Biz Biliyoz

Tükenmişlik Sendromunun 10 Belirtisi

Tükenmişlik Sendromunun 10 Belirtisi

Tükenmişlik Sendromu nedir?  Tükenmişlik Sendromu belirtileri nelerdir? Tükenmişlik Sendromundan kurtulmak için neler yapılmalıdır? vb. sorular için doğru adrestesiniz. Kabul edelim ki içinde bulunduğumuz çağda gerek okul gerekse iş yaşamında bizden beklenenler giderek artıyor.

Küçücük çocukları bile belki 20 sene sonra başvuracakları işe kabul edilme şanslarını arttıracak şekilde yetiştiriyoruz. Okullar, kurslar, dershaneler, özel dersler… Derken ileride stajlar, gönüllü faaliyetler, adı hobi olan ama sırf öz geçmişte güzel durur diye uğraşılan işler…

 

Telefonların şarjının bile 24 saat dayanmadığı bir dünyada kendimizden bu denli üstün performans beklemekten vazgeçmezsek haliyle bir noktadan sonra kullanım dışı kalıyoruz. İşte uzmanlar buna Tükenmişlik Sendromu demiş. Kendi şarjınızın ne kadar kaldığını öğrenmek ve ona göre önlem almak istiyorsanız;

 

İşte Tükenmişlik Sendromu’nun 10 belirti alanı

 

Tükenmişlik Sendromu

  1. Enerji düşüklüğü belirtisi

İlk zamanlar, genel bir halsizlikle başlar. Derken daha öğlen olmadan piliniz biter. En sonunda ise kafanızı yastıktan kaldıramaz olursunuz.

 

2. Hop oturup hop kalkma halleri belirtisi

İçinizde pırpır eden bir şey, bir telaş vardır (ama aşık olduğunuzdaki gibi iyi anlamda değil). Evde çayınızı alıp televizyon karşısında keyif yaptığınız günler çok geride kalmıştır. Tatillerinizde bile gevşeyemezsiniz.

 

  3. Unutkanlık, dikkatsizlik belirtisi

Önce küçük unutkanlıklarla, önemsiz hatalarla başlar. İlerleyen evrelerde ise zihniniz o kadar yorgundur ki, beş dakika önce dinlediğiniz bir şeyi bile aklınızda tutamaz hale gelirsiniz.

 

4. Dış dünyadan soyutlanma belirtisi

Yavaş yavaş insanlardan elinizi eteğinizi çekersiniz. Önceleri, davetleri türlü bahanelerle geri çevirirsiniz. İlerleyen zamanlarda ise telefonları açmamaya, mesajlara dönmemeye başlarsınız. Hemen her boş vaktinizi evde ve genelde hiçbir şey yapmayarak geçirirsiniz.

 

5. Karamsarlık belirtisi Artık sizin için insanlar kötü kalplidir, dünya acımasız bir yerdir ve gelecekte hiçbir şey güzel olmayacaktır. Nereye baksanız bir fenalık görürsünüz. Siz ne yaparsanız yapın bunu değiştirmeyeceksiniz gibi, her şey her zaman yokuş aşağı gitmeye devam edecek gibi gelir.

 

6. Umursamazlık belirtisi

Karamsarlığın doğal bir sonucudur. Nasıl olsa hiçbir şey değişmeyecek, niye uğraşıyorum ki, ne gerek var, düşünceleri bir numaralı göstergesidir. Olumsuz duyguların insanı bir nevi felç etmesidir. Psikolojik sağlığımızın bedensel sıkıntılarımız üzerinde ne kadar etkili olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Göğüste sıkışma, çarpıntı, nefes daralması, karın ağrısı, baş dönmesi, baş ağrısı, kas ağrıları… ve daha pek çok şikayetin kaynağı psikolojik olabilir. Doktorlar başka bir gerekçe göstermiyorsa bunları tükenen vücudunuzun size bir numaralı imdat çağrısı olarak düşünebilirsiniz.  

 

8. Çabuk hastalanma belirtisi

Biz tükenince, bağışıklık sistemimiz de zayıflar. Zayıf bir bağışıklık sistemi bedenimizi mikroplara, virüslere açık hale getirir. Dolayısıyla da çabucak hastalanmaya ve bir türlü tam manasıyla iyileşemeyiz.

 

9. Hiçbir şeyden keyif alamama belirtisi

Eskiden size iyi kötü keyif veren faaliyetlerin tadı tuzu tamamen kaçar. Çevrenizdekiler sizi neşelendirmek, bu tükenmişliğinizi dağıtmak için en sevdiğiniz şeyleri yapmayı teklif etse de siz ancak omuz silkersiniz. Hiç mi hiç içinizden gelmez.

 

10. Tahammülsüzlük belirtisi

Tahammül sınırınız günden güne daralıp öyle bir noktaya gelir ki en olmayacak, en ufacık şeylere bile abartılı bir öfke patlaması yaşadığınızı fark edersiniz. Bu da en yakınlarınızı yıpratan ve onlarla ilişkilerinizi olumsuz etkileyen bir durum olduğundan tükenmişliğinize tükenmişlik katar.

 

Bu belirtileri okumak sizi telaşlandırdıysa, hayatı bir an önce yavaşlatmak istiyor ama bunu nasıl yapacağınızı bilemiyorsanız bir sonraki yazım tam size göre; Yavaşlamak!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ