Biz Biliyoz

Hayır Diyebilmek Bir Sanattır. Hayır Diyebilme Sanatı

Hayır Diyebilmek Bir Sanattır. Hayır Diyebilme Sanatı

Zamanınızı kendinize mi harcıyorsunuz yoksa hayır diyemediğiniz için başkalarına mı zaman ayırıyorsunuz. Hayır diyebilmek bizce bir sanattır. İşte hayır diyebilme sanatı.

 

Gününüzün veya zamanınızın planını yaparken “Hayır diyebilmenin” ne kadar önemli olduğunun, zamanınızın sizin için ne kadar kıymetli olduğunun farkında mısınız? Hayır diyebilmek incelik ve ustalık ister. İnsanlara nasıl hayır diyebileceğinizi öğrenmeye var mısınız?

Hayır Diyebilmek

 

Hayır Diyebilme

 

Sürekli zamanınız olmadığından yakınıyor musunuz? Hiç bir şeye yetişemiyor kendinize zaman ayıramıyor musunuz? O zaman sizde bir çok insan gibi “Hayır” diyemeyen, “Hayır” kelimesinin size katacağı imkanları bilmeyen kişiler içerisindesiniz.

 

Herkesin hayatı içerisinde bir çok sorumlulukları var. Çalışma hayatı, aile hayatı, arkadaşlar ve sosyal hayat derken bu temponun içerisinde kaybolup gidiyor kendimize kafamızı dinleyebileceğimiz, kendi özel işlerimizle ilgilenebileceğimiz zaman ayıramıyoruz. Belki de dünyanın en basit kelimeleri arasında gelen Hayır diyebilmenin önemi tam da burada devreye giriyor.

 

Kimi zaman farkında olmadan, kimi zaman insanları kırmamak, kimi zamanda sosyal çevreden uzaklaşmamak belli bir alanda yer edinebilmek için gelen istek ve tekliflere evet diyebiliyor insan. Kendi plan ve projelerimizden uzaklaşacak, kendi arzu ve isteklerimizi bir kenara bırakacak teklifler olsa dahi Hayır demeyi beceremiyoruz. Tüm bunların sonucunda farkında olmadan kendi yaşantımızı olumsuz etkiliyoruz. Zamanımızı kısıtlıyoruz, özgürlüğümüzü başkalarının ayakları altına seriyoruz.

Hayır diyebilmek sanattır. Peki hayır diyerek kendi sanatınızı icra etmeye ne dersiniz. İşte size Hayır Diyebilme Sanatı.

Hayır Diyebilme Sanatı

 

Hayır Diyebilme Sanatı

Hayır Diyebilme Sanatı

Daha önce bunun farkına varmamış olabilirsiniz ama Hayır demek aslında tam anlamıyla kendine saygı göstermektir. Kendine bakabilmek, iyi uyuyabilmek, kendinle baş başa kalabilmek, spor yapmak, kitap okumak, oturup bir deniz kenarında kahve içebilmektir hayır demek. Kendine zaman ayırabilmektir Hayır Diyebilme Sanatı.

Nelere Hayır Diyeceğinize Karar Verin

Sonucu sizi rahatsız edebilecek şeyler, size tecrübe ve para kazandırmayacak şeyler, yaşam enerjinizi düşürecek standartlarınızı olumsuz etkileyecek her şeye “Hayır” demelisiniz. Size bir teklifle gelindiği zaman ilk düşünmeniz gereken şeyin sizden ne götüreceği olması gerek. Unutmayın ki Hayır dememek çoğu zaman size pişmanlık getirecektir

Önceliklerinize Karar Verin

Öncelikleriniz sizi mutlu edecek şeylerse “Hayır” demek daha kolay olur. Birilerinin isteklerine “Evet” derken neleri rafa kaldırabileceğinize dikkat edin. Kendinize ürettiğiniz bahaneleri bir kenara bırakın. Gerçekte yapmak istediğiniz şeye olmak istediğiniz yere odaklanın. Kimle, nerede, nasıl zaman geçirmek istediğinizin farkına varın. Sonra karşınızdakini kibarca reddedin. Başkasının olmanızı istediği yerden, olmanızı istediği kişilikten uzaklaşın ve kendiniz olun, kendiniz için yaşayın.

Hayır Diyebilme Sanatının Bir Çok Yolu Var

“Şu anda uygun değilim.” “Başka birine sözüm var.” “Başka bir yere gitmeye ne dersin.” Gibi binlerce örnek üretebilirsiniz kendinizce. Belki çok egoistçe gelecek ama “Bir Ben” iki Ali, Ayşe, Fatma, Mehmet diye sayabilmelisiniz.

 

Unutmayın ki siz yoksanız sizin içinde başkaları olmayacaktır. Siz kendinize dikkat etmezseniz çevrenizdekileri, bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri koruyamazsınız. Hayır demek çoğu zaman mutluluktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Ebru Bektaşoğlu dedi ki:

  Öncelikle merhabalar,

  “Hayır” diyebilmek ve “sınırlarımızı koruyabilmek” şu dünyada yaşamımızı kolaylaştıran ve verimliliğimizi artıran iki önemli beceri. Ancak bu durum bazen zorlaşabiliyor ve bizi hiç de istemediğimiz sonuçlara götürebiliyor. Hem günlük hayatta hem de sosyal medyada etki altında bırakılıyoruz. Elalem ne der diye düşünebiliyor, başkaları üzülmesin diye kendimizi üzüyor, kendimizden taviz veriyoruz. Aman ağzımızın tadı bozulmasın, darılmaca gücenmece olmasın diyerek aslında kişiliğimizi zedeleyen pek çok duruma göz yumabiliyoruz. Bu da beraberinde ruhsal yorgunluğu getiriyor. Bu konuyla ilgili Reşat Nuri Güntekin’in şu sözünü çok severim:

  ”Biz, hayır demeyi, işim var demeyi, olmaz demeyi beceremeyen insanlarız. Yorgunluğumuz bitmez bizim.”

  1. Biliyoz.com dedi ki:

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz

BİR YORUM YAZ