Karalahana Yemeği Tarifi

 Karalahana Yemeği Tarifi

Karalahana yemeği tarifi, Karalahana nasıl yapılır. Karalahana yemeği özellikle Karadeniz bölgesinde ve Karadenizliler tarafından kışın çok fazla tüketilen ve sağlık açısından insan için önemli rol oynayan yemeklerden biridir.

Karadeniz’in güzide illerinden Giresun’a ait olan Karalahana yemeği ülkemizin hemen hemen her bölgesinde sevilerek tüketilmektedir. C vitamini acısından çok zengin olan Karalahana yemeği yapılırken yemeğin lezzetinin tam kıvamında olması için malzemelere extra özen gösterilmelidir.

Tereyağı yerine margarin kullanımı veya mısır unu yerine farklı bir un çeşidi kullanılması tarafımızdan tavsiye edilmemektedir. Netdesin olarak tarafımızdan paylaşılan tüm tarif ve yemekler herhangi bir yerden alıntı şekilde verilmemekle birlikte özellikle web sitemizi takip eden bayanların kendi mutfaklarında uyguladığı tariflerdir.

Karalahana Yemeği Nasıl Yapılır?
Malzemeler
2 Demet kara lahana
3 Yemek kaşığı sıvı yağ
1 Yemek kaşığı tereyağı
50 Gram kuyruk yağı
2 Su bardağı mısır unu
1 veya 2 adet tercihe bağlı kuru acı biber
Kararınca tuz

Karalahana yemeği tarifi
Yapılışı
Öndelikle lahanalar güzelce yıkanıp temizlendikten sonra doğrayarak tencereye konulur. Tencere içerisinde 3 yemek kaşığı sıvı yağ, 50 gram kuyruk yağı, biberlerimiz ve 1 yemek kaşığı tereyağı ilave edildikten sonra malzemelerimizin üzeri kapanacak şekilde su eklenerek kısık ateşte pişirilir. Lahanalar pişip suyu çekinceye kadar pişirme işlemine devam edilir. Lahanalarımız katı bir kıvama geldiğinde ocağın altı kapatılır. Pişmiş olan lahanalar blender den geğirildikten sonra üzerine 2 bardak mısır unu ilave edilerek tekrar ocağa alınır. Lahana ve mısır unu karıştırılarak bir taşım kaynatılır. Kaynayan Karalahana servis edilmeye hazırdır.
E afiyet oldun diyelim.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın