Biz Biliyoz

Zeka Geliştiren Oyunlar ile Beyni Çalıştırın

  • 12 Aralık 2018
  • 106 kez görüntülendi.
Zeka Geliştiren Oyunlar ile Beyni Çalıştırın

İnsan oyunla başlar yetişmeye, gelişmeye, büyümeye zeka geliştiren oyunlar ise beyin hücrelerini daha fazla çalıştıran, beyin fonksiyonlarını geliştiren egzersizlerdir.

Bizler de oyunlarla büyüdük. Üçgen parçayı yerine koyduğumuzda zekamızdan ötürü alkışlamadılar mı anne ve babalarımız. Peki ne değişti? Hiç Bir şey değişmedi aslında beynimiz o oyunlarla gelişmeye başladı ve hala gelişmeye açık. Büyüdük koca insanlar olduk ama unutmayın ki oyun sadece çocuklara özel bir aktivite değildir. Beynin daha fazla gelişmesi için yine oyunlara ihtiyaç vardır fakat oyunların şeklinin biraz değişmesi gerekir.

 

Oyun beynin tüm hücrelerinin çalışmasını sağlar. Düşünme, problem çözme, hızlı hareket etme, karar almaya gibi yetiler her zaman değişime ve gelişime açıktır. Bu yetiler ise en kolay oyun oynayarak gelişir. Peki zeka geliştiren oyunlar hangileridir? BİLİYOZ ekibi size faydalı olabilecek zeka oyunlarını araştırdı.

Zeka geliştiren oyunlar

Zeka Geliştiren Akıl oyunları

İnsan, beyni gelişmiş olarak yaratılan en mükemmel varlıktır. Beyin her canlıda olmasına rağmen düşünme, akıl ve mantık yetilerine sahiptir. Akıl, elde ettiği bilgiyi bir takım düşünce becerileriyle işleme dönüştürme özelliğine sahiptir. Toplar, çarpar, böler, çıkarır, amaca ve sonuca ulaşır. Bu kadar mükemmel kusursuz işleyen bir yapıyı dağa verimli kullanabilmek için zeka geliştiren oyunların başında akıl oyunları yer almaktadır. Size önerebileceğimiz akıl oyunları içerisinde su doku, harf birleştirme, apartman, piramit, hart birleştirme gibi aklınızı çalıştırabileceğiniz oyunlar yer almaktadır.

zeka gelistiren oyunlar

Zeka Geliştiren İşlem oyunları

Özellikle kafadan işlem yapmanızı sağlayan zeka geliştiren oyunlar içerisinde olan işlem oyunları tamamen zihni geliştirmeye yöneliktir. Zihinsel Aritmetik, zihinsel matematik ve mental aritmetik gibi unsurların gelişmesine fayda sağlayan oyunlara örnek olarak kakuro, kapsül, kendoku, çarpmaca gibi oyunlar verilebilir. Bu tarz zeka geliştiren oyunlar hızlı karar verme ve hızlı anlama becerilerinin gelişmesi açısından çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir: İlluminati Nedir? İlluminati Ne Demek?

Zeka Geliştiren Strateji oyunları

Adı üzerinde strateji bu tarz oyunlar zaman içerisinde planlama, hızlı karar verme, taktik geliştirme becerilerinin gelişebilmesi açısından çok değerlidir. Dama, satranç, dokuz taş gibi oyunlar hem görsel hafıza hem de stratejik zekanın gelişmesi adına çok uygundur.

zeka oyunları

Zeka Geliştiren Karma zeka oyunları

Diğer bir adı ise akı oyunları olan karma zeka oyunları hedefe ulaşma, akıl yürütme, planlama, stratejik hareketlerin gelişimini sağlar. Özellikle kibrit oyunları bu konuda çok faydalıdır. Nehir geçme, şapka gibi oyunlar planlama ve görsel zekanın yanı sıra strateji geliştirmeye imkan sağlar.

Zeka Geliştiren Sözcük oyunları

Dil, konuşma, mantık ve yaratıcılık becerilerinin gelişmesini sağlayan, aynı zamanda öğrenme ve geliştirme becerilerine katkı sağlayan sözcük oyunları televizyon ekranlarında da sürekli karşımıza çıkmaktadır. Hafızayı kuvvetlendirir, hatırlama oranını yükseltir, beyin hücrelerini canlı tutar. Bulmaca veya anagram gibi akıl oyunları sözcük oyunlarına örnek oyunlardır.

Zeka Geliştiren Mekanik oyunlar

El, kol kas, ayak ve mantık becerilerinin gelişmesi konusunda önemlidir. Aynı zamanda fizik tedavi süreçlerinde dahi kullanılabilir. Küp, şekil, tetramino gibi oyunlar mekanik oyunlara örnektir.

7 den 77 yediye her insanın fırsat buldukça oynaması gereken zeka oyunları hem eğlenmek, hem kaliteli zaman geçirmek hem öğrenmek hem de beyin hücrelerini canlı tutmak adına çok önemlidir. Milli Eğitim Bakanlığı zeka geliştiren oyunları okullarda ders olarak vermeye başlamıştır.

Unutmayınız ki geleceğimiz çocuklardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ