Take a fresh look at your lifestyle.

Pırasa Maskesi. Pırasanın Cilde ve Saça Faydaları!

0 17

Günümüzde birçok bireyin sevmediği sebzeler arasında yer alsa da aslında uzman hekimlerin kesinlikle tüketilmesini önerdiği gıdalardan bir tanesi Pırasadır.

 

Tam bir antioksidan görevi görmektedir. Kanserden tutun da kemik sağlığına kadar bin derde deva olan pırasanın cilt ve saça da faydası olduğu ortaya çıktı. Peki pırasanın saça ve cilde nasıl uygulanmalı?

 

Pırasa Maskesinin Cilde ve Saça Faydaları Nelerdir?

Zambakgiller familyasından olan kök ve gövdesi toprağın altında yetişen bir kış mevsimi sebzesidir. Ekildiğinin ilk yılında soğanını veren bu bitki ikinci senesinde ise boyutu neredeyse 1 metreye ulaşabilen sapı ile dikkat çeker pırasa, ülkemizde de yaygın olarak yetiştirilmektedir. Bazı ülkelerde çiğ tüketilmekte bazı ülkelerde pişmiş olarak tercih edilen pırasa C vitamin yüksekliği en zengin olan sebzelerden biridir.

Türkiye’de genellikle Ege mutfağında zeytinyağlı yapılır, pişirilmiş bir şekilde servis edilir. pırasa, kan şekerini de düzenleme de yardımcı. Uzman hekimlerin araştırmalarına göre vücudumuzu iltihap ve virüsten arındırır, en sağlıklı şekilde zayıflamaya destek olur, kalp ve damar sağlığı açısından faydaları saymakla bitmez. Özellikle bağışıklığı güçlü tutmak adına yeşil sebzelere ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde mutlaka herkes tüketmelidir.

İçerdiği mineralleri ve vitaminlerin değerleri ile sağlığınız açısından oldukça faydalı olan pırasa cildinize de parlaklık vererek canlanmasını sağlamakta büyük rol oynar.

Pırasa maskesi, cildinizin nem ihtiyacını karşılar ve zararlara karşı meydan okur. Düzenli olarak pırasa maskesi yaparsanız eğer, cilt gözeneklerinin açılmasını, daha rahat nefes almasını ve doğal canlılığını korumasını sağlayabilirsiniz.

 

Cilt üzerindeki etkilerinden bir tanesi de akne probleminin ortadan kaldırmasıdır. Pırasanın suyu ile cildinizi temizleyebilir, sivilceleri azaltır ve cilde canlılık katar.

Pırasanın içeriğinde; A, K, E vitaminlerinin yanı sıra mineralleri ve bileşenlerin de desteği ile cildinizi güneş ışınlarından korunmasında destek olur.

C vitamini ve demir açısından çok zengindir. Saçlarınızın dökülmesini engeller, saç köklerini oldukça güçlendirir, hatta dökülmüş olan saçların tekrardan çıkmasına destek olur. Saç dökülmesine sebep olan anemi durumunu ortadan kaldırır.

Pırasa Yüz Maskesi
Yüz Maskesi

 

CİLDE PARLAKLIK VEREN PIRASA MASKESİ

  • 1 Adet pırasanın beyaz kısımları
  • Yarım çay bardağı süt
  • Yarım şişe maden suyu
  • 1 Yemek kaşığı zeytinyağı

Pırasayı blendır ile iyice küçültün ve püre haline getirin içine 1 yemek kaşığını geçmeyecek şekilde zeytinyağını ilave edin. Sütü de ekleyerek  yaklaşık 10 dakika kadar bu karışımı dinlendirin. 10 dakika sonra karışımın suyunu süzün.

 

Pırasa Yüz Maskesi:

Posasını yüzünüze veya cildinize uygulayın. Yakşalık 10-12 dakika bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü durulayın. Bir şişe maden suyu ile yüz çevrenize soğuk kompres uygulayın. Süzmüş olduğunuz pırasanın suyunu bir kavanoza doldurup; akşamları tonik niyetine kullanabilirsiniz. Bu hazırlamış olduğunuz toniği 3 gün sonra tekrardan yenilemeniz gerekmektedir.

 

Sivilceler için Yüz Maskesi:

İki adet pırasanın yeşil olan kısımlarını kesin ve kaynatın. Soğuduktan sonra pırasa suyu, cildinize bir pamuk yardımı ile sürün ve ciltte yaklaşık 5 dakikaya yakın bekletin. Daha sonra yüzünüzü yıkayın veya gül suyu ile silin. Sabah ve akşam Uygulayabilirsiniz. Sivilcelerin ve siyah noktaların istenmeyen lekelerin yok olmasına destek olur.

Cilt sağlığı için uygulanabilir bir diğer yöntem ise bir adet pırasanın beyaz kısımlarının parçaladıktan sonra bir su bardağı sütle kaynatılması sonucu edilen suyun kullanılmasıdır. Kaynatılmış olan pırasa suyu, temiz bir süzgeç yardımı ile süzülür ve ufak kavanoza koyulur. Gece yatmadan önce yüzünüze uygulayabilirsiniz. Sabah kalktığınızda yüzünüzü yıkanarak temizleyin. Böylece cildiniz gün geçtikçe çok daha sağlıklı bir görüntüye kavuşur.

Leave A Reply

Your email address will not be published.