Biz Biliyoz

Akif Bayrak, Çay Keyfinde Hikayeler.

  • 07 Aralık 2020
  • 109 kez görüntülendi.
Akif Bayrak, Çay Keyfinde Hikayeler.

Ve yine hikaye türünde yazılmış bir kitapla karşınızdayım. Akif Bayrak tarafından hazırlanan Çay Keyfinde Hikayeler kitap, Ekim 2014’te basılmıştır.  

 

 

Yediveren Yayınlarıyla da biz okuyucularla buluşturulmuştur. “Çikolata Tadında Hikayeler”i beğenince yine “Akif Bayrak’tan devam edeyim” dedim ve bu kitabı aldım. Ee tabi ki bu kitapta hoşuma gitti.   Kitapta, kısa, uzun her türlü hikaye var. Hikayeler özenle seçilip, bir araya toparlanmış. Diğer kitapta olduğu gibi, bunda da güldürme, düşündürme, güldürürken düşündürme potansiyeli gayet yüksek. Kitaptaki hikayeler beni bayağı kendine çekti.

 

Öyle ki kitabı aldığım gibi bitirdim. Fark ettim de kitabın adıyla içeriği uydurmuşlar.   Şöyle ki; çay rahatlatır, huzur verir, sakinleştirir. Böyle etkilere sahiptir. Kitaptaki hikayelerde huzur veriyor, sakinleştiriyor. Bazı hikayeler mantıklı düşünmenizi sağlıyor. Hatta beğendiğiniz bir hikayedeki ana düşünceyi kendinize hayat felsefesi edinebilirsiniz.   Ve, ve, ve… O güzelim sözler. Özenle seçilmiş hikayelere, özenle seçilmiş sözler gider.

 

Sözler, yine hikayeyi güçlendirme ve betimleme gücüne sahip. Montaigne mi dersiniz? Oğuz Atay mı dersiniz? Hepsi var. Tek bunlarla kalmıyor. Anonim, atasözü, ayet de yer alıyor. Yine buda da olaylar, insanlar, hayvanlar ve bitkiler ile canlandırılmış. Olayların, okuyucuya bu şekilde aktarılması anlatımı da güçlendiriyor diye düşünüyorum. Ve evet, dikkatimi çeken bir şey var. Tabi ki kapak tasarımı.

Kitabın tasarımı hoşuma gitti. Kitap adının kabartmalı yazılması ayrı bir hava katmış. Ayrıca çok küçük bir ayrıntı daha dikkatimi çekti.

 

Çayın içinde manzara var. Yani şöyle anlatayım, arka planı bulanık yapmışlar. Manzarayı çayın içine yansıtmışlar.  

Fazla belli olmuyor. Ama dikkatimi çekti işte. İşsizlik dedikleri bu olsa gerek Çikolata Tadında Hikayeler’i yazarken demiştim. Bir çikolatanın verdiği mükemmelliği vermez.

Ama güzel demlenmiş bir çayı içtikten sonra verdiği huzuru fazlasıyla tadarsınız.

 

Beğendiğim ve sizin de beğenip aynı huzura varabileceğinizi düşündüğüm bir kitabın daha sonuna geldik.

Daha farklı tatlar, daha farklı hisler uyandıracak kitaplar okuyup size aktaracağım. Kitabı okuduktan sonra sevdiklerinize de önerebilirsiniz.

Bu güzelliği onlardan, onları bu güzellikten mahrum etmeyelim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ