Biz Biliyoz

Şizofreni Hakkında 10 İlginç Bilgi

Şizofreni Hakkında 10 İlginç Bilgi

Şizofren kelime olarak bölünmüş akıl anlamına gelir. Gerçeklik dışına çıkan, insanlar arası ilişkilerden kopan ve kendine özgü içe kapanım oluşturan çeşitli algı bozukları seyreden yıkıcı bir hastalıktır.

  Halk arasında kişilik bölünmesi olarak adlandırılır. En önemli belirtisi olmayan şeyleri görmek işitmek yada kokusunu almaktır. Uzmanlar bu durumu hastaların aslında gerçek dünyadan kaçarak sanal bir dünya yaratıp görmek istekleri şeyleri görmesi olarak yorumluyor.

 

Şizofreni hakkında temel ve ilginç bilgiler

Gerçek dünyada umduğunu bulamayan beyin hayal kurmaya ve yaratmaya başlıyor. Bir hayale yada amaca mutlak bağlılığı olan kişi bunu gerçekleştirmediği zaman ortaya çıkabilir. ”Kara Sevda” denilen aşk durumunu buna örnek olarak verebilirim. Bir şeye  çok fazla bağlanan ve ulaşamayan kişi kafasında kurmaya ve gerçeklik dışına çıkmaya meyil gösterebilir.   Yine uzmanlar şizofreninin kendisini kabullenemeyen aşağılık psikolojisine sahip olan bireylerde bir savunma mekanizması olarak ortaya çıkabildiğini de söylüyorlar. Ve yine uzun süreli uyuşturucu kullanımının şizofreni hastalığının başlamasındaki önemli etkenlerden biri olduğu söyleniyor.Şizofren hastaları genellikle hastalığı kabullenmezler ve sanrılarının ve kurgularının doğruluğuna sizi ikna etmeye çalışırlar.

 

  Şizofreni tedavilerinde ilaç tedavisi şarttır. Psikiyatrik değil de sadece psikolojik olarak yapılan tedaviler genellikle sonuç vermez. Şizofreni hastalığının kesin bir çözümü tedavisi bulanamamıştır. Bu sebepten dolayı psikolojinin kanseri olarak adlandırılmaktadır. Kesin çözümü yoktur fakat ilaç tedavisi ile dizginlenebilir ve ilerlemesi durdurulabilir. Türkiye’de bir habere göre 600.000 şizofreni hastası bulunurken dünya çapında yaklaşık 43 milyon kişi şizofreni hastası vardır.  

 

 

Eğer bir şizofren yakınınız yoksa şizofren hastalarını vermiş olduğum bu genel bilgilerle anlamanız pek mümkün değildir. Hastalık üzerine araştırmalar yaparken denk geldiğim bir yazıyı şizofrenleri daha iyi anlayabilmeniz için sizinle paylaşmak istiyorum.

  Linkte vermiş olduğum şizofren hastası, şizofreni diye bir hastalığın olmadığını hatta tüm hastalıkların yalan olduğunu hastanelerin örgüt evi olduğunu ve doktorlarında bu örgütün üyesi olduklarını söylüyor. Bu hastane örgütünün amacı insanları gerçek dünya ile buluşmalarını engellemek olduğunu ısrarla ifade ediyor.

 

Yüz yüze sohbet ettiğim bir şizofreni hastası da kendisinin ajanlar tarafından takip edildiğini televizyonlardan ve radyolardan kendisine kişisel mesajlar ve şifreler gönderildiğini söyledi. Gazetelerin sırf kendisine mesaj göndermek için özel yayınlandığını ve televizyon programlarının özel olarak ona mesaj vermek için çekildiğini söylüyor.  Bu kişiye göre her iki kişiden biri ajan, bu yüzden herkese şüpheci bir şekilde yaklaşıyor hatta bana bile bakışı bir tuhaftı eminim benimle ilgilide çeşitli kurguları olmuştur.

 

Şizofreni ile ilgili bazı kısa bilgiler

1.Şizofren solak insanlarda daha sık görülmektedir.

2.Şizofreni hastaları kendilerini gıdıklayabilir.(Sağlıklı insanlar kendilerini gıdıklayamazlar)

3.Şizofreni genellikle 17 yaşında başlar.

4.Şizofreni hastalığında çevresel faktörlerin yanında genetik faktörler de etkilidir.

5.Şizofren hastaları hasta olduklarını genellikle kabullenmez ve diğer insanlardan daha üstün yada özel olduklarını iddia ederler.

6.Şizofreni hastaları saldırgan değildir. Sadece şizofrenlerin işlemiş oldukları suçlardan dolayı hastalığın ön plana çıkmasından dolayı yanlış bir algı oluşmuştur. Halbuki ceza evleri sağlığı yerinde olan suçlularla doludur. Uzmanlar şizofrenlerin saldırganlık oranının normal insanlardan bir farkının olmadığını söylüyor.

7.Türkiye’de 600.000 şizofreni hastası vardır.

8.Dünyada 43-51 milyon arası şizofreni hastası olduğu düşünülüyor.

9.Yaşlı insanların şizofren olma olasılığı düşüktür sağlıklı bir şekilde 55-60 yaşına gelen bir insan neredeyse risk taşımaz.

 

Şizofreniyi konu alan bazı filmler:

1.Acayip Hikayeler Bölüm 6 (Türk yapımı acayip hikayeler serisi, tavsiyemdir yarım saat kadar süresi var, bu filmle başlayabilirsiniz, bu yazının ön izleme resmindeki görselde bu filmden alıntıdır.)

2.Zindan Adası

3.Akıl Oyunları

4.Siyah Kuğu

5.Dövüş Kulübü

6.Neredesin Firuze

7.Beyza’nın kadınları

8.Kayıp Otoban

9.Karanlık Yolculuk

10.Öldüren Hatıralar

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ