Biz Biliyoz

Kilo Almak İçin ne Yapmam Gerekiyor?

 • 13 Şubat 2020
 • 93 kez görüntülendi.
Kilo Almak İçin ne Yapmam Gerekiyor?

Kilo almak için ne yapmam gerekiyor? Kilo almak için ne yapmalıyım? Kilo vermek kadar bazı kişiler için kilo almakta zor iştir. Önemli olan sağlıklı beslenerek kilo almaya çalışmaktır. Bu yazımızda “Sağlıklı beslenerek nasıl kilo alırım? Kilo almak için ne yemeliyiz?” gibi sorularınızın cevaplarını arayacağız.

 

Her insanın metabolizması ayrı çalışır. Su içsem yarıyor diyen kişiler olduğu gibi dünyaları yesem kilo alamıyorum diyen insanlar da bulunmaktadır. Kilo vermek nasıl zor ve zaman alan bir süreçse kilo almakta bir çok kişi için zahmetli ve zaman alan bir süreçtir. Burada önemli olan tek konu kilo verirken yada alırken sağlığı bozmadan doğru ve biliçli adımlarla haraket etmektir.

Kilo almak için ne yapmam gerekiyor?

Kilo almak için ne yapmalıyım

Kilo almak için ne yapmalıyım

 

Kilo almak bazı kişiler için çok kolay gibi gözükse azımsanmayacak kadar çok insan için de gerçekten sorun yaratan sıkıntılara sebep olan süreçler içerisinde gelmektedir. Beslenme bozukluğu, haddinden fazla çalışan metabolizma, tiroide bağlı problemler, şeker gibi sorunlar aşırı zayıflıkla gelen sorunlar arasında yada verilen sorunların yol açtığı problemler arasında yer almaktadır.

 

Aynı zamanda aşırı zayıflık yine çok kişi tarafından benimsenmeyen estetik sorunların başında geldiği gibi zayıflığa bağlı olan rahatsızlıkla şu şekilde sıralanabilir.

 • Kemik erimesi, kemik yoğunluğunun azalması ve diğer kemik problemleri,
 • Organların zayıflıktan ötürü tam görev yapamayarak hasar görmesi,
 • Kalpte yaşanabilecek çarpıntı, yada ritim problemleri,
 • Saçların yıpranması, incelmesi ve dökülmesi,
 • Tırnak sorunları. İncelme, yıpranma ve kırılma,
 • Vücut gelişiminin durması veya gerilemesi,
 • Kadınların özel günlerinde değişiklik ve düzensizlik,
 • Hamilelik ile birlikte gelen sorunlar, hamile kalamama ve hamilelik problemleri.

Nasıl kilo alınır? Kilo almak için ne yapmam gerekiyor?

Kilo almak için ne yapmalı ne etmeli diye düşünürken ne yapılmaması gerektiğine kısaca değinmek isteriz. Kilo almak isteyen kişilerin bir çoğu yağlı ve yağ yapıcı fast food ürünlerine baş vurmaktadır. Kızartma, hamburger bol şeker yada karbonhidrattan oluşan bu ürünler size belki kilo aldırabilir ama alınan kilo hem sağlıksız hem de oldukça düzensiz olarak vücuda yerleşecektir. Zayıf insanlarda görülen büyük basen , göbek ve selülit sorunları genelde bu tarz sağlıksız kilo almaya bağlıdır.

 • Planlı ve programlı hatta bir uzman görüşü ile programa başlamak en doğru adım olacaktır.
 • Zayıf insanların normal olarak mide yapısı da diğer insanlara göre küçüktür. Bu nedenle mideyi dolduracak olan besinlerin yüksek kalori içermesi daha doğru olacaktır.
 • Kilo almak için sağlıklı beslenmenin önemini özellikle vurguladık. Kilo vermek için düzenlenen diyetlerin büyük bölümü bize yol gösterici olabilir. Verilen besinler sağlıklı şekilde kilo vermeye yarar ancak porsiyonlar biraz küçüktür. Bu nedenle yayınmış olan programlardaki porsiyonlar büyütülerek alınan kalori miktarı arttırılabilir buda size sağlık ve istenen kiloya ulaşmaya destek olur.

Kilo almak için ne yemeliyiz?

Kilo almak için ne yemeliyiz

Kilo almak için ne yemeliyiz

 

Zayıflama isteği duyan kişiler bazı besinleri içerdiği yüksek karbonhidrattan dolayı hayatından çıkarırken biraz daha etine dolgun olmak isteyen kişiler bu besinleri tekrardan hayatına sokmalıdır.

Patates

Kilo vermeye çalışan kişilerin ilk hayatından çıkarttığı besin maddeleri arasında bulunan patates yüksek oranda karbonhidrat içeriğine sahiptir. Bu nedenle tekrardan besin listesine eklenmesi gerekmektedir.

Kuruyemişler

Bir çok kuruyemiş içerisinde yüksek oranda yağ barındırır. besin listesine eklenmesi ve düzenli olarak tüketilmesi hem sağlık açısından faydalı hem de orantılı bir şekilde kilo almaya destekçidir.

Bitkisel yağlar

Her iki açıdan da faydalı olan bitkisel yağlar hayatımızın bir köşesinde yer almalıdır. Hem yemek hem de salatalarda kullanılabilecek bu yağlara ceviz yağı, Hindistan cevizi yağı, fındık yağı gibi alternatifler ilave edilmelidir.

Kırmızı et

Kırmızı et kilo almak isteyenler için iyi  bir protein kapısıdır. Aynı zamanda yüksek demir içeriğine sahip olan kırmızı etin kendi yağı ile pişmesine özen göstermek gerekiyor.

Doğal fıstık ezmesi

Yağ ve protein açısından zengin olan fıstık ezmesinin doğal olması kilo almak için ne yemeliyiz diyenler için ideal bir çözüm olacaktır. Bir kaşığında bile 100 kalori olan doğal fıstık ezmesi sağlıklı şekilde ve düzenli kilo almaya yardımcıdır.

Yağlı süt

İçeriğinde A ve D vitaminlerini barındıran yağlı süt kilo alamıyorum diyenlerin derdine derman olabilecek bir yapıya sahiptir.

Tropik meyveler

Kalori açısından zengin olan muz, mango, ananas gibi tropik meyveler doğal şeker yüklü besin maddeleri içerisinde yer almaktadır.

Tahıllı ekmek

Kilo almak için mutlaka tüketilmesi gereken besin maddelerinden biride ekmektir. Ancak bu işi sağlıklı bir şekilde yapmak istiyorsanız tercihiniz tahıllı ekmek olmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ