Biz Biliyoz

Size de Dejavu Oluyor mu? Dejavu Hisseden Var mı?

Size de Dejavu Oluyor mu? Dejavu Hisseden Var mı?

Hemen hemen hepimizin başından e az bir iki kez geçen bu olay aslında beynimizin bize oynadığı bir oyundur.

Adı ise; Deja vu!
Déjà vu, Fransızca’da deʒa vy demektir. Fransızca; déjà (daha önceden) ve voir (görmek) kelimesinden gelmektedir.

 

Durup dururken gözümüzün önüne bir kare gelir,biraz düşünür ve ‘ben bu anı sanki daha önce yaşamıştım’ ya da ‘bunu rüyamda da görmüştüm’ deriz.

 

Dejavu  Hisseden Kişiler ne Anlatıyor?

 

 

Yaşanılan bir olayı daha önceden yaşamışlık veya görülen bir yeri daha önceden görmüş olma duygusu kısa bir tabirle anı daha önceden yaşamışlık hâlidir.Beynimiz yorgunluk ya da stresten dolayı bir görüntüyüsesi ya da herhangi bir girdiyi,giriş anı sırasında algılayamamasından kaynaklanabilir.

 

Beyin bu girdiyi algıladığında kişi bu olayı daha önce yaşadığı hissine kapılabilir. Ayrıca,beynin sağ lobu ile sol lobunun milisaniyeden daha küçük bir zaman farkı ile çalışmasından da kaynaklanabilir Bir taraf diğer taraftan önce algıladığı için, geç algılayan taraf bu olayın daha önce yaşanmış olduğu yanılsamasına kapılır.

 

Bu durum sinir aksonlarındaki küçük bir sapmadan kaynaklanır.Yoğun miktarda alkol alımının ertesi sabahı (akşamdan kalma iken) gerçekleşme ihtimali yüksektir.
Araştırmalara göre insanların %50’den fazlası hayatlarında en az bir kere déjà vu durumunu yaşamıştır. İnsanların çoğu bir süre sonra, en son ne zaman déjà vu yaşadığını unutur.Ancak bazı kişilerde bu olaylar onlara çok sıra dışı olduğundan dolayı yaşadıkları déjà vu’leri unutmayabilirler.

 

UFAK BİR NOT:

Déjà vu’nün zıddı jamais vu’dür. Bu durumda insanlar tanıdığı bir çevrede yabancılık çekebilirler. Déjà vu’ye benzer nedenlerle ortaya çıkar.

*Bu konu fazlasıyla ilginizi çektiyse Bilginin Evi ailesi olarak başrolünde Denzel Washington’un olduğu 2006 yapım Deja Vu filmini öneriyoruz!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ