Biz Biliyoz

Yabancı Dil Öğrenme ve Günlük Hayattaki Konuşmalar

  • 26 Kasım 2020
  • 80 kez görüntülendi.
Yabancı Dil Öğrenme ve Günlük Hayattaki Konuşmalar

Günlük hayatta rastlayabileceğiniz konuşma kalıplarının (günaydın, afiyet olsun, nasılsınız, ne alırdınız? gibi günlük ifadeler) hangi ortamda ve nasıl kullanıldığına ait örnekler diyaloglarda yer alır.

Bu kalıpları ezberlerseniz-ki bunlar sınırlı sayıda olsa bile – günlük konuşmalarda daha güvenli ve etkili konuşabilirsiniz.

İletişime çok daha kolay başlayabilir ve iletişimi daha etkili sürdürebilirsiniz.

Basit ve Kolay Dil Öğrenme Yöntemleri

Konuşma becerisini geliştirmenin en etkili yollarından biri de bol bol dinlemektir. İkinci dile ait zengin örneklere, telaffuza, bir ortama ait karakteristik kalıplara ve dilin hangi ortamda nasıl kullanılacağına ait ipuçlarına ancak dinleyerek ulaşabilirsiniz.

Bulunduğunuz ortam yabancı dilin ana dil olarak konuşulduğu bir ortam olmadığından, konuşma için en uygun ortam ders saatleridir. Yapılan ikili çalışmalar ve grup çalışmaları konuşma becerisini geliştirmek için en iyi fırsatlardır.

Ders dışında da konuşmak için kendinize ortam yaratabilirsiniz. Arkadaşlarınızla veya üst sınıflarla birlikte, hatta öğretmeninizin de katılacağı bir konuşma grubu oluşturabilirsiniz.
Okul dışında da yabancı dilinizi kullanabileceğiniz ortamlarda bulunmaya çalışın. Bu tür bir faaliyet, doğal bir ortamda öğrendiklerinizi kullanmanıza yardım edecek ve gerçekçi bir dil kullanımı fırsatı verecektir
Daha akıcı konuşmak için “Dil bilgisi hatası yapacağım.” diye endişelenmeyin. Akıcı konuşmaya dikkat edin. Konuşmaya başlamadan neler konuşacağınızı toparlamaya çalışın ve ne söyleyeceğinizi not edin.

-Telaffuzumu nasıl iyileştirebilirim?

Telâffuzu ve bir dilin vurgu ve tonlamasını öğrenmenin en iyi yolu bol bol dinlemektir. Bir yabancı dili ne kadar çok dinlerseniz, o dilin ses özelliklerine de o kadar çabuk ve fazla hâkim olursunuz.
Yine bilgisayar ve internetten faydalanarak telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz. Size örnek cümleler verip, onları seslendirmenizi isteyen yazılımlar var. Sizin seslendirmeniz kaydedilip size tekrar dinlettiriliyor ve seslendirmenizin yabancı dil ölçütlerine göre uygunluğu hakkında bilgi veriliyor.
Unutmayın!
Bol bol okumak, özellikle dinlemek ve izlemek konuşma becerinizi genel olarak geliştirecek en önemli etkenlerdir.

Test çözmek yabancı dil öğrenmem için yararlı mı?

Test çözerek yabancı dil öğrenilmez. Yabancı dil seviyenizi geliştirmedikten sonra, defalarca sınav çözerek yabancı dilinizi geliştiremezsiniz. Bol bol okuyup, dinleyip, izlemedikten sonra yabancı dilinizi istediğiniz düzeye getiremezsiniz.
Eğer belirli tür bir sınava hazırlanıyorsanız, o sınavın içeriğine ve soru türlerine yönelik çalışmalar yapmak, sizi sınav konusunda yetiştirecek, sınavla tanışıklığınızı artıracak ve sınav konusunda alışkanlık kazanmanızı sağlayacaktır.
Yabancı Dilde Kelime Çalışması
Kelime öğreniminde çok sayıda sözcüğün daha kolay yollarla öğrenilebilmesi için aşağıdaki önerilerden faydalanabilirsiniz.

Sınıflandırma, bilgileri gruplara ya da kategorilere göre organize etmektir.
Sözcük ağı hazırlayabilirsiniz, çünkü görsel olarak öğrenmek daha çok yardımcı olabilir.
Seçtiğiniz sözcük grubunu zihninizde komik veya ilginç bir şekilde canlandırın.
Yeni bir sözcüğü aklınızda tutabilmek için; sözcüğün şekli ile bağdaştırma yapabilirsiniz.
Sözcüğü, sözcüğün sembolünü veya sözcüğü çağrıştıran bir şekil çizebilirsiniz
Ön ekleri ve son ekleri öğrenerek anlamını bilmediğiniz sözcükler hakkında yorum yapabilir, hatta anlamlarını dahi tahmin edebilirsiniz.

Sözcükleri telefona kaydederek, fırsat buldukça dinleyebilirsiniz.
Sözcükleri kartlara yazarak, bunları görebileceğiniz yerlere yerleştirebilirsiniz. (Ayna, dolap gibi)
Yatmadan önce yeni sözcükler öğrenebilirsiniz.
Deneyebileceğiniz diğer bir teknik ise, yeni kelimeleri anlamlı bir olaylar zinciri içine yerleştirmek olabilir.
Ayrıca, bir kelime dosyası ya da defteri tutup, öğrendiğiniz yeni kelimeleri tablolaştırabilirsiniz. Bu çalışma, hem yeni kelimeleri her özelliği ile hatırlamanıza yardımcı olacak, hem de yeni kelimelerin düzenli bir şekilde bir yerde toplanmasını sağlayacaktır. Bu da sizin, o kelimeleri tekrar çalışmak istediğinizde işinizi kolaylaştıracaktır.

Son olarak size yapışkanlı not kâğıdı (post-it) kullanımını önerebilirim. Sözcük dağarcığınızı geliştirmek için kullanılan yollardan birisi ise, ders kitabınızın içerisinde ya da hikâye kitaplarında geçen yeni kelimelerin anlamlarını o sayfaya yapıştıracağınız yapışkanlı not kâğıdına (post-it) yazın. Daha sonra o kelimelerin geçtiği paragrafları tekrar okuyun. Bir kaç gün sonra bütün yapışkanlı not kâğıtlarına bir göz atın ve kitapları ya da parçaları tekrar okuyun. Bu işlemi en az üç kez tekrarlayın. Bu sizin kelime hazinenizi geliştirmekle kalmayıp, bu kelimelerin kalıcı olmasını da sağlayacaktır.

Unutmayın!
Öğrenme anlamlı bir olaydır. Aynı şekilde kelime öğrenirken de kelimeler arasında anlamlı bağlantılar kurarak zihninizde yer etmesini sağlayabilirsiniz. Ezberlemek anlamdan yoksun olduğu için bunlar beyniniz tarafından işlenmeyecek ve kelime hazineniz gelişmeyecektir. Bu yüzden kelime öğrenmenin anahtarı bol bol anlamlı dinleme, izleme ve okuma faaliyeti yapmaktır.

 

Peki Gelelim Kolay Yoldan İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Dil eğitimi iş ve sosyal hayatımızda oldukça önemli bir konudur.

Bazılarımız sadece zorunda olduğu için dil öğrenmeye çalışırken bazılarımız ise zorunluluğun yanında bu işten zevk aldığı için dil öğrenimiyle uğraşır.

Eskiden dil öğrenmek daha zordu diyebiliriz, bir şeyler öğrenmiş olabilmek için çok farklı aktivitelere girmeniz gerekiyordu.

Şimdi ise durum çok farklı eğitim setleri, hocalar, kitaplar her yerde bulunup edinilebilir halde günümüzde.

Bunların yanında son yıllarda dil eğitimine yeni bir soluk geldi, internetten dil eğitimi.

Kolay İngilizce Öğrenme Yöntemleri

Farklı interaktif etkinlikler, uygulamalar sayesinde internet üzerinden bir dili ileri seviye olmasa da öğrenmemiz, kendimizi geliştirmemiz mümkün.

Birçok site var bu durumla ilgili, eskiden bunlar sadece amatör uğraşlarken günmüzde bu işi profesyonelce yapan oluşumlar da var. Bazıları sosyal ağ şeklinde işlerken bazıları sadece eğitim amaçlı hizmet vermekteler.

İlk örneğimiz interpals.net. Sosyal ağ mantığıyla işliyor bu site. Sizin öğrenmek istediğiniz dili bilen insanlarla iletişime geçip onların yardımıyla kendinizi geliştirmenizi sağlıyor.

Tabi ki bunu yaparken de karşıdaki kişiye de bir şeyler katmanız gerekiyor.

Inter Pals benzeri diyebileceğimiz italki.com sitesini de alternatif olarak düşünebilirsiniz.

Burada da dil öğrenmeye çalışan amatör kimselerin yanında dil hocalarıyla görüntülü görüşme imkanıyla dilinizi geliştirebiliyorsunuz.

Busuu.com diğerlerinin de verdiklerinin yanında öğrenmek istediğiniz dil hakkında bazı alıştırmalar sunuyor size. Bu şekilde istediğiniz dile küçük bir giriş yapmanız mümkün oluyor.

Aynı zamanda mobil uygulamalar aracılığıyla da internetten dil eğitimi imkanı sağlayan siteler var. Babbel.com bunlardan birisi.

Babbel.com’da sosyal içerik bulmanız pek mümkün değil ancak güzelce hazırlanmış egzersizler var. Kelimelerin hem telaffuzunu hem de yazılışını kolayca öğrenmenizi sağlıyor bu site.

Bunun gibi birçok site mevcut ama benim görüşüm babbel.comun en iyisi olduğu yönünde.

Ayrıca sitede Türkçe için de hazırlanmış güzel bir eğitim sistemi var.

İnternette ingilizce ve diğer dilleri öğrenmenizi sağlayacak sitelerin başında gelenler kısaca, ingualia.com, livemocha.com, italki.com, duolingo.com adresleridir.

Bu kaynakların çoğunun aynı zamanda ücretli üyelik sistemleri de var.

Ücretsiz üye olunca sadece bir aşamaya kadar siteden faydalanabiliyorsunuz.

Eğer bir dili ileri seviyede öğrenmek istiyorsanız bu ücretler oldukça düşük seviyelerdedir diyebiliriz.

 

Telefonda İngilizce Öğrenmek

Akıllı telefonlarda çıkan, son uygulamalardan bir tanesi ile artık telefondan İngilizce öğrenmeniz bile mümkün. Sadece telefonun google play store uygulamasına gireceksiniz ve oradan İngilizce Öğrenme 600 Kelime diye yazdığınız zaman, karşınıza anında bir program çıkacaktır.

Eğer telefonunuzda İngilizce öğrenmek isterseniz, bu program çok uygun ve indirebilirsiniz. Vakit oldukça uygulamayı açıp birkaç tane kelime öğrenebilirsiniz. Artık her şeyi teknoloji ile telefon üzerinden yapabiliyoruz. Bu yüzden teknoloji aslında çok avantajlı bir şey, fakat ancak doğru kullanıldığı zaman. Bazen yanlış şeyler için kullananlar oluyor ve bu da haliyle her şeyi zorlaştırıyor ve interneti doğru kullananlar için de her şey daha zor bir hale geliyor.

İngilizce Öğrenme 6000 Kelime, yeni bir uygulamadır ve işe yarayan bir uygulama olmaktadır. İngilizce öğrenmek isteyenler veya oyun oynamak yerine, başka şeylerle uğraşmak istiyorum diyenler için, çok uygun bir şey bu. Bazı insanlar dil öğrenmek istiyorlar fakat nerede ve nasıl öğreneceklerini bilmiyorlar. Kimi birçok kitap alır ama okunmadan bırakılır, çünkü bir dil öğrenmek için mutlaka ayrı bir ses lazım. Bu sesin sizi yönlendirmesi gerekir. Bu yüzden bu uygulama çok güzel, çünkü telefon üzerinden size eşlik eden olacak ve yardımcı olacak. Bir şeyi öğrenirken severek veya ilgi duyarak öğrenmeniz lazım ve bunu size öğreten kişinin hissettirebilmesi gerekir ama eğer bana birisi değil de teknoloji yardım etsin dersiniz, sizin için İngilizce Öğrenme 6000 Kelime.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ