Biz Biliyoz

Kız Çocuklarında Ergenlik Belirtileri

Kız Çocuklarında Ergenlik Belirtileri

Kadın ekibi olarak ergenlik ve ergenlik belirtilerini kız çocuklarının ergenliğe nasıl girdiklerini ve nasıl bilgilendirilmeleri gerektirdiğini araştırdık.

Hemen hemen her annenin kendisinden tecrübesi olsa da merak ettiği sorulardan biride kız çocuklarındaki ergenlik belirtileridir. İşte kızlarınızın artık genç olduğuna dair belirtiler.

 

Kız Çocuklarımızda Ergenlik Belirtileri Nelerdir?

Kız çocuklarının büyüme evresine geldikleri andan itibaren, gerek anne gerek yakın çevre gerekse eş, dost, konu, komsu, herkes tarafından birer öğüt veya tavsiyede niteliğinde bilgilendirme yaparlar. Bu öğüt ise genelde adet görmenin ergenliğe girmesi yolundadır.

Oysa ki bu bilgi yanlıştır. Kız çocukları adet gördüğü andan itibaren ergenliğe girmez. Adet ergenlik döneminin tamamlandığının bir göstergesidir.

Kız çocuklarında ergenliğe girme olarak bilinen adet öncesinde ergenliğe girişinin esas belirtileri başlar. Bu belirtiler 10 – 12 yaşından itibaren akıntı, vücutta tüylenme, göğüsler de yavaş yavaş büyüme, agresiflik ve ani sinirlenmelerdir. Vücuttaki değişimler her çocukta olmasa bile bir çoğunda ruhsal farklılıklara neden olabilir.

 

Göğüslerin Büyümesi
Ergenlik başlangıcında olan çocuklardaki göğüs büyümesi ani ve gözle görülür bir şekilde olmaz. Düz olan göğüs çevresinde belli belirsiz hafif çıkıntılar ile başlar. Zaman içerisinde çıkıntı daha da belirginleşerek devam eder.

Göğüslerdeki büyüme genetik yapı ya bağlı olarak değişim göstermektedir. Her ergenliğe giren kızda büyüme zaman ve oranı farklılık gösterebilir.

 

Tüylenme
Ergenliğin başlaması ile tüylenme öncelikle koltuk altı ve ayak bileklerinde başlar. Sonrasında ise genital bölge ve bacaklar ile devam eder. Hormonel bozukluk veya genetik yapıdan ötürü bazı bireylerde tüylenme yüz, yüz çevresi, bel bölgesi ve göğüs çevresinde olabilir. Bu durumda gerek psikolog gerekse bir uzman tarafından destek almak çocuğunuzun ruhsal durumu için çok önemlidir.

 

Akıntı
Diğer bahsettiğimiz belirtilerin yanı sıra birde ergenliğe giren kız çocuklarında akıntı diye tabir edilen ve bazı durumlara göre farklılık gösteren beyaz veya sarımsı renlerde iç çamaşırlarında lekeler olabilir. Bu lekelerin görülmesinden itibaren yaklaşık 6 ila 12 ay sonra regl yani adet dönemi başlar.

Ergenliğe girmeye başlayan kız çocuklarının en büyük destekçileri anneleri veya ablalarıdır. Gerekli bilgilerin çocukların anlayabileceği şekilde doğru ve anlayışla verilmesi bu dönemdeki bireylerin ruhsal durumu açısından çok önemlidir. Gerekli görülen durumlarda ise uzman desteğine baş burulması şarttır.

Erken Ergenliğin Sebepleri Nelerdir?

Erken ergenliğin son yıllarda hızla artan bir endokrin problem olduğunu belirten “Erken ergenlik kız çocuklarında 8, erkek çocuklarında ise 9 yaşından önce sekonder seks karakterlerinin ortaya çıkması sonucunda oluşan bir durumdur.

Bu durum erkeklerde yumurtalık büyümesi, kızlarda ise, göğüs büyümesi olarak karışımıza çıkmaktadır .
Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, genetik nedenler ve beslenmeyle ilgili bir problemdir.
Çocukların severek tükettiği ve .
İçeriğinde soya maddesi bulunan bisküviler, ketçaplar, çikolatalar, mısır konservesi ve
içeriğinde ‘fitalat’ maddesi bulunan kalitesiz plastik bardaklar, plastik şişelerdeki suların güneşte çok bekletilmesi, özellikle kış mevsiminde domateslerin ve salatalıkların kabuğuyla yenmesi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ