Biz Biliyoz

Karpuz’ da Forchlorfenuron Hormonuna Dikkat

  • 23 Haziran 2018
  • 86 kez görüntülendi.
Karpuz’ da Forchlorfenuron Hormonuna Dikkat

Forchlorfenuron Hormonu hakkında bilginiz var mı? Karpuzun içindeki çatlakların anlamı nedir? Yaz aylarının en sevilen ve en çok tercih edilen meyvesi hiç şüphesiz ki Karpuz dur. Peki karpuzların içerisindeki çatlakların sebebini hiç merak ettiniz mi?

Karpuzu kestiğiniz zaman içerisindeki çatlaklar eminim ki bir çoğumuzun dikkatini çekmemiştir. Geçmişte sabit olan yiyeceklerin hormonlanmasından veya genetiği ile oynanmasından dolayı şekil ve yapı değiştirmektedir. Bu değişiklikler bir çoğumuzun gözünden kaçmaktadır.

Tıpkı karpuz da olduğu gibi.

 

Karpuzun içerisindeki çatlakların sebebi nedir?

 

Araştırmalar göre karpuzların içerisinde bulunan çatlakların sebebi forchlorfenuron adı verilen hormon dan kaynaklıdır. Forchlorfenuron isimli hormon’ un inan sağlığı açısından zararlı olup olmadığı halen tartışma konusudur. Kimi uzmanlara göre kanseri tetikleyen ve beyin sağlığı açısından zararlı bir madde olarak kabul edilen forchlorfenuron, Abd Gıda Dairesi yetkililerine görede insan sağlığı için zararlı değildir.

 

Uzmanlar uyarıyor içi çatlak olan karpuzlara dikkat

Forchlorfenuron isimli hormonu ayırt etmenin en kolay yolu karpuzların içerisinde bulunan çatlaklardır. Aynı zamanda forchlorfenuron hormonu karpuzların çok canlı görünmesine ve bu canlı görüntüye rağmen tatsız tuzsuz olamasını sağlıyor. Kuru olan yeteri kadar su olmayan karpuzların da içerisinde forchlorfenuron hormonu bulunabiliyor.

Forchlorfenuron hangi meyvelerde var?

Forchlorfenuron hormonu karpuz haricinde kivi ve üzümde bulunuyor. Özellikle Çin ve Amerika birleşik devletlerinde forchlorfenuron yaygın olarak kullanılıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ