Take a fresh look at your lifestyle.

Siyah Nokta Temizleme, Siyah Noktaları Giderme

0 2

Siyah Nokta, Görünümü ile rahatsızlık verirler, birçok kişi tarafından pek sevilmeyen bir durumdur. Peki ya, siyah nokta nedir? Nasıl oluşur? Bu siyah noktalardan nasıl kurtulabilirim diyorsanız sizler için işe yarayacak olan bilgileri bir araya getirdik.

Siyah nokta temizlemek, bazı önerilerde bulunmak ve bilgi vermek siyah noktası bulunan bireyler için yararlı olacağını düşündüğümüz, siyah nokta ve sivilceleri kimi zaman cilt üzerinde gözükeceği gibi kimi zaman da sadece siyah nokta şeklinde de görülürler.

Siyah Nokta Temizleme:

Siyah noktalar; bir anda oluşmadığı gibi aniden de yok olmazlar. Bu sebepten dolayı ilk önce sabırlı olunmalı ve siyah noktaların oluşmasını ve gelişmesini durdurmak adına da cildi temiz tutmak en önemli kriterlerinden bir tanesidir. Burunda bulunan ve yüzdeki siyah noktaların oluşmasının temel sebebi cilt temizliği ve bakımının olmamasıdır.

Siyah nokta gelişimini durdurmak adına cilt bakımı için eczanelerde envai çeşit temizleme tonikleri bulunaktadır. Bu ürünlerin düzenli ve sürekli kullanılması durumunda siyah nokta oluşumunun önlenmesi gayet mümkün olabilmektedir. Siyah nokta oluşumunu dahi durduğu bilinmektedir. Bireyin cildi yağlı ise bu duruma da daha fazla dikkat etmek gerekmektedir. Yağlı cilt gözeneklerin tıkanması sebebiyle, gözeneklerde biriken yağlar zaman içerisinde kurumaya gider ve siyah noktanın oluşmasına sebep olur.

Siyah noktaları sıkıp çıkartmaya çalışılmamalı. Gözeneklerde yer alan hücrelerin zarar görmemesi gerekmektedir. Yüz çevresinde oluşmuş olan çukurlu lekelerin pek çoğu sivilce veya siyah nokta sıkılması sebebiyle oluşur.

Siyah nokta sıkılması, önce birey cildini ılık suyla nemlendirmek suretiyle, siyah noktalar için üretilen burun bantları ile temizlemeye çalışabilir. Unutulmaması gereken en önemli noktalardan bir tanesi, siyah noktaların bir anda geçmemesi şeklindedir. Sürekli güncel şekilde ve düzenli bir uygulama ile siyah noktaların temizlenmesi mümkün olabilmektedir.

Siyah Nokta Nasıl Temizlenir
Siyah Nokta Nasıl Temizlenir

 

Siyah Nokta Nasıl Temizlenir?

Siyah noktalar, bireyin kendisi tarafından önlenmekte güçlük çekiyor ise ya da bireyin cildi aşırı derecede hassas, alerjik ise kesinlikle bir uzman doktora danışılmalıdır.

  • Düzenli yıkama: Birey yüzünü uyandıktan sonra ve yağ birikimini gidermek için yatmadan önce ılık su ile yıkamalıdır. Günde iki defadan fazla yıkamak cilde zarar verebilir ve tahriş edebilir, Akneleri daha fazla kötü duruma sokabilir. Cilt yıkanırken tahriş etmeyecek yumuşak temizleyici ürünler kullanmalıdır.
  • Siyah nokta için ürün kullanımı: Yağ içeren bir ürünün yeni çıkacak olan siyah noktalara katkıda bulunması mümkün olabilir. Sorunun daha da kötüleşmemesi adına yağsız nemlendirici krem veya makyaj malzemeleri, güneş kremi kullanılabilir.
  • Peeling ürünleri: Peeling maske ürünleri ve peeling süngerleri ölü deriyi ve cilt hücresini kişinin yüzünden yok ederek, siyah noktaların en az seviyeye düşmesine sebep olabilir. En önemli konulardan bir tanesi, dikkat edilmesi gereken durum; cildi tahriş etmeyen ürünlerin bulumasıdır.
  • Yastık kılıfı değiştirilmeli: Bulmuş olduğumuz kimi kaynaklarda yastık kılıflarının sıklıkla değiştirilmesi, siyah nokta ve akne ile mücadele etme konusunda etkili olduğunu belirtilmektedir. Bu sebepten dolayı belli aralıklar ile birey yastık kılıflarını değiştirmelidir. Bu durum siyah nokta oluşumunu önleyebilir.
Leave A Reply

Your email address will not be published.