Take a fresh look at your lifestyle.

Kavurma Nasıl Yapılır. Püf Naktaları

0 4

Kavurma en lezzetli kurbanın but kısmından yapılır ve etin en az bir gün dinlendirilmesi halinde çeken kurban eti ile kavurma çok daha lezzetli olacaktır. Sizler için netdesin olarak mükemmel kavurma tarifini araştırdık.

Kurban bayramının vazgeçilmez lezzet, kavurmanın püf noktaları nelerdir? İşte kolay ve lezzetli kavurma tarifi. Kavurma yapılırken dikkat edilmesi gerekenler.

 

Kavurma Nasıl Yapılır?

Malzemeler:
1 Kilo yağsız kuşbaşı ( Dana, Koyun veya Keçi eti)
Ortalama 1 çay bardağı sıvı yağ eğer mümkünse iç yağ daha lezzet katacaktır.
Karabiber, pul biber, kimyon, tuz, kekik

Hazırlanışı:
Kavurma için etler kuşbaşı şeklinde doğrayarak tencereye koyun kendi bırakacağı su ile kısık ateşte pişirmeye başlayın. Et kendini çekmeye başladıktan sonra kurumaması için bir çay bardağı sıcak su ilave ederek karıştırmaya devam edin. Et bir süre haşlandıktan sonra eti ocaktan alın. Başka bir tencere içerisinde yağ, kimyon, tuz, karabiber, pul biber, kekik ilave edin lezzetlendirmek için etin kendi yağından koymayı ihmal etmeyin ve 5 dakika kadar kısık ateşte karıştırın. Sonra üzerine ocaktan almış olduğunuz etleri ilave edin ve karıştırarak harlı ateşte kızarmasını bekleyin.. Etler kızarınca ocaktan alın. İşte hepsi bu kadar. Şimdi sırada kavurma yapmanın püf noktaları.

 

Kavurmayı yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar.

Etler en az bir gün dinlendirilmeli.
İşe başlamadan önce tavanız ısıtılmalı ve içerisine etin kendi iç yağı konuşmalı.
Yağ eridikten sonra etin kendisi eklenmeli
Eti lezzetlendirmek için pişirme esnasında 1 adet kuru soğan atılmalı soğan 2 ye bölünebilir fakat dağılıp ete karışmamasına dikkat edilmelidir. En uygunu ufak boyutlu 2 adet küçük boyutlu soğan tüm olarak kullanılmalı.
Tuz ve baharatlar mümkün olduğunda en son ilave edilmeli. Özellikle tuzun eti sertleştirme ihtimali söz konusu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.