Çocuklarda kepek sorunu nasıl çözülür?

 Çocuklarda kepek sorunu nasıl çözülür?

Kepek, kafa derisinde tahrişe ve kaşıntıya neden olan ve bir çok kişiyi yakından ilgilendiren yaygın bir sorundur. Peki çocuklarda kepek sorunu nasıl çözülür? Kepek evde nasıl giderilir? Tedavi yöntemleri nelerdir? Hepsini biliyoz ekibi olarak sizin için araştırdık işte kepek sorunu.

Çocukların günlük aktiviteleri arasında okula gitmek ve dışarıda oynamak yatmaktadır. Özellikle dışarıda olmak ta çocukları kepeğe karşı daha hassas hale getirir. Bir çok kişide olan ve çözmek için uzun çaba ve uğraş harcanan kepeği önce yakından tanıyalım sonra da neler yapabiliriz beraberce inceleyelim.

Kepek Nedir?

Bir kişinin saçında bulunan beyaz pullara ve hatta kaşıntıya neden olan küçük ölü deri parçalarına kepek denir.

Çocuklarda Kepek Sorunu Neden Olur?

Kepek sorununun sebepleri

Kepek sorununun sebepleri

Çocuklarda ve yetişkinlerde kepek sorununun birden çok nedeni bulunmakla birlikte sorunun çözümüne ulaşmak için sorunun kaynağını tesbit etmek en doğru yöntem olacaktır. Peki kepek neden olur? Sebepleri nelerdir?

Uygunsuz Durulama

Çocukların saçları bazen gerektiği gibi özenle durulanmaz. Yanlış, eksik veya özensiz durulamadan dolayı ölü deriler ve cilt hücreleri saçın dibinde kalır. Kafa derisinde biriken ölü cilt hücreleri ise kepeklenmeye sebep olur.

Yetersiz Ve Sağlıksız Beslenme

En yaygın kepek nedenlerinden biride sağlıksız ve yetersiz beslenmedir. Çocuklar genelde sağlıklı besinler yerine abur cubur ve atıştırmalıkları tercih eder. Bu besleniş şekli ise kafada kaşınmaya ve kepeğe neden olur.

Uygun Olmayan Şampuan

Bazen kullanılan şampuan veya diğer saç ürünleri çocuğun cildine uygun olmayabilir. Uygun olmayan ürün ise kepeklenmeye neden olur.

Hormonal Değişiklikler

Büyüme çağında olan çocuğunuzdaki hormonal değişimler kepeğe neden olan faktörler arasında yer alır.

Mantar

Hızlı büyümeye bağlı olarak hücrelerin ürettiği malassezia adı verilen maya benzeri mantar kafa derisinde kaşıntı ve kepeğe neden olabilir.

Egzema

Farkında olmadan bir çok kişinin yaşadığı kepek sorununun altında egzema olarak bilinen cilt hastalığı yatmaktadır.

Çocuklarda Kepek Belirtileri

Çocuklarda kepek belirtileri

Çocuklarda kepek belirtileri

Ebeveynlerin kepek tedavisi için etkili önlemlerin alınabilmesi adına çocuklarda dikkat edilmesi gereken çeşitli belirti ve semptomları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Çocuğunuzun kafa derisi veya kıyafetlerinde görünen kuru beyaz pullar
  • Saçlı deride yağlı pulların varlığı
  • Saçlı deri alanının sürekli kaşınması
  • Kafa derisinde kaşıntı veya aşırı kepek nedeniyle oluşan kırmızı lekeler

Çocuklarda Kepek Kafa Derisine Zarar Verir mi?

Çoğu durumda, hafif kepek çocuğunuzu tahriş eder ve ciddi sorunlara yol açmaz. Ancak seboreik dermatit, egzama, Malassezia veya sedef hastalığı gibi bazı nadir durumlar kafa derisinin iltihaplanmasına yol açar. Bu gibi durumlarda ise en etkili yöntem bir cilt bakım uzmanına danışmak olacaktır.

Çocuklarda Kepek Tedavisi

Çocuklar için bir çok kişi tarafından test edilmiş, denenmiş kişisine göre değişen sonuçlar alınmış olan kepek tedavi yöntemleri.

İlaçlı Şampuan Kullanın

Kepek tedavisi için özel satılan ilaçlı şampuanlar kullanın ancak kullanmadan önce mutlaka bir cilt uzmanından destek alın.

Çocuklarda Kepek için Su Tüketimi

Su yaşam için en değerli kaynaklarımızdan biri olduğu gibi aynı zamanda cildi besleyerek yaşlanma etkilerini, cildin kurumasını engelleyen maddelerden biridir. Kepek sorunu yaşayan kişiye bolca su içirin. Su cildi nemli tutarak kabuk kabuk dökülmesini önleyecektir.

Saç Derisini Fırçalayın Veya Tırnaklarınızla Ovun

Yıkanma esnasında saçları yumuşak hareketler ile fırçalayın veya saçınızı şampuanladıktan sonra tırnaklarınızla saç diplerine masaj yaparak ölü derileri kaldırın ve güzelce durulayın.

Ayrı Taraklar ve Havlular

Ortak havlu ve taraklardaki mikroplar daha fazla kepek sorununu artırabileceğinden, çocuklar için ayrı taraklar ve havlular kullanın.

Çocuklarda Kepek için Doğru Beslenme

Yeşil ve yapraklı sebzeler, kepek sorunları ile uğraşan çocuklar için bir zorunluluktur. Proteinler, karbonhidratlar ve diğer gerekli besin maddeleri nemli ve sağlıklı bir cilde kavuşmanıza yol açar, bu da kepeği azaltır veya tamamen ortadan kaldırır.

Derisinin Yağlanması

Kafa derisini nemli tutmaya yardımcı olacak ve böylece kepeksiz hale getireceğinden, çocuğunuzun kafa derisini düzenli olarak veya alternatif günlerde yağlayın.

Zararlı Saç Ürünleri Uygulamayın

Çocuklar cilt problemlerine karşı fazlaca duyarlıdır. Bu nedenle saç jeli veya kremleri kepek veya saçla ilgili diğer sorunlara yol açabileceğinden çocukların saçlarına uygulanmamalıdır.

Sık Şampuanlama

Alternatif günlerde çocuklarınızın saçlarını şampuanlayın. Sık şampuanlama, çocuklarda kepeklerin ana nedeni olan tozu uzak tutmaya yardımcı olur. Ancak her gün şampuanlama tavsiye edilmez.

Evde Kepek Tedavisi

Kepek sorunu için evde uygulanabilecek basit tedavi yöntemleri oldukça ilginizi çekecek. Verdiğimiz tedavi yöntemlerini mutlaka deneyin. Ancak unutmayın ki her yöntem herkese uygun olmayan bilir. Eğer bir yöntem kepek sorununu çözmüyorsa mutlaka bir diğerini deneyin.

Karbonat

Karbonat, kafa derisini pul pul dökmeye yardımcı olan inanılmaz bir ovma görevi görür. Normal şampuanınıza biraz karbonat eklemeniz ve durulamadan önce karbonat ile saç diplerini ovmanız kepeği ortadan kaldıracak çözümlerin başında gelir.

Ağaç Yağı

Ağaç yağı, kuru bir kafa derisini yatıştırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda mantar önleyici özelliklere sahiptir. Birkaç damla ağaç yağını badem veya zeytinyağı ile karıştırın. Yağları iyice karıştırdıktan sonra kafa derisine pamuk yardımıyla uygulayın. Yarım saat bekletin ve sonra kafa derinizi iyice durulayın.

Limon

Limon, kepek gibi kafa derisi sorunlarının tedavisinde yardımcı olan C Vitamini içerir. Saç derinize yıkanmadan yarım saat kadar önce limon sürün. Limon saç derinizin beslenmesine yardımcı olacaktır.

Çemen Tohumu

Çemen tohumu mantar önleyici ve kafa derisi yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Öğütülmüş çemen tohumu şampuanlamadan önce kafa derisine uygulayın.

Aloe Vera Suyu

Aloe vera mantar önleyici özellikler içeren bir soğutma maddesidir. Aloe vera jeli doğrudan bitkisinden çıkarın ve şampuanlamadan önce kafa derisine uygulayın.

Yumurta

Yumurtalar ayrıca kafa derisini nemli tutmaya yardımcı olur. Sadece bir yumurtayı şampuanlamadan önce kafa derisine uygulayın.

Elma Suyu

Elma suyu tıkanmış saç gözeneklerini temizlemede etkilidir. Elma suyunu eşit miktarlarda suyla karıştırın ve şampuanlamadan önce kafa derisine uygulayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi antifungal özellikler içerir ve aynı zamanda iyi bir kafa derisi nemlendiricisi olarak işlev görür. Hindistan cevizi yağını doğrudan kafa derisine uygulayın.

Beyaz Sirke

Beyaz sirke, kepek sorununun en iyi çözümlerinden biridir. Mantar büyümesini önler ve ayrıca kaşıntıdan kurtulmaya yardımcı olur. Çocuklarınızın saçlarını yıkamak için beyaz sirkeyi suyla karıştırın.

Sarımsak

Sarımsağın kötü kokusunu göz ardı etmek gerekir, ancak mantar karşıtı özelliklere odaklanır. Sarımsağı ezerek saç derisine uygulayabilirsiniz.

Tereyağı

Bol miktarda tereyağı alın ve saça sürün. Tereyağını bir saat bekletin. Sonra sade su ile yıkayın. Kepekleri çözer ve pul pul dökülmenin çoğunu ortadan kaldırır.

Kepek İçin Ne Zaman Doktora Başvurmalı?

Çocuklarınızın kafa derisinin kafa derisinde kızarıklık veya kan pıhtıları göstermeye başlaması durumunda, aşırı kaşıntı ve kepek nedeniyle derhal doktor yardımı almak önemlidir.

Çocuklarda Kepek

Peki sizin kepek sorunu için çözümleriniz var mı? Kepek sorunu ile nasıl başa çıktınız? Fikirlerinizi yorum bölümünden bizimle ve diğer okuyucularla paylaşabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın