Biz Biliyoz

Sağlıklı Bir Kalp İçin 3 İpucu Verelim

  • 27 Kasım 2020
  • 84 kez görüntülendi.
Sağlıklı Bir Kalp İçin 3 İpucu Verelim

Sağlıklı Kalp için 3 İpucu veriyoruz. Kalbimizin daha rahat ve düzgün çalışması için yapılması ve yenilmesi gereken gıdalar listesi.

Sağlıklı Kalp için İpucu 1: Düzgün ve planlı alışveriş

Kalp dostu olan ya da diyetin varsa bunlara uygun bir alışveriş sepeti oluşturmalısınız. Bu sepetin dışında, ekstradan sucuk veya patates cipsi açlık ya da abur-cubur istediğinizin önüne geçer.

Bunun dışında herhangi bir diyet programınız yoksa ufak tefek atıştırmalık gıdalar alarak evde kolayca hazırlanabilecek öğünler de oluşturabilirsiniz.

Sağlıklı kalp için alış – veriş sepetinizde olması önerilen gıdalar:

  • Sebzeler, meyveler
  • Fındık, tohumlar
  • Zeytin yağı, keten tohumu yağı

Bu arada, Haftalık iyi planlanmış bir alışveriş ile sonraki 7 gün boyunca sağlıklı ve kalp dostu gıdalar ile beslenmenizi sağlar.

Ayrıca,  dondurulmuş sebze ve meyvenin yanında taze sebze ve meyvelerde muhakkak sepetinizde olmalıdır.

Sağlıklı Kalp için İpucu 2: Kaliteli ve doğal et

Özellikle protein denince akla ilk ettir. Bu neden et seçimlerinin titizlikle yapılması gerekir. Et alırken organik et almaya daha fazla dikkat edilmelidir. Çünkü doğal olarak yetişmiş hayvanların etleri  vitamin açısından daha zengindir. Ayrıca daha az katkı maddesi içerir.

İşlenmiş etlerin ( sosis, salam gibi) içine koyulan kimyasallar etin protein değerini öldürdüğü gibi kilo almaya sebep olacak bazı maddelerde içeriyor. Aynı şekilde etin raf ömrünü uzatmak için içine koyulan katkı maddeleri de vücuda zarar veriyor.

Bu nedenle taze, açık ve organik etleri tercih etmeniz ve işlenmiş etlerden olabildiğince uzak durmanız gerekir.

Sağlıklı Kalp için İpucu 3: Tuz yerine doğal ot veya baharatlar

Tuz, yemekleri daha lezzetli bir hale getirse de aşırıya kaçıldığı taktirde kalp sağlığı açısından zararlı bir hale dönüşebiliyor.  Bu nedenle mümkün olduğunca az tuz tüketmeli ve yemeğinizi tuzla değil doğal baharat ya da otlarla zenginleştirmeniz, hem kalp sağlığınız için hem de kilo almamanız için gereklidir.

Dikkat edin:  Birçok hazır ürün ya da hazır yemeklerin tadı size tuzlu olarak gelmese de içerisinde büyük miktarlarda gizli tuz bulunabilir. O yüzden, mümkün olduğunca yemekleri kendiniz pişirmeli ve daha az dışarıdan yemek yemelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ