Biz Biliyoz

4 Haftalık Gebelik,  Hafta Hafta Gebelik–Hafta Hafta Hamilelik

4 Haftalık Gebelik,  Hafta Hafta Gebelik–Hafta Hafta Hamilelik

  • 18 Nisan 2020
  • 75 kez görüntülendi.
4 Haftalık Gebelik,  Hafta Hafta Gebelik–Hafta Hafta Hamilelik

4 Haftalık Gebelik, Ruh halinde dalgalanmalar, bulantı, kramp gibi 4 haftalık gebelik belirtiler artık yavaş yavaş meydana çıkmıştır. Erken hamilelik semptomları görülürken, bazı anne adaylarında ise rahatsızlık verici düzeyde PSM (Menstrual öncesi sendrom) gibi semptomlar görülebilir.

Hamileliğin ilk haftalarında bir çok anne adayı gebe olduklarının bile farkında değildir. Yumurtanın döllenmesinden bir hafta henüz bebek oluşumu için henüz emekleme döneminde görülür. 4 haftallık gebelik dönemi içerisinde neler olmakta, hamilelik belirtileri nasıl ortaya çıkmakta, bütün detayları aşağıda okuyabilirsiniz.

4 Haftalık Gebelik

4 Haftalık Gebelik

4 haftalık gebelik dönemi içerisinde neler gerçekleşiyor?

4 haftalık gebelik döneminde kadın vücudu çok fazla şekilde değişime uğramaktadır. Bu dönemdeki değişimler farklılık göstermektedir. Bazı anne adaylarında ruh hali dalgalanmaları, bulantı ve kramp gibi olağan erken gebelik veya bazı kadınlarda ise PSM (menstrual öncesi sendrom) benzeri semptomlar yaşanabilmektedir. Bazı kadınlarda ise bu semptomların hiç biri görülmez ve bu dönemi hiç bir şey hissetmeden bile geçirebilirler. Yalnız gebeliğin arka planında şu olaylar gerçekleşmektedir;

Hamileliğin 4. Haftasında, döllenmiş olan yumurta ve rahminiz bağlantı halindedir ve böylece blastosist olarak bebeğiniz, kendi kendine rahim çeperi denen bölgeye bağlanır. Bu dönem içerisinde hücre kümeleri rahim duvarı içerisinde tünel açması ile emplantasyon kanaması gerçekleşir. Emplantaston denilen kanama genellik ile sınırlı bir şekilde gerçekleşmektedir ve buna bağlı olarak kan rengi açık pembe, açık kırmızı veya kahve rengi tonlarında gözlemlenebilir. Regl döneminden daha önce meydana gelir, bazı şeylerin yanlış gittiğinin veya regl dönemi içerisinde bir sorunun göstergesi değildir. Karnınızda ince bir baskı hissediyor olabilirsiniz (Endişelenmeyin!) ve göğüslerinizde hafif hassasiyet ve büyüme görülebilir, daha fazla büyüme olmasına hazırlıklı olmalısınız. Döllenme gerçekleştikten 12 gün sonra yumurta, HCG (human chorionic) adı verilen hamilelik hormonu salgılamaya başlamaktadır. HCG, korpus luteum tetiklenir ve hamileliğin desteklenmesiyle plesentanın ayrılmaması adına progesteron ile östojen üretimine başlanır. Ayrıca Plesenta yaklaşık 6 haftaya ulaşana kadar bu durum böyle devam eder.

4 Haftalık Bebek

4 Haftalık Bebek

4 Haftalık gebelik sürecinde bebeğinizin durumu..

4 Haftalık gebelikte, Embriyonik sürecin başlangıcıdır. Bu haftadan 10.uncu haftaya kadar, bebeğinizin organları ve diğer fonksiyonları oluşmaya ve gelişmeye başlar. Dolayısı ile bu dönem bebeğiniz için en savunmasız olduğu dönemdir dikkat edilmelidir. Bu periyot içerisinde bebeğiniz henüz embriyo durumundadır ve boyut şekli bir haşhaş tanesi kadardır. Bu haşhaş, 3 mm boylarında olan embriyo, iki şekilde katmanlara ayrılır epiblast ve hipoblast diye adlandırılır  ve oldukça ufaktırlar, üç bölüme ayrılmaktadırlar, Birinci bölüm olarak, beyin ile merkezi sinir sistemi şekillenmekte ve sinir tüpleri diye adlandırılan bir oluşumla gelişmeye başlar.

4 Haftalık gebelikte, Diğer iki bölümü ise kalbi ve dolaşım sistemleri şekillenmektedir ve erken evreleri ile akciğer ve bağırsakta gelişimini sürdürür. Gebeliğin ilksel plasenta da iki katmandan oluşmaktadır, ilksel plasenta hücreleri, rahim içi boyunca rahim içinde tünele benzer şekiller açar. Böylelikle, annenin kan sıvısı denilen maddenin doğru transferi sağlanmakta ve böylelikle plasentanın büyümesi sağlanır, gerekli oksijen ve besin seviyesine ulaşır. Tam bu dönem içerisinde, bebeğinizin ev sahibi olarak, amniyon kesesi ve içerisinde bulunan amniyon sıvısı bebeğinizin büyüdükçe zarar görmemesi için vücudunuzun üretmiş olduğu sıvıdır. Vitelüs kesesi diye adlandırılan yapı ise, bebeğinizin kırmızı kan hücrelerini üretir ve plasenta gelişimi ve doğum sırasına kadar besinleri iletmesinde destek olur.

4 haftalık Gebelik Dönemi İçerisinde Plasenta ile Embriyo Gelişimi (4 haftalık bebek gelişimi)

Sizin gebe olup olmadığınız merak konusu olurken, bebeğiniz olacak embriyo kendine çoktan yer açtı bile. Çünkü blastosist, fallop tüpü rahme doğru gidişini tamamen tamamladı ve rahim içi astarı v boylu boyunca açılan oyuntular, hamilelikte kalan son 8 ayında kırılmayacak şekilde olan bağlantılar oluşmaktadır. En kısa zaman içinde, rahim içerisine yerleşmiş olan hücreler, büyükçe bölünmeye başlar ve böylelikle iki gruba ayrılırlar. Böylelikle iki grubun biri embriyonun kız veya erkek olarak isimlendirilmesinde etkili yol olacakken diğeri ise bebeğin rahim içerisindeki hayatı boyunca, alacağı besinlerde ve dışarı atacağı olan atıkları için gerekli kanalların oluşumunda etkili olacaktır.

Gebeliğin 4. Haftasında Embriyonun ve Amniyonik Kesenin Gelişimi Başlıyor…

4 Haftalık gebelik, embriyonun 1mm den küçük olmasına karşılık, gösterdiği gelişim seviyesi oldukça yoğun geçmektedir. Amniyotik kesesi, embriyonun etrafında şekillenirken, vitellüs kesesi yapılanmakta ve henüz gelişim aşamasında olan bebeğinizin sindirim sisteminin yapılanmasında hayata geçirilmesine yardımcı olacaktır. Bölylelikle embriyonun 3 katmanlı olmak üzere farklı keseleri vardır bebeğinizin sindirim sistemi, karaciğeri ve akciğerin gelişiminde büyük rol oynar. Orta kısımdaki olan katman ise mesoderm olarak adlanrırılmakta ve bebeğinizin kalbi, cinsel organı, kemikleri, böbreklerini ve kas yapısı gelişiminde etkili olmaktadır. Son katman olan ektoderm ise bebeğinizin sinir sistemi, saç, cilt ve göz yapısının oluşumuna yardımcı olur.

4 Haftalık Bebek

4 Haftalık Bebek

4 Haftalık Gebelik Dönemi İçerisinde Annenin Değişimi

4 Haftalık gebelik, Döllenmiş yumurta, rahim içerisinde tünel oluşturacak şekilde ilerlemektedir ve bu durumdan dolayı da bir miktar kanama yaşamanız doğal olarak karşılanmaktadır. Eğer bir sendrom yaşamaktaysanız bu durum oldukça zor fark edilebilir şekilde gerçekleşmektedir. Eğer hassas bünyeniz var ise yorgunluk, mide bulantısı, şişkinlik ve göğüslerde hassasiyet olacak şekilde şaç ve cilt dokusunda değişiklikler gözlemlenebilir.

4 Haftalık Gebelik, Hamilelikte Diş Sağlığı Önemlidir!

Hamileliğinizin pozitif çıkmasının ardından, bir diş doktoruna görünmenizde fayda var. Gebelikte diş kontrolü en önemli noktalardan bir tanesidir. Doğum gerçekleştikten sonra ilk 1-2 ay dikkat edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ