Biz Biliyoz

Adet Gecikmesinin ve Adet Düzensizliğinin Sebepleri

  • 09 Kasım 2020
  • 90 kez görüntülendi.
Adet Gecikmesinin ve Adet Düzensizliğinin Sebepleri

Adet Gecikmesinin Sebepleri Nelerdir? Adet Gecikmesinin 10 Sebebi,  regl gecikmesi  ile ilgili sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Adet Gecikmesinin Sebebi yazısını yalnızca bilgi edinme emelli kullanınız ve sıhhat meseleleriniz için zaman kaybetmeden doktorunuza veyahut en yakın sıhhat kuruluşuna müracaatınız.

Adetiniz geciktiğinde, bunun nedenlerini bilmek çok ehemmiyetlidir.

Gebe kalmaya çalışmıyorsanız, hiçbir şey sizi, adetinizin gecikmesi kadar korkutamaz. Ve adetiniz geciktiğinde aklınıza hemen gebe miyim suali gelir. Peki adetinizin gecikmesinin tek sebebi gebelik midir?

 

İşte adet olmamanızın veyahut gecikmesinin en sık görülen 10 sebebi:

1. Adet Gecikmesinin Sebebi;  Stres adeti geciktirir

Stres hayatınızdaki bir hayli şeyi etkileyebilir ve buna adet düzeniniz de dahildir. Bazen o kadar çok stres ve gerginlik yaşarız ki vücudumuz GnRH isimi verilen bir hormonun (cinsiyet hormonlarının salınmasını uyaran hormon) düzeyini azaltır. Bu hormonun azalması yumurtlamamaya ya da adet olmamaya kapı aralar. Yine daha önceki düzeninize dönebilmeniz için deşarj olmanız ve gevşemeniz gerekir. Bu vaziyette, doktorunuzla konuşmak ve stresinizi azaltmak için beraber çalışmak yararlı olacaktır.

2. Hastalık adeti geciktirir

Geçirdiğiniz ani, kısa ya da uzun müddetli bir hastalık, adetinizin gecikmesine kapı aralayabilir. Bu vaziyet çoklukla geçicidir. Hastalığınız iyileştikten sonra, adetleriniz eski düzenine girecektir.

3. Günlük programınızdaki değişimler adeti geciktirir

Rutin ve düzenli programınızda farklık yapmak, biyolojik saatinizi etkileyebilir. Adetinizin gecikmesinin nedeni, çok uzun saatlerinizi iş yerinde geçirerek, uykusuz kalmanız olabilir.

4. Kullandığınız ilaçlar adeti geciktirir

Yeni ve değişik bir ilaç kullanmaya başlamanız, adetinizin gecikmesine ya da gelmemesine kapı aralayabilir. Doktorunuzla kullandığınız ilaçların bu yan tesiri hakkında konuşun. Bu, kimi doğum kontrol yollarında sık görülen bir durumdur.

5. Fazla kilolu olmak adeti geciktirir

Çok fazla kilonuzun olması, hormonsal olarak adet döngünüzü değiştirebilir veyahut tamamiyle durmasına yol açabilir. Bir hayli kadın biraz kilo verdiklerinde normal döngülerine ve doğurganlıklarına geri döner.

6. Fazla zayıf olmak adeti geciktirir

Vücudunuzdaki yağ oranı yeterli düzeyde değilse, düzenli adet ola

mayabilirsiniz veyahut adet döngünüz tamamiyle durabilir. Bu vaziyete amenore isimi verilir. Çoğunlukla biraz kilo almak adet düzeninizin eskiye dönmesini sağlar. Bu vaziyet, aşırı derecede spor yapan veyahut profesyonel sporcu olan kadınların yaşadığı adet gecikmesinin en sık görülen nedenidir.

7. Yanlış hesaplama adeti geciktirir

Adet döngüsü kadından kadına farklılık gösterebilir. Vasati adet döngüsünün 28 gün olduğu söylense de bu her kadın için geçerli değildir. Bazen adetinizin geciktiğini sandığınız vakitlerde sadece yanlış hesap yaptığınızı fark edebilirsiniz. Adet döngünüz düzensizse ve ne vakit yumurtladığınızı biliyorsanız, yumurtladığınız günden iki hafta sonrasında adetinizin gelmesini beklemelisiniz. Bu şekilde adet döngünüzü daha kolay izleyebilirsiniz.

8. Perimenopoz (menopoza geçiş dönemi) adeti geciktirir

Perimenopoz, üreme döneminden, üretken olmadığınız döneme

geçiş yaptığınız zamana verilen isimdir. Bu dönemde adetiniz daha az veyahut daha çok gelebilir veya daha sık veyahut daha seyrek adet olabilirsiniz. Şayet gebe kalmak istemiyorsanız, bir doğum kontrol metodu kullanmaya devam etmenizde yarar vardır. Zira bu dönemde doğurganlığınız hala devam etmektedir.

9. Menopoz adeti geciktirir

Menopoz, artık yumurtlamayacağınız ve adet görmeyeceğiniz bir dönemdir. Menopoza natürel bir şekilde girebilirsiniz. Ancak bu vaziyet, hiserektomi (rahmin alınması) gibi cerrahi olarak veyahut kemoterapi gibi kimyevi yollarla da gerçekleşmiş olabilir.

10. Hamilelik adeti geciktirir

Nihayet! Evet, adetinizin gecikmesinin sebebi hamile kalmış olmanız olabilir. Kolay bir gebelik testi adetinizin gecikmesinin nedeninin, hamilelik olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Gebeliğin öğrenilmesi için yapılan idrar ve kan testleri vücudunuzda hCG hormonu (gebelik hormonu) olup olmadığını kontrol eder.

Adet geciktikten sonra ne yapılmalı?

Şayet gebeyseniz hemen doktorunuzu veyahut eb

enizi arayıp bir doğum öncesi (prenatal) randevusu almalısınız.

Sizi muayenehaneye çağırmaları biraz vakit alabileceğinden, onları hemen aramanız sizin için yararlı olacaktır.

Gebelik testiniz negatif çıktıysa, bir hayli test bir hafta bekleyip yine gebelik testi yapmanızı tavsiye eder. İkinci test de negatifse ve neden adetinizin geciktiği ile ilgili bir fikriniz yoksa fiziksel kontrol için hemen doktorunuzu arayın.

Doktorunuz size birkaç kan testi yapabilir veyahut bazen Provera gibi, gecikmiş adetin gelmesine yardımcı olan bir ilaç verebilir.

Adet Düzensizliği Neden Olur?

Adet dönemi kadınlar için önemli dönemlerden birisidir. Önemli olma sebebi bir kadının üretken olabilmesi için adet görmesinin şart olmasıdır.

Son zamanlarda doktorlara gelen şikayetlerin büyü

k bir kısmı adet görmeme ve adet gecikmesiyle ilgilidir. Adet, görülmeye başlandığı vakitten bir veya iki yıl sonra gecikme gösterebilir. Bu olay doktorlar tarafından normal görülmekte ve problem yaratmayacağı söylenmektedir.

Adet günlerinin düzene oturabilmesi için hormonların düzenlenmesi ve gelişmesi gereklidir.

Ergenliğe yeni girmiş bir bayan adet gördüğü bir iki yıl içerisinde düzensizliğe rastlayabilir. Panik yapmamak gerekir çünkü ergenlik dönemlerinde adet gecikmesi normal sayılır. Adet görememe problemlerinin başında stres gelir. Stresli bir birey adet görmekte zorlanacaktır. Vücuda uygun olmayan bir diyet yapmak adet dönemi için tehlikelidir. Vücut daha önce karşılaşmadığı bir diyet’e tabi tutulduğunda zorlanacaktır. Diyet yapmaya karar verirseniz kesinlikle diyetisyen eşliğinde olmalıdır.

Adet görmeme probleminin diğer bir sebebi ise doğum kontrol haplarıdır.

Doğum kontrol hapları yumurtalıkları yumurta bırakmaması ve üretmemesi için uyarır. Yumurta üretemeyen bir bireyin de dışarıya atacağı yumurtası olmadığı için adet gecikir. Uzun süre adet görülmemişse hekime danışılmalıdır. Bazı durumlarda yumurtalıklar östrojen yerine erkeklik hormonu salgılar. Bu da yumurta kanallarında ve yumurtada kist oluşmasına sebep olur. Kistli bir yumurtanın dışarıya atılması zor bir işlemdir. Bunların yanında şeker hastalığına (diyabet’e) sahip kişilerinde adet gecikmesine rastlandığı belirlenmiştir.

Adet Ağrısına Bitkiler Önerilir Mi?

Adet ağrıları genellikle bir sebepten ötürü meydana gelen ve her adet’den önce meydana gelebilecek bir durumdur. Adet kanaması yaşanırken oluşan ağrılar; adet döneminde rahimde oluşan kasılmaların sonucu olarak meydana gelir. Bu durum bayanların ağrı çekmesi şeklinde söylenir. Bu kasılmaların sebep’iyse, dışarı atılarak rahmin yeniden oluşmasını sağlayan kanamanın en düşük seviyeye düşmesini sağlamaktır. Kasılmalar olduğu vakit prostanglandin isimli bir madde salgılanır. Bu maddenin salgılanması bazen çok fazla olabilir ve ya bayanın alerjik bir tepkisi olarak meydana gelebilir bu durumda ağrıya yol açmaktadır. Bu maddenin salgılanması adet’den önce başlar ve dönemden sonra birkaç gün daha devam eder bu durum yumurtlama oluşmasına yardım eden bir işlevdir. Nadir olarak görünse bile bazı ağrılar, kürtaj, rahim ağzı daralması gibi sebeplerden meydana gelebilmektedir. Bu sebeplerden ötürü meydana çıkabilen ayrıca; rahmin içinde oluşabilecek bazı hastalıkların sebebiyle de ağrılar oluşabilmektedir.

Peki Adet ağrısı bitkiler ile geçebilir mi?
Adet ağrılarını bitkisel dermanlar veya bitki çayları yada buna benzer şeyler içerek geçirmeye çalışmak herhangi bir sonuç vermez. Bu durumun ilaç ile tedavisi ya da altında yatan nedenlerden dolayı olması ile; sebebin iyileştirmesi sayesinde iyileşmesi gerekmektedir. Bitkisel ilaçlardan umit umarak; adet sancılarını geçirmeye kalkışmak ya da bunun için hekime gitmeden kendiliğinden derman aramak kesinlik ile yanlış bir şeydir. Bu durum geç kalınmış bir hastalık oluşmasını daha fena duruma düşürebilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ