Biz Biliyoz

Prezentabl Nedir? Prezentabl Olmak Ne Demek?

Genellikle iş ilanlarında karşınıza çıkan bu esrarengiz kelimeyi duymayan yoktur. Peki prezentabl olmak nedir? Prezentabl ne demek hala bilmiyorsanız bu makalemiz tam size göre.

  • 08 Nisan 2019
  • 230 kez görüntülendi.
Prezentabl Nedir? Prezentabl Olmak Ne Demek?

Genellikle iş ilanlarında karşınıza çıkan bu esrarengiz kelimeyi duymayan yoktur. Peki prezentabl olmak nedir? Prezentabl ne demek hala bilmiyorsanız bu makalemiz tam size göre.

Prenzentabl kelime anlamı olarak Türkçe karşılığı sunulabilir olmaktır. Şimdi bir iş ilanını düşünün Diksiyonu düzgün, 30 yaşını aşmamış, 5 yıl deneyime sahip. Prezentable. Aslına bakarsanız ne kadar ilginç değil mi? Tüm özelliklerin sonunda yazıyor bizim meşhur kelimemiz ve sunulabilir olmak diyor.

Bir insan neyini sunabilir? Nasıl sunulabilir olunabilir veya sunulabilir kelimesinin altında neler yatıyor hadi gelin inceleyelim.

 

Prezentabl Olmak Nedir?

Prezentabl

İş dünyasının son dönemlerde en çok aranan özelliklerinden biri prezentable kelime anlamı olarak sunulabilir veya sunulabilir olmaktır. İnsanın kendini sunması anlamına gelmektedir. Bir kişi kendini giyimi, kuşamı, saçı, başı, sakalı, makyajı ve imajı gibi dış görünüşü ile sunabilmektedir.

Demek ki hep duyduğumuz ama bir çoğumuzun bilmediği prezentabl kelimesinin iş dünyasındaki anlamı, dış görünüm olarak kişisel gelişim sürecini tamamlamış, kendine bakan, giyimine kılık kıyafetine özen gösteren, öz bakımına dikkat eden anlamına gelmektedir.

 

Sunulabilir olmak neden önemli

Yapılan işe uygun bir şekilde sunulan hizmet veya ürünün hedef kitlesine uygun bir duruşa sahip olmaktır. Ürün, mal veya hizmeti satan, pazarlayan kişilerin ilk izlenimidir dış görünüm. Aynı zamanda çalışılan firma veya markanın dışarıdan yarattığı imajdır. İşe gösterilen özen, saygı ve yapılan işe karşı ciddiyettir. Bu sırf giyim, kuşamla saçla, sakalla değil beden dili ve kullanılan kelimeler ile de ifade edilir.

 

Sunulabilir olmak adına sözde yapılan imajlar çoğu zaman yanlıştır. Uçlarda bir imaj çizmek yerine kişi ve kişilerce hoş gözükmek, uygun ses tonu ve konuşma şekli ile bulunan ortama ayak uydurmak, zevklere hitap edebilmek, gerekli bilgi ve yetkinliğe sahip olmak en doğru adım olacaktır.

Bir hizmet veya bir ürün tanıtırken insan önce kendisini satar. Karşıdaki kişinin gözüne hitap edemeyen kişi özellikle satış pazarlama ve plaza hayatında başarısız olur. İlk izlenimin de önemi prezentabl kelimesi ile ortaya çıkar. Konuşma şekli, kullanılan kelimeler, ses tonu ve bilgisi ile karşıdaki kişinin aklına, mantığına, gözüne hitap edebilen, işe en uygun profili çizebilen kişi kazanır.

 

Kendini Göstermek

prezentabl olmak

Parfüm satarken ter kokan bir insan nasıl marka ile bütünleşebilir? Makyaj yapmayan bir kişi kozmetik ürünü nasıl satabilir, veya spor giyim satan bir mağazada takım elbise ile satış yapmak ne kadar akla mantığa uygundur.

Demek ki prezentabl olmak için bulunduğun yerin, verilen hizmetin, satılan ürünün normlarına uygun davranmak, yapılan iş ile bütünleşmek en doğru davranış şeklidir.

 

Fark Yaratan Kazanır

Bir ürünü, bir hizmeti satar veya pazarlarken o ürün veya hizmet ile bütünleşebilmek önemlidir. Kişisel gelişim sürecini tamamlamış konuşması, görünümü hareket ve tavırları ile karşısındaki kişiyi etkileyebilen, insana gerekli güven duygusunu aşılayabilen bu pazarda kazanır.

 

Ekmeğin aslanın neresinde olduğu hala tartışıla dursun ekmeğini taştan çıkaran insanlar bir taşı bile pazarlarken güven duygusunu aşılayan insanların bu pazarda kazanmama gibi bir olasılığı yoktur. Siz siz olun kendinize de fark yaratmak için saçma sapan özenti hareketlere girmeyin.

Sponsor: Sizde bir blog sahibi olup hem fikirlerinizi paylaşmak hem de kazanç sağlamak ister misiniz? Gebze web tasarım firmasının sizlere sunacağı mükemmel fikirlerden faydalanabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ