Take a fresh look at your lifestyle.

Kafeinin Faydaları Nelerdir

0 4

 Doğru ve bilinçli tüketim ile insan sağlığı açısından büyük önem taşıyan kafeinin bilinmeyen faydaları nelerdir?

Çoğu zaman zararlı olarak bilinse de doğru ve bilinçli tüketim ile makul miktarlarda kullanıldığında insan sağlığı açısından önem taşır.

Özellikle kahve, çikolata ve çay içerisinde bulunan uyarıcı özelliğinden ötürü zararlı olarak bilinen kafeinin zararları olduğu kadar faydaları da bulunmaktadır.

Kafeinin Yararlarını Saymaya Başlayalım. 

Bir çok insanın sabah ilk yaptığı şeylerden biri de çay veya kahve içmek hem güne dinç başlamamızı sağlar hem uyku mahmurluğundan alır bizleri hem de zinde kalmamıza destek verir. İnsan sağlığı açısından pek çok zararı olan kafeinin doğru tüketilmesi halinde bir çok faydası da bulunmaktadır. biliyoz.com olarak sizler için kafeinin faydalarını araştırdık.

 

Kafein Bunama riskini azaltır.
Uzmanlara göre her gün kafein içeren maddelerde özellikle kahve içen kişilerin bunama riskinin azaldığı iddia edilmekte. Aynı zamandan Kafein parkinson hastası olma riskini de azaltıyor.

 

Kafein İnme yani Felç Riskini Azaltıyor.
Yine özellikle kahve gündemde araştırmalar sonucunda günde belirli miktarlarka kafeinli alan kişinin felç – inme geçirme riski yüzde 22 ye varan bir oranda azalıyor.

 

Kafein Diyabete Karşı Koruyor.
Araştırmalar sonucunda elde edilen verilere göre şekersiz kahvenin günde bir veya iki bardak tüketilmesi halinde içinde bulunan antioksidanlardan ötürü vücudu Tıp2 Diyabete karşı koruyor.

 

Kafein Beyni Kuvvetlendiriyor Zihni Açıyor.
Kafeinin dopamin moleküllerini harekete geçirmesinden ötürün beynin daha iyi çalışmasını sağlıyor. Beyin performansını arttıran kafein unutmamayı ve daha kolay hatırlamaya destek oluyor.

 

Kafein Karaciğeri Temizliyor.
Yarattığı detoks etkisi sayesinde karaciğerin temizlenmesini sağlayarak, karaciğer’ in yağlanma oranını en aza düşürüyor

 

Kafein içeren gıdalar içerisinde özellikle kahve’ nin günde belirli bir miktarda tüketilmesi insan vücuduna zarardan çok fayda sağlıyor. Her şeyin fazlası zarar. Sadece kafein değil her ne olursa olsun bu tamamen vitamin dahi olsa her şeyin fazlası insan vücuduna zarar veriyor.

İnsan vücudunun büyük bir bölümünün su olduğunu sanırım bilmeyen yoktur.

Bedenimizin büyük bölümünü kaplayan suyun bile fazlasının insan sağlığına zarar verdiğini unutmayın.

Sağlıklı ve Mutlu Günler

Leave A Reply

Your email address will not be published.