun beni böyle saçma halimle sevin 🙂

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ