Biz Biliyoz

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Nasıl Olmalıdır?

  • 08 Kasım 2021
  • 7 kez görüntülendi.
Sağlıklı ve Dengeli  Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Bedenimizi tehlikelerden korumak nasıl önemliyse, bedenimizi sağlıklı beslemekte o kadar önemlidir.  Beslenmek, her acıktığımızda abur cubur yemek yiyip karnımızı doyurmak değildir.

Beslenmek büyümek, gelişmek ve ön önemlisi hayatta kalabilmek için yapmış olduğumuz bir eylemdir. Beslenirken sağlıklı beslemek ise her bireyin önem vermesi gereken, sağlık adına kendimize yapacağımız en büyük iyilik olacaktır.

Sağlıklı ve Dengeli beslenmenin kuralı az ve sık yemektir.

Kızartmalardan ve cipslerden uzak durmalıyız. Çünkü kızartma kızgın yağda 120 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta piştiği için, akrilamid denilen zararlı bir madde oluşuyor.

Bu madde damar tıkanıklığından obeziteye kadar birçok hastalığa davet çıkarıyor.

Yine kırmızı et yerine beyaz etleri tercih etmeliyiz. Yok, ben etsiz yapama derseniz en azından az yemeye çalışın. Balık, tavuk gibi beyaz etleri yine kızartma biçiminde tüketmeyiniz.

Açma, , poğaça, börek gibi yağ içeriği fazla hamur işi yiyeceklerden de uzak durmak lazım. Çünkü bu tür yiyeceklerin içine margarin konulmaktadır.

Margarin yağlar arasında en yüksek derecede zararlı olan yağ grubundandır.

Sürekli bu tür ürünleri tüketmek kalp ve damar tıkanıklığına ve kilo alımına yardımcı olur. Yine İşkembe çorbası, paça çorbası, beyin çorbası gibi hayvanların sakatatlarından yapılan çorbalardan uzak durmalıyız.

Doymuş yağ içeriği yüksek olan katı yağlar yerine, sıvı yağları tercih edin. Domates, sarımsak, ıspanak, brokoli gibi antioksidan besinleri sofranızda bulundurun.

Her yaşta tüketilmesi gereken Kalsiyum bakımından zengin olan süt ve süt ürünlerine beslenmenizde yeteri kadar yer verin.

Sabah kahvaltıların olmazsa olmazı sosis, sucuk, salam, pastırma gibi işlenmiş et ürünlerinden olabildiğince az tüketin. Peynir, zeytin gibi besinler tüketirken az tuzlu olanları tercih edin veya bu ürünleri suda bekleterek tuz içeriklerini azalmaya çalışın.

Gelelim tatlıcılara. Bazıları için tatlı onlar için bir tutkudur ve tatlı yemeden duramazlar. Şekeri bol, hamurlu tatlılar yerine sütlaç, hoşaf, aşure gibi sulu tatlıları tercih etmek sağlık açısından daha yararlı olacaktır.

Kesinlikle kola, gazoz gibi asitli içeceklerden uzak durun. Bir litre kolada yer alan ve aşağı yukarı 400 kalori bulunmaktadır. 400 kaloriyi yakmak için 35 dakika bisiklet pedalı çevireceğinizi unutmayın. Ayrıca bir bardak kolada da 7 tane küp şekeri kadar şeker oranı olduğunu da bilmenizi isterim.

Yine buğday ekmeği yerine çavdar, mısır ve kepekli ekmekler tüketmekte fayda vardır.

 

Meyveyi sofranızdan eksik etmeyin. Her meyveyi mevsiminde yemek sağlıklı bir beslenme için daha idealdir. Birde akşam özellikle kış mevsiminde yemek yememeye dikkat edin. Hep yemek üzerinden gittik farkındaysanız. Sağlıklı beslenmek için sadece yemeklere özen göstermek yetmiyor. Spor sağlıklı beslenmede çok önemli yeri vardır.

Yapabiliyorsak her gün düzenli spor yapmalıyız. Her gün yapamıyorsak bile haftada üç kez spor yapmak sağlıklı bir beslenmenin en önemli anahtarı olacaktır. Ayrıca sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlı maddelerden uzak duralım.

Sağlıklı beslenmek için uzmanların tavsiyeleri belki size işkence gibi gelebilir.

Sevdiğiniz yiyeceklerden uzaklaşmak sizin hoşunuza gitmeyebilir.

Sağlıklı, uzun bir ömür istiyorsak, sevdiklerimizle daha uzun bir yaşam istiyorsak bu kurallara uymalıyız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ