Take a fresh look at your lifestyle.

Topuk Çatlağı Nasıl Giderilir? Evde Topuk Kremi Yapımı

0 2

Kadınların en çok sorun yaşadıkları konular içerisinde genel topuk çatlağı nasıl giderilir? Evde topuk kremi yapımı, topuk çatlakları için vazelin ve aspirin kürü nasıl hazırlanır? Evde topuk yumuşatma nasıl yapılır? İşte topuk çatlakları ile ilgili aradığınız soruların cevapları bu yazımızda.

 

Günümüzde hava şartları, mevsimsel değişimler ve en çokta taşa basma ve kullanılan ayakkabılar gibi dış etkenlerden kaynaklı olarak kadın, erkek cinsiyet ayırmadan bir çok kişinin yaşadığı sorunlar içerisinde topuk çatlağı gelmektedir. Topuk çatlağı ve topuk sertleşmesi için bu yazımızda şu soruların cevaplarını bulacaksınız.

 • Topuk çatlamasının sebepleri
 • Topuk çatlağı nasıl giderilir?
 • Topuk çatlakları için krem, Evde topuk kremi yapımı
 • Topuk çatlakları için vazelin ve aspirin

Sizlerin de topuk çatlaması için kullandığınız formüller varsa alt tarafta bulunan yorum bölümünden biz ve diğer okurlarla paylaşmanızı rica ederiz.

Topuk çatlamasının sebepleri

Kimisine göre sadece görsel olarak sorun yaratan, kimisine göre ise açılı ve sancılı bir süreç olan topuk çatlamasının nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Ayağın uzun süreli olarak ayakkabı içerisinde havasız kalmasına bağlı olarak terleme ile oluşan asit.
 • Çıplak ayak ile taş veya mermer üzerinde yürüme, koşma veya uzun süreli aktivite.
 • İnce topuklu ayakkabılar.
 • Düzensiz zemin üzerinde hareket etme.
 • Halı üzerine ayağın haddinden fazla sürtünmesi .
 • Vitamin ve mineral eksikliği.
 • Cilt ve deri hastalıkları mantar, egzama, sedef.
 • Fazla su ile temas. Su cildin doğal yağlarından arındıran bir etkendir.

Topuklarda çatlama özellikle kadınlarda can sıkıcı bir görüntüye sebep olmakla birlikte su ile teması halinde bile haddinden fazla can yakıcı dahi olabiliyor. Piyasada bu konuda bir çok ürün olmakla birlikte biz size topuk çatlakları için krem, evde topuk kremi yapımı için en pratik ve en ucuz yöntemden bahsedeceğiz.

Size vereceğimiz bu pratik bilgi sayesinde hem topuk çatlağı nasıl giderilir sorusunun cevabını vermiş olacağız hem de cebinizi koruyarak bir kaç gün içerisinde pamuk gibi ayaklara sahip olmanızı sağlayacağız.

 

Topuk çatlakları için vazelin ve aspirin kürünü sadece topuk sertleşmesi veya topuk çatlakları için değil ayak bakım kremi olarak ta kullanabilirsiniz.

Topuk çatlakları için vazelin ve aspirin

Topuk çatlakları için vazelin ve aspirin
Topuk çatlakları için vazelin ve aspirin

Hazırlanışı çok kolay olan topuk çatlakları için vazelin ve aspirin kürünü bir kaç dakika içerisinde evinizde hazırlayarak güvenle kullanabilirsiniz.

 • 1 adet küçük boy vazelin
 • 1 kutu aspirin

Topuk çatlakları için vazelin ve aspirin kürünün hazırlanışı

Bir kutu aspirini havan yardımı ile toz haline getirin. Eğer imkanınız varsa aspirinin tamamen toz haline gelebilmesi için demir havan kullanmanızı tavsiye ederiz. Toz haline getirdiğiniz aspirini vazelin ile karıştırın. İşte hepsi bu kadar.

Her gece yatmadan önce hazırladığınız kremi uygun miktarda temiz yıkanmış ayaklarımıza masaj yaparak sürün. Vazelinin etrafa bulaşmaması hem de daha etkili olması için çorap giymenizi tavsiye ederiz. Bu uygulamayı birkaç gün yaptığınız taktirde topuklarınızdaki çatlakların ve sertliğin tamamen ortadan kaybolduğuna şahit olacaksınız.

Topuk çatlakları için vazelin ve aspirin kürünü ayaklarınız haricinde de kullanabilirsiniz. İşte hazırladığınız kremi kullanabileceğiniz alanlar.

 • Topuk sertliği kremi
 • Topuk çatlağı kremi
 • Ayak bakım kremi
 • El bakım kremi
 • El içlerinde oluşan serleşme veya nasır kremi

Evde topuk kremi yapımı

Evde topuk kremi yapımı

Topuk çatlakları için en yaygın kullanılan vazelin ve aspirin kremi haricinde de kremler kullanılmaktadır. İşte topuk çatlakları için ev yapımı doğal kremler.

Parafin kremi

Parafin nemlendirmeye yardımcı olan kurulukla savaşan çok özel bir maddedir. Nemlendirme özelliği sayesinde topuk çatlakları, sertleşme ve nasır gibi sorunlara iyi gelmektedir.

Parafin kremi nasıl hazırlanır?

Bir kap içerisinde iki fincan parafin, bir yemek kaşığı hakiki zeytinyağı, bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını benmari usulü eriterek iyice karıştırın. Parafin kreminiz hazır. Sürme esnasında parafini sıcak su içerisinde ısıtarak ayağınıza uygulayın.

Ayağınızda 30 dakika beklettiğiniz parafin kremini ılık su ile yıkayın .

Avokado, muz kremi

Ayak çatlakları için krem seçenekleri arasında gelen avokado ve muz kremi oldukça etkili krem çeşitleri arasında yer almaktadır.

Hazırlanışı

Muz ve avokadoyu ezerek karıştırın. Sonra bu karışımı direk olarak ayaklarınıza uygulayın. Avokado ve muz kremini 30 dakika kadar ayağınızda beklettikten sonra ılık su ile yıkayın ve nemlendirici sürün.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.