Biz Biliyoz

Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır

ketojenik diyet nedir? Sağlıklı mıdır? bütün cevapları bu yazımızda iletmeye çalıştık.

Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır

Ketojenik Diyet, keto diyet olarak ta adlandırılır. Son zamanların dilden dile yayılan hızlı kilo verme yöntemi olan ketojenik diyet nedir?

Ketojenik diyet vücudumuzun çok hızlı bir şekilde yağ yakmasını sağlayan beslenme planıdır. İnsan Vücudu enerjisini harcarken en öncelik verme sırası karbonat, yağ ve proteindir. Bu diyetin özelliği ise en öne “yağ”ı alıp en kısa zaman dilimi içerisinde çok fazla yağ yakmasıyla ünlüdür. Peki, Bu Diyet enerjiye nasıl dönüşmekte?

insan vücudu metabolizması en başta glikozu kullanır ve enerjiye çevirir. Glikoz, şekerin en basite indirgenmiş halidir ve karbonhidratın da ana yapı taşlarından bir tanesidir. İnsan vücudunun en basit şekilde enerji kaynağına dönüştürdüğü besindir glikoz. Ancak insan vücudunda insülin ne kadar fazlaysa insan vücudundaki şeker dengesi dağılır ve bozulur, buna bağlı olarak çabuk acıkma hissi yaşar.

Ve insan vücudu acıktıkça da şekerin hammaddesi olan karbonhidrat isteği eğilimi gösterir, kısır döngü oluşturur. İnsan vücudunun yeteri kadar glikoz alması halinde glikoz insan vücudunda depolanmaya başlar, dolayısıyla da insan yağlanmaya başlar. Bu diyet ile amaçlanan plan karbonhidrat oranını bir miktar düşürerek insan vücudunun enerji kaynağını şekerden yağa çevirmek dolayısıyla insan bedeni yağ depolamak yerine yağ yakımına başlayacaktır.

Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır

Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır

Ketojenik Diyet ile Yağ Yakmak

Ketojenik beslenme diyeti diğer diyetlerden ayıran fark, sağlıklı olarak yağ eritmektir.

Kesinlikle evet, Doğru sağlıklı yağ tüketerek, yağ yakmak olası! Proteini (Kırmızı Et) çok fazla olmamak kaydıyla tüketip karbonhidrat tüketimini minimuma indirgeyecek olmanız ketojenik diyetin en önemli noktalarından bir tanesidir.

Bu durum insan vücudu alışık olduğu şekere ulaşamamış olması enerji kaynağı olarak depolanan yağlara yönelir.
Bu insan vücudunda olan değişikliğe “ketosis” denmektedir. Ketosis halinde olan vücut kara ciğer tarafından “keton” maddesi üretimine geçiliyor. Bu durum hücrelere yeni harcayabileceği yakıt kaynağı olarak sağlanır ve ketojenik diyetin faydaları da burada başlıyor.

 

Ketojenik Diyetin Faydaları Nelerdir?

1-) Kilo Kaybı:
En kısa zaman içerisinde yağ yakmak isteyen bireyler için en iyi diyetlerden birisi ketojenik diyettir. Ketosis durumuna geçen insan vücudu enerji olarak kullandığı yağları kısa sürede tüketmeye başlıyor. İnsülin hormonu insan vücudunda az salgılandığı için vücut tam bir yağ yakma makinesine dönüşmekte ve “Ketojenik diyet”

ketojenik beslenme ile zayıflayanlar bu diyete çok bağlı kalarak en yüksek seviyede verim alıyorlar.

2-) Kan Şekeri:
Ketojenik diyet insan vücudundaki şeker oranını düşürdüğünden beden çok fazla glikoz üretmiyor ve kan şekeri dengelenmiş oluyor. Yalnız şeker veya diyabet hastalığına sahip olan insanlar ketojenik diyeti uygulamaya geçmeden önce kesinlikle doktorlarına danışması ön görülüyor.

3-) Enerji Seviyesi Artışı:
İnsan vücudu, enerji kaynağı olarak şeker kullanır. Fazla glikoz ise yağa dönüştürülüyor ve hücreler tarafından enerji olarak kullanılamıyor. Bu durumdan dolayı insan vücudu yeniden enerji kaynağı olan glikoz arayışına geçiyor ve yorgunluk gözlemleniyor. Karbonhidratlarda şekeri yükseltiyor buna bağlı olarak şeker azalınca insan vücudu halsiz kalıyor, fakat ketojenik diyette enerji yağlardan sağlandığından dolayı  bu durum ortadan kalkıyor ve enerji artışı gözlemleniyor.

4-) İştah Kontrol Etme:
İnsan Vücudu enerjisini glikozdan sağlar demiştik, kan şekeri bir anda yükselip bir anda düşmesi iştah dengesizlikleri oluşturmaktadır. Çok fazla acıkmak yorgunluk hissi de yaratır. Ama enerji yağdan sağlandığı için protein dengeli alınması halinde bu durum ortadan kalkacaktır.,

5-) Zihinsel Odaklanma:
Vücudunuz şekeri enerji olarak kullandığı zaman kısır döngüye girdiğini yukarıdaki yazımızda bildirmiştik. Bu döngü beyni yorar ve odaklanmayı zorlaştır.  Aslında aç kalmadığınız halde bile şekeriniz yükselip sizi yemek yemeğe zorlaması gibi, Enerji kaynağı yağ olarak değiştirildiğinde zihin size bariz bir şekilde oyun oynayabilir.

 

Ketojenik Diyet Planı

Her Diyette olduğu gibi tabi ki “ketojenik diyette yenmemesi gerekenler” var.! Ketojenik diyet özelliği karbonhidratlar konusunda çok sıkı olması! İnsan bedeni “ketosis” durumuna geçiş yapabilmesi için karbonhidratı hemen hemen sıfıra indirgemeniz gerekiyor.

Karbonhidrattan dediğimiz, Hızlı yiyecekler, (fast food) hamur işleri, yağlı kızartmalar ve kurabiyeler değil. Ketojenik diyet sağlıklı şekilde kilo vermeyi amaçlar ve karbonhidrat ağırlıklı olan yiyecekleri de kesmenizi istemektedir. Ancak insan vücudu ketojenik moda geçtikten hemen sonra karbonhidrat ihtiyacını düşüyor.

Özellikle Ketojenik diyeti uygularken gıdalarınızdan tahıl, nişasta ve meyve gibi ürünleri hayatınızdan çıkartıyorsunuz. Kontrollü tüketildiği zaman avokado ve böğurtlen gibi istisna olabilecek ürünleri diyetinize ekleyebilirsiniz.

Ketojenik Diyette Ne Yenir?

İhtiyacınız olacak olan ketojenik diyet listesi,

 • Et ve süt ürünleri
 • Yumurta
 • Zeytin
 • Sarımsak
 • Bitter çikolata (%70 Kakao içermesi şartıyla)
 • Badem
 • Avokado
 • Deniz ürünleri
 • Hindistan ceviz yağı
 • Zeytin yağı
 • Fındık ve yağlı tohumlar

Ketojenik Diyette Neler Yenmemeli

 • Tahıllar
 • Şeker
 • Meyve
 • Kökler
 • Baklagiller
 • İçerisinde glikoz olan ürünler

“Ketosis” Durumuna Nasıl Geçiş Yapılır?

Ketojenik diyeti uygulayanların bir çoğu bu noktada zorlanıyorlar! Birazcık sabır, istikrar ve gerektiği kadar doğru, emeğin sonucunu en kısa süre içerisinde sizlere döndürmesiyle ünlü olan bir diyet programı ketojenik diyet listesi.

1-) Karbonhidrat alımını olabildiğince en aza indirin!
Ne olursa olsun günde 20-25 gram karbonhidratı asla geçmemeniz tavsiye edilir.

2-) Proteini yeteri kadar tüketmeye özen gösterin!
Her ne kadar proteinin yapı taşlarından olan amino asit olsa bile fazladan alınmış proteini insan vücudu proteine çevirebiliyor! Dikkatli davranmanız size fayda sağlar.

3-) Sağlıklı yağlarınız Sizinle!
Sonuçta ketojenik diyetin avantajlarından bir tanesi de budur. Sağlıklı yağları aklınızda soru işareti olmadan kullanabilirsiniz. Unutmamalısınız, enerjinizi bu yağlardan alacaksınız, yağlanırım korkusuna kapılmayın!

4-) Bol Bol Su Tüketin!
vücud un sağlıklı yağ yakabilmesi için suya ihtiyacı vardır. Bunu unutmayın ve günde en az 10 bardak su tüketmeye özen gösterin ve 10 bardak altına düşmeyin. Bir çuval inciri heba etmeyin.

5-) Atıştırdığınız Gıdalara Dikkat Etmelisiniz!
En başlarda insülin dreniniz size yanıltma duygusu yaşatabilir. Eliniz atıştırmalıklara gitmez ise yağ yakmanız daha kolay olur vücudunuz zorlanmaz.

6-)Intermittent Fasting deneyebilirsiniz.
Keto Diyet Tam gün yemek yerine sadece 9 saat yemek, 15 saat oruç kuralını uygulayabilirsiniz. Merak etmeyin, uyku saatiniz de 15 saatin içerisinde yani oruca dahil!

7-)Egzersizi İhmal Etmemelisiniz.
günde 20-30 dakika kadar olacak şekilde egzersizler yapmaya çalışın ihmal etmemelisiniz ki kilo vermenizi hızlandıracak bir durumdur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ