Take a fresh look at your lifestyle.

Peeling Nedir? Ev Ortamında Peeling Nasıl Uygulanır?

0 8

Peeling, ölü hücrelerin cildinizden arındırma ile yapılan bir nevi cilt temizleme işlemi olarak bilinir. Peeling birçok farklı yöntemlerle yapılabilmektedir ve buna göre çeşitli isimlerle anılırlar. Kimyasal peeling, cilde kimyasal bir solüsyon sürülerek yapılır. Bu yöntem cildinizi soymanın yanı sıra derinlemesine temiz olmasını da sağlar.

Fiziksel peeling, fırça gibi aşındırmak amaçlı bir cisim ya da bileşen kullanılmak sureti ile ölü cilt hücrelerinin manuel olarak yok olmasını sağlar. Doğal peeling, tamamen doğal maddelerle hazırlanmış olan maskeler yardımıyla yapılmaktadır. Lazer peeling ise cildi ölü hücrelerden arındırmak amacı ile uygulanan lazer ışınlarının kullanıldığı cilt soyma işlemidir. Başarılı bir peeling, cildinizi kaplayan ölü cilt hücrelerinin sebep olduğu bariyeri ortadan kaldırmayı amaçlar ve alt katmanlardaki yeni cilt hücreleri için yer açmaya yardımcı olur. Böylece nemlendirici ürünlerin cilde derinlemesine işlemesine ve nüfuz etmelerinin yolunu açarak onları daha etkili hale getirmeye destek olur. Kısacası düzenli olarak yaptığınız bir peeling rutini, cildininizin taze ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Peeling nedir?

Peeling, ölü cilt hücrelerini cildinizin dış katmanından uzaklaştırılmasını amaçlayan bir işlemdir. Doğru şekilde yapılmazsa eğer cildinize faydasından çok zarar verebilir.(Bu konuda dikkatli olmalısınız) Peeling uygulamasının cildinize zarar vermemesi, kızarıklık ya da sivilce oluşumuna yol açmaması için güvenli bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Doğru yöntemle yapıldığında cildinizin derinlemesine temizlenmesini sağlar ayrıca cilt sorunlarını azaltır ve cildin tazelenmesini sağlar. Her peeling türü her cilt tipine uygun değildir. Kullanılacak yöntemi seçmeden önce bireyin cilt tipinin belirlenmesi gerekmektedir.

Cilt tipinize göre peeling seçimi

Peeling uygulamaları, bir uzman tarafından yapılabileceği gibi evde de bu amaçla kullanılabilen ürünler yardımıyla ya da hazırlanan doğal cilt maskeleri ile kolaylıkla yapılabilir. Ciltte yüzeysel, orta ya da derin olarak gerçekleştirilebilen peeling evde sadece yüzeysel olarak yapılabilir. Orta ya da derin peeling ise sadece uzmanlar tarafından gerçekleştirilir. Evde peeling uygulaması yapmak isteyenler mutlaka cilt tiplerini öğrenmeli ve kullanacakları ürünleri ona göre seçmelidir.

Kuru ciltler için peeling uygulaması
Kuru ciltler için peeling uygulaması

KURU CİLTLER İÇİN PEELİNG

Kuru cilde sahip olan kişiler yüksek miktarda alkol içeren ürünlerden olabildiğince kaçınmalıdır. Hindistan cevizi yağı, shea yağı veya seramid gibi nemlendirici özeliklere sahip ürünler kuru cilt tipi için uygun olur. Cilt kuruma eğiliminde içerisinde olduğundan, peeling işlemi haftada içerisinde en fazla bir veya iki defa yapılmalı, ardından güçlü bir nemlendirici kullanılması önerilmektedir.

YAĞLI CİLTLER İÇİN PEELİNG

Yağlı bir cilt tipinin toleransı fazlasıyla yüksektir. Bu sebeple kullanılan ürüne bağlı olarak bir hafta içerisinde beş kereye kadar peeling uygulaması yapılabilmektedir. Alfa veya beta asitleri, salisilik asit veya glikolik asit içermekte olan ürünler yağlı ciltler için uygun şekilde değerlendirilir. Yalnız, peeling işleminden sonra kesinlik ile nemlendirici kullanmaya devam edilmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır.

NORMAL CİLTLER İÇİN PEELİNG

Normal ciltlerde hafta içerisinde iki veya üç kez peeling yapılması yapılması uygun olur. Granül şeker, ezilmiş kayısı çekirdeği, ceviz kabuğu ve hafif asit içermekte olan kimyasal bazlı ürünlerin yanı sıra bir fırça yardımı ile fiziksel peeling uygulaması uygulanabilir. İşlemler ve ürünler denenerek cildinizin neyi tolere edebileceği gözlemlenebilir.

KARMA CİLTLER İÇİN PEELİNG

Karma cilt tipi, T bölgesi yağlı ve yanaklar kuru cilt özelliği gözlemlenir. Karma ciltlerde peeling uygulamaları T bölgesine uygulanmalıdır. Kuru cilt bölgelerine ise daha seyrek peeling ve daha yoğun nemlendirme uygulaması yapılması önerilmektedir. Yanak ve T bölgesi için farklı içeriklere sahip ürünler tercih edilmeli.

Peeling çeşitleri nelerdir?

Peeling çeşitleri, bireyin cilt tipine göre uygulanır. Ayrıca peeling yöntemi de değişiklik göstermektedir. Çünkü her peeling uygulaması her cilt tipi için uygun deildir. Bu nedenle öncelikle cildinizin bakım uygulanacak kişinin cilt tipinin belirlenmesi gerekmektedir. Cilt tipi belirlendikten sonra uygulayabileceğiniz peeling çeşitleri aşağıda ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.

KİMYASAL PEELİNG

Kimyasal peeling, ölü olan üst tabakaları temizlemek amacı ile cilde kimyasal bir çözeltinin uygulandığı bir cilt yenileme yoludur. Kimyasal peeling işleminin hemen ardından yenilenen cilt daha pürüzsüz ve genç görünümü kazanır. Kimyasal peeling; cildinizdeki renk değişiklikliklerini, izleri ve kırışıklıkları yok etmek için kullanılmaktadır. Tek başına veya diğer kozmetik uygulamalarla birlikte uygulanabilir. İstenilen sonuçlara bağlı olarak daha farklı derinliklerde (hafif, orta veya derin) kimyasal peeling uygulanabilir. Daha farklı derinliklerde yapılan her bir kimyasal peeling tipi için farklı bir kimyasal çözelti kullanılabilir. Daha derin kimyasal peeling uygulamaları çok daha iyi sonuçlar vermektedir, ancak iyileşme süreleri biraz daha olur. Cilt probleminin tipine göre uygulanan kimyasal peeling yöntemleri şu şekildedir:

Hafif kimyasal peeling, hafif yüzeysel olarak kimyasal peeling ile cildinizin epidermis adı verilen en dıştaki dış katmanı uzaklaştırmak amaçlanır. İnce kırışıklıklar, sivilce izleri, düzensiz cilt tonu ve kuruluk sorunları yaşayan kişilerin tedavisinde kullanılabilir. Elde edilmek istenilen sonuçlara bağlı olarak her 2 ila 5 haftada bir uygulanması önerilmektedir.

Orta kimyasal peeling, Bu tip orta kimyasal peeling, cilt hücrelerini epidermis ve altında buşunduran ve dermis adı verilen orta cilt katmanının üst kısmındaki cilt hücrelerinin soyularak cildinizden uzaklaştırılması için uygulanan işlemidir. Orta dereceli bir kimyasal soyma işlemi, kırışıklıkların, sivilce izlerinin ve cilt rengi değişikliklerinin tedavisi sürecinde kullanılmaktadır. Elde edilen sonuçların kalıcılığı için işlemin 3 ila 9 ay sonra tekrarlanması kesinlikle önerilmektedir.

FİZİKSEL PEELİNG

Fiziksel peeling, cilt yüzeyinden yaşlı olan ya da ölü olan hücreleri fiziksel olarak yok eden bir bileşen veya araç kullanılarak yapılmaktadır. Bu amaçla kullanılmakta olan araçlar fırça, sünger, ponza taşı veya bez olabilir. Fiziksel peeling işlemi sıvı azot (kriyoterapi) veya kuru buz kullanılarak da gerçekleştirile bilinmektedir. Genel olarak fiziksel yüz peelingi bağımsız olarak kullanımı ve anti aging gibi diğer cilt uygulamalarını tamamlar. Fiziksel peeling tedavisine yönelik olarak tercih sebebi olabilir:

 • Hiperpigmentasyon
 • Kırışıklıklar
 • Pürüzlü cilt yüzeyi
 • Genişlemiş gözenekler
 • Donuk ten rengi
 • Akne

Fiziksel peeling cildi gözle görülür şekilde iyi bir görünüm kazanmaya yardımcı olur, ince olan kırışıklıkları giderir. Cilt, gözeneklerin sıkılaşması ile birlikte cildinizin sağlıklı bir görünüm kazanmasına destek olur. Yoğun fiziksel peeling kürü, bir ay boyunca hafta içerisinde iki seans şeklinde uygulanmalı. Etkisi ise 3-5 ay devam eder. Sonrasında işlemin tekrarı gerçekleşmesi gerekmektedir.

LAZER PEELİNG UYGULAMASI

Lazer peeling, cildin görünümünü iyileştirmek amacıyla veya cildin katmanlarını uzaklaştırarak küçük yüz kusurlarını tedavi etmek için lazer kullanan bir cilt yenileme yoludur. Lazer peeling ile cilt yenileme aşağıdaki yöntemlerle yapılabilir;

 • Ablatif lazer: Bu, cildin ince tabakalarını yok olmasını sağlayan bir lazer uygulaması olarak geçer. Ablatif lazer tedavisi türleri içerisinde karbondioksit (CO2) lazer ve erbium lazer bulunaktadır.
 • Ablatif olmayan lazer: Bu, kolejen büyümesini sağlayan ve altta yatan cildi sıkılaştırmaya yaralayıcı olmayan bir lazer türüdür. IPL cihazlarının yanı sıra birçok başka lazer türü içermektedir.

Farklı bir başka lazer peeling yöntemi olarak bilinen fraksiyonel fototermoliz, ablatif ve ablatif olmayan formlarda bulunur. Ablatif olmayan lazerin yan etkileri daha az ve iyileşme süresi daha kısadır. Fakat ablatif lazerde daha iyi sonuçlar elde edilir.

DOĞAL PEELİNG UYGULAMASI

Domates, yumurta, zeytinyağı, kahve gibi tamamen doğal olan malzemeler kullanılarak hazır hale gelen maskeler ile yapılan peeling işlemi doğal peeling olarak isimlendirilir. Evde kolaylıkla hazırlanabilecek olan maskeler haftada 1-2 kez uygulanarak çok etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Hazırlanan karışımlar, göz ve dudak çevresi hariç tüm yüze uygulanır. 5 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü yıkanarak temizleyebilirsiniz. Evde yapılabilen peeling uygulamaları yüzeysel peeling için örnek teşkil eder. Orta ve derin peeling uygulamaları ise sadece uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Kimyasal Peeling
Kimyasal Peeling

Peeling nasıl yapılır?

 • Ev ortamında peeling uygulaması yaparken en iyi sonucu almak için belirli basamaklar takip edilmelidir.
 • Ilık bir duş alınmalı, duş sonrası ciltteki gözenekler açılacağı için daha iyi sonuç alınır.
 • Gözenekleri açmak için peeling öncesi yüze buhar banyosu uygulanmalı.
 • Dudak ve göz çevresi hariç tüm yüzeye uygulanmalıdır.
 • Parmaklar ıslatıldıktan sonra dairesel hareketler ile hafif bir masaj uygulaması yaparak uygulandığında daha etkili olur.
 • Peeling için hazır olarak satın alınan ya da evde hazırlanan ürün cildinizin tipine göre seçilmeli.
 • Yüze uygulanan madde 5-6 dakika bekletildikten sonra ılık su ile iyice yıkanmalıdır.
 • Peeling, işlemi uygulandıktan sonra mutlaka cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanılmalıdır.
 • Peeling işlemi sadece yüze değil ayaklar, dirsekler, boyun gibi vücutta ihtiyaç duyulan her gölgeye uygulanabilmektedir.

PEELİNG SONRASI

Evde peeling uygulaması sonrası mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır. Cilt doğrudan güneş ışığından korunmalı, güneşe çıkarken mutlaka güneş koruyucu kremler veya ürünler kullanılmalıdır. Peeling uygulaması sonrası, cilt normalden daha hassas hale gelmektedir. Bu yüzden cildin gevşemesi ve kendisini onarması zamana ihtiyacı vardır.

Kimyasal peeling uygulaması gerçekleştikten sonra deride oluşan kontrollü yaranın iyileşme süreci başlamaktadır. Yüzeysel peelinglerde iyileşme süresi yaklaşık 3-6 gün, orta derinlikteki peelinglerde 6-8 gün ve derin olarka gerçekleşen işlem sonrası 8-14 gündür. Bu dönem içerisinde cildin dış etkenlerden korunması gerekir, bakımı oldukça önemlidir. Yüzeysel uygulamalar sonrasında kişi günlük aktivitelerine hemen dönebilirler. Orta ve derin peeling işleminden sonra ise 1-2 haftalık iyileşme süreci olur.

Kimyasal, fiziksel ve lazer peeling gerçekleştikten sonrası doktorunuzun önerilerine harfiyen uymanız gerekir, direkt güneş ışığından kaçınmalısınız. Eğer güneşe çıkmanız gerekiyorsa mutlak suret ile yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanmanız önerilmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.