Take a fresh look at your lifestyle.

Motivasyon Eksikliği ve Motivasyonu Arttırmanın Yolları

2 17

Motivasyon Eksikliği ve Motivasyonu Arttırmanın Yolları

Motivasyon eksikliği ve motivasyonu arttırmanın yolları nelerdir? Hayatımızın her dönemimde birçok farklı hedefler belirliyor ve onlara ulaşmak için gayret ediyoruz. Bu hedeflere ulaşmak isterken karşılaştığımız zorluklar bizi olumsuz etkileyerek motivasyonumuzu düşürüyor.

Motivasyon eksikliği çoğunlukla zihinde oluşan olumsuz düşüncelerden oluşur. Bu tür düşünceler kişinin güvenini ve ümidini azaltarak konsantrasyonunu düşürür. Bir şeyi başarabileceğine inancını yitirir.

Dış etkilerden veya olumsuz hayat koşullarından etkilenmemek mümkün değildir. Lakin gereğinden çok veya gereğinden uzun bunlardan etkilenmek toparlanmayı ve silkelenmeyi geciktirecektir. Kişisel motivasyonu arttırmak için uygulayabileceğimiz birçok yöntem vardır. Bizlerin de motivasyonunuzu yükseltmeniz için önerilerimiz var.

Motivasyonu Arttırmanın Yolları

Motivasyon gerçekleştirmek istediğimiz hayaller ya da hedefleri hayata geçirebilmek için hareket etmemizi sağlayan güçtür. Unutmayalım ki iyi bir motivasyon sağladığımızda başaramayacağımız hiç şey yoktur. Sizler hedeflerinizi bir bir gerçekleştikçe daha ileriyi göreceksiniz buna inanınız. Bu yolda en büyük yardımcınız motivasyon olacaktır. Peki motivasyonu artırmanın yolları nelerdir?

Somut Hedefler Yazın

Kendinize amacınızı hayalinizi hatırlatmak için somut hedefler yazın. Bu, odaklanmanıza ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Nereye gittiğini unutmamak için onları her gün ziyaret et. Bir vizyon panosu oluşturabilir ve kendinize hedeflerinizi nazikçe hatırlatabilirsiniz. Bu hedeflere ulaşmaya çalıştığınız nedenleri de yazabilirsiniz. Başladıktan sonra kendinize neden başladığınızı hatırlatabilirsiniz.

Zaman Çizelgesi Hazırlayın

Bir zaman çizelgesi ve gerçekleştirmek istediğiniz tüm hedefler için. Geleceği daha iyi görmenizi sağlayacaktır. Karşılaşma için son tarihiniz olduğunu bildiğinizde daha çok çalışmaya zorlanacaksınız. Bir zaman çizelgesi belirlemezseniz, erteleyecek ve hedeflerinize asla ulaşamayacaksınız. Onu erteleme eğiliminde olacaksınız ve yıllar geçecek. Yıllar önce kendiniz için ayarladığınız vizyonun hiçbir yerinde olduğunuzu fark edeceksiniz.

Ertelemeyi Sınırlayın

Hedeflerinize bir adım daha yaklaşmanızı engelleyen her şey dikkat dağıtıcıdır. Çok fazla dikkat dağıtıcı şey erteleme için yer bırakıyor. Zira ertelemek demek hedeflerden uzaklaşmak demektir. Zamanınızı akıllıca ve yapıcı bir şekilde kullanın. Kendinizi sosyal medyada çok fazla zaman harcıyorsanız, harcadığınız zamanı azaltın. Instagram ve Facebook’u kaydırmak yerine bir blokçu olmaya çalışıyorsanız bloğunuz üzerinde çalışın.

Kendinizi Ödüllendin

Kendinizi ödüllendirmeyi ve gerçekleştirdiğiniz hedefleri kutlamayı unutmayın. Diğer hedefleriniz üzerinde çalışmanız için size bir itki verecektir. Alışveriş yapabilir ya da güzel bir restorana gidebilirsiniz. Çok çalıştıktan sonra gevşemeniz ve enerji almanız gerekir.

Motivasyon Kaynaklarından Yararlanın

Motivasyonu artırmanın yolları içinde bu mutlaka olmalıdır. Bunun için motivasyonel kitaplar okuyun ve ilham seslerini dinleyin. Şarkılar, videolar ve filmler olabilir. Bu kaynaklar, sahip olduğunuz tüm hedefleri gerçekleştirmek için gerekenleri yapma dürtüsünü size verecektir.

Kendinizi Teşvik Edin

Yaşamınıza olumlu bir onay verin ve kendinizi cesaretlendirin. Kendinizi olumlu düşüncelerle beslemeye ve hayatınızı dönüştürmeye devam edin. Yeterince iyi olmadığınıza inanıyorsanız, asla hedefinize ulaşmak için güven duymayacaksınız. Güveninizi geliştirin ve kendinize her şeyi yapabileceğinizi söyleyin.

Kendinizi Aynı Hedefi Paylaşanlarla Çevreleyin

İnsanların sizi hayallerinizin peşinden gitmek için itmeleri gerekecek. Aile, arkadaşlar ve iş arkadaşları olabilir. Kendinizi bir görevde bulunan ve hedeflerine ulaşmaya çalışanlarla kuşatın. Onların zafer ve başarısızlıklarını paylaşabilirsiniz. Onlardan bir şeyler öğrenebilirsiniz. Teşvik gerektiğinde onları da teşvik ettiğinizden emin olun.

Her Gün Sizi Hedefinize Götürecek Bir Şey Yapın

Her gün sizi hedefinize götürecek bir şey yapıyorsanız, bunların ulaşılabilir olduğunu anlayacaksınız. Hedeflerinizi daha küçük bölümlere ayırabilir ve tek tek yapabilirsiniz. Aynı yolda ilerliyormuş gibi hissedeceksiniz. Ayrıca, küçük bir görevi başarabilirseniz, daha büyük hedeflerle başa çıkacağınızdan emin olacaksınız.

Hayal Kırıklıklarından Kurtulun

Yolculuk boyunca başarısız olacaksınız, ancak nasıl tepki vereceğiniz sürüşünüzü etkileyecektir. Denemeyi bırakıp kendinizi suçlayabilir ya da tökezleyen bloğu bir ders olarak kullanabilir ve durumunuza farklı şekilde yaklaşabilirsiniz. İkinci seçenek sizi daha güçlü hale getirecek ve gelecekteki engellerle karşılaştığınızda ısrar edebileceksiniz. Durumunuza rağmen olumlu olmaya devam edin.

Kimin İçin Yaptığını Düşün

Bu, çoğu insanın motive kalmak için kullandığı çok etkili bir stratejidir. Bekar anneler derecelerini çocuklarına ayırırlar. Çocuklar derecelerini ebeveynlerine ayırırlar. Eğer sevdiğiniz biri için yapıyorsanız, o zaman bir ömür boyu motivasyonunuz olacaktır. Sevdiğiniz insanları düşünün ve onlar için yapın.

Doğaya Çıkın

Bazen çok çalışmak bazen hayat şartları küçük yerlerde yaşamak, ekranlara kalakalmak, sağlıksız ne varsa yemek, devamlı oturmak durumunda kalıyoruz. İşte doğa motivasyon için mükemmel bir ilaçtır. Taze mis gibi hava, çıplak ayakla toprağa basmak, ağaçlar arasında yürümek, koşmak, yüzmek bazen kuşları dinlemek stresimizi azaltır ve motivasyonumuzu arttırır. Öyle ki bazen doğada bir nefes almak dahi motive olmak ve ilham almak için yeterli olabiliyor.

Motivasyonu artırmanın yolları hakkında yazdık. Hayatta tüm kararlarınızı doğru ve yerinde vermenizi ve motivasyon gücünüzün hiç düşmemesini temenni ederiz…

2 Comments
  1. Saime says

    Çok begenerek okuyorum gönderılerınızı tesekkür ederiz bu güzel bılgıler ıcın

    1. Biliyoz Biz says

      Ben teşekkür ederim sağolun

Leave A Reply

Your email address will not be published.