Prezentabl nedir? Prezentabl olmak ne demek?

prezentabl

Paylaş

Genellikle iş ilanlarında karşınıza çıkan prezentabl olmak nedir? Prezentabl ne demek hala bilmiyorsanız işte prezentabl kelimesi ile ilgili tüm detaylar.

Prezentabl kelimesini Türkçeye çevirdiğiniz zaman karşılığı sunulabilir olmaktır. Peki iş ilanlarına baktınız. Diksiyonu düzgün, 30 yaşını aşmamış, 5 yıl deneyime sahip. Prezentable. Peki bir insan ne sunabilir? Nasıl sunulabilir olur dersiniz?

Prezentabl nedir?

İş dünyasının son dönemlerde en çok aranan özelliklerinden biri prezentabl ne demektir hep beraber inceleyelim. Prezentable kelime anlamı olarak sunulabilir veya sunulabilir olmaktır. İnsanın kendini sunması anlamına gelmektedir. Bir kişi kendini giyimi, kuşamı, saçı, başı, sakalı, makyajı ve imajı gibi dış görünüşü ile sunabilmektedir. Demek ki hep duyduğumuz ama bir çoğumuzun bilmediği prezentabl kelimesinin iş dünyasındaki anlamı, kendine bakan, giyimine kılık kıyafetine özen gösteren, öz bakımına dikkat eden anlamına gelmektedir.

Prezentabl olmak neden önemli

prezentabl olmak

prezentabl olmak

Yapılan işe uygun bir şekilde sunulan hizmet veya ürünün hedef kitlesine uygun bir duruşa sahip olmaktır. Ürün, mal veya hizmeti satan, pazarlayan kişilerin ilk izlenimidir prezentabl. Aynı zamanda çalışılan firma veya markanın dışarıdan yarattığı imajdır. İşe gösterilen özen, saygı ve yapılan işe karşı ciddiyettir. Bu sırf giyim, kuşamla saçla, sakalla değil beden dili ve kullanılan kelimeler ile de ifade edilir.

Toplum içerisinde prezentabl olmak adına sözde yapılan imajlar, kendini uc noktalarda göstermek çoğu zaman yanlıştır.

Uçlarda bir imaj çizmek yerine kişi ve kişilerce hoş gözükmek, uygun ses tonu ve konuşma şekli ile bulunan ortama ayak uydurmak, zevklere hitap edebilmek, gerekli bilgi ve yetkinliğe sahip olmak en doğru adım olacaktır.

Bir hizmet veya bir ürün tanıtırken insan önce kendisini satar. Karşıdaki kişinin gözüne hitap edemeyen kişi özellikle satış pazarlama ve plaza hayatında başarısız olur. İlk izlenimin de önemi prezentabl kelimesi ile ortaya çıkar. Konuşma şekli, kullanılan kelimeler, ses tonu ve bilgisi ile karşıdaki kişinin aklına, mantığına, gözüne hitap edebilen, işe en uygun profili çizebilen kişi kazanır.

Hizmet veya marka ile bütünleşmek gerek

Parfüm satarken ter kokan bir insan nasıl marka ile bütünleşebilir? Veya makyaj yapmayan bir kişi kozmetik ürünü nasıl satabilir. Veya spor giyim satan bir mağazada takım elbise ile satış yapmak ne kadar akla mantığa uygundur.

Demek ki prezentabl olmak için bulunduğun yerin, verilen hizmetin, satılan ürünün normlarına uygun davranmak, yapılan iş ile bütünleşmek en doğru davranış şeklidir.

Biliyoz.com Kadın, sağlık, diyet, kariyer, kişisel gelişim, sağlık ve ilişkiler üzerine hizmet veren bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir