Biz Biliyoz

Küresel Isınmanın Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Küresel Isınmanın Olumsuz Etkileri Nelerdir?

İnsanların günlük faaliyetlerinin dünya üzerinde önemli sonuçları olmaktadır. Bunlardan en önemlisi ve büyük etkiler ile kendini hissettireni küresel ısınmadır.

Küresel ısınmanın oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Bunların çoğunda insan faktörü ön plandadır. Küresel ısınma dünya ve yeryüzünde bulunan tüm canlılar için olumsuz sonuçlar yaratmaktadır. Bu nedenle küresel ısınmanın en büyük nedeni olan insanların daha bilinçli yaşamaları gerekmektedir.

 

Küresel ısınmayı durdurmak, en azından ilerlemesini yavaşlatmak için birkaç önlem alınabilmektedir. Küresel ısınmaya karşı ağaç dikerek küresel ısınmanın dünya üzerindeki olumsuz etkilerini bir nebze azaltabilirsiniz. Çöplerin dönüştürülerek atılması, sıcak suyun kontrollü kullanılması, soba yerine doğalgaz kullanılması, arabanın günlük yaşam içerisinde daha az kullanılması ile küresel ısınmanın önüne geçilebilmektedir.

 

Küresel ısınmanın dünya ve canlılar üzerindeki etkilerini en aza indirmek için öncelikle bilinçli toplumlar yaratılmalıdır. Küresel ısınma genel anlamında insanlar tarafından doğaya salınan zararlı gazların sera etkisi yaratmasıyla birlikte atmosferin yeryüzüne yakın kısımlarında yapay bir ısınmanın oluşmasıdır. Folik asitlerin yakılması, ormanların azalması, hızlı nüfus artışı, ambalaj paketlerinin çöpe atılması konusundaki bilinçsizlikler, tüketim ihtiyaçlarının artması küresel ısınmanın en büyük etkenlerini oluşturmaktadır.

 

İklimlerde gözle görülür bir değişiklik meydana gelmektedir. Bunun bir nedeni de ilerleyen küresel ısınmadır. El Nino’nun etkisi, dünyanın prezisyon hareketi ve güneşin etkisi küresel ısınmanın ortaya çıkmasında neden olan doğal etkenlerdir. Fakat folik asitler, sera gazları ise insanların etken olduğu yapay küresel ısınma nedenlerini oluşturmaktadır.

Küresel Isınmanın Etkileri Nelerdir?

Doğal afet oluşumu küresel ısınma ile birlikte tetiklenmektedir. Küresel ısınma çok büyük boyutlara ulaştığında kasırga, sıcak hava dalgaları, yangın, kuraklık, sel ve bulaşıcı hastalıklar nedeniyle birçok insan hayatını kaybedecektir. Bitkisi örtüsü giderek azalarak yeryüzünde çöller meydana gelecektir. Muson yağmurlarının sayılarında artış gözlemlenecektir.

 

Dünyada bulunan birçok canlı türü giderek azalacaktır. Deniz seviyesinin yükselmesi ile birlikte birçok bölge sular altında kalacaktır. Susuzluk ciddi boyutlara ulaştığında insanlar bundan büyük ölçüde etkilenecektir. İnsan vücudunun en gerek duyduğu sıvı sudur. Susuzluklar başladığında insanlar oldukları yaşlardan daha yaşlı görünmeye başlayacaktır. Yiyeceklerin yapılanın bozulması, doğal yaşam koşullarının giderek daha kötüye gitmesi, sakat çocuk doğumlarına kadar giden ciddi sorunlara yol açacaktır.Buzullarda erimeler meydana gelecek, suda yaşayan birçok canlı türü yok olacaktır.

 

Dünyada yaşanacak olan kum fırtınaları sebebiyle tarım işleri yok olacaktır. Mercan kayalıkları yok olacak, deniz seviyesi yükselecek ve özellikle Peru’da çok sayıda insan su sıkıntısı çekecektir. 1960 yıllarının sonlarından bu yana Kuzey Yarım kürede meydana gelen %10’luk kar örtüsünde azalma küresel ısınmanın dünyaya etki etmeye başlamış ve giderek artan boyutlara ulaşacağının bir kanıtıdır. Mevsim değişiklikleri de küresel ısınmanın neden olduğu bir sonuçtur.

 

Kış aylarında yaz aylarını aratmayacak sıcaklıktaki günler yaşanması, bahar mevsiminin erken gelmesi, sonbaharın gecikmesi, küresel ısınmadan meydana gelen sorunlardır. Değişen bu mevsim değişikliklerine ayak uyduramayan birçok canlı türü yavaş yavaş yok olmaktadır. Küresel ısınmanın sağlığımız, kaliteli yaşamın devamı ve dünya için etkilerini önlemek adına bireysel önlemler alınarak işe başlanabilir.

 

Ülke çapında alınabilecek başlıca önlemler, yeryüzünde bulunan doğal enerji kaynaklarının dünya genelinde kullanılması, fosil asitlerin yakılmasından kaçınılması bu önlemlerden birkaçıdır. Bireysel olarak evde enerji dostu olarak bilinen ampuller kullanılmalıdır. Klima yerine pervaneler tercih edilmelidir. Evler özellikle kış aylarında yaşanan ısı kaybına karşı yalıtılmalıdır. Daha az tüketimi için klozet tercih edilmelidir. Çamaşır suyu kullanımı en aza indirilmelidir. Özellikle su konusunda hassas olunmalı, boşa kullanımın önüne geçilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ