Take a fresh look at your lifestyle.

Aspirin Maskesi. Aspirin Saça İyi Gelir mi?

2 1

Yıllar yılı aspirini ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak kullandık. En ufak bir yerimiz ağrıdığında kendimizi bitkin hissettiğimizde kullandığımız aspirin saça iyi gelir mi? Aspirin saç dökülmesini engeller mi? Aspirinin saça faydaları nelerdir? Aspirin ile saç maskesi nasıl yapılır? Hepsini bu yazımızda öğreneceksiniz.

 

Yıllardır sağlık problemlerinde kullandığımız bir dönem bakkallarda bile satılan aspirinin saç üzerindeki faydalarını bu yazımızda inceleyeceğiz. Saç bakımı yapan uzmanların sık sık kullandığı aspirinli saç maskesi saçların daha sağlıklı ve canlı gözükmesi için saç derisindeki gözenekleri açarak beslenmesini sağlıyor. Peki evde aspirinli saç maskesi nasıl yapılır öğrenmek ister misiniz?

Bilim insanlarının yaptığı çalışmalar sonucunda aspirin içerisinde bulunan D2 prostaglandin adı verilen maddenin saç dökülmesini, kaşıntıyı ve saçlardaki kepeklenmeyi önlediği ortaya çıktı.

Genellikle başımız ağrıdığında kullanmayı tercih ettiğimiz, en etkili ağrı kesicilerden biri olan aspirin yapılan bir araştırma sonucunda elde edilen bilgiye göre, içerisinde yüksek oranda bulunan D2 prostaglandin, salisilik asit sayesinde saç dökülmesini ve kepeklenmeyi önlediği ortaya çıktı. Bu iki madde sayesinde şampuanın verdiği zararları en aza düşüren aspirin ile saç bakımının nasıl yapılacağını sizlerle paylaşacağız.

Aspirin ile saç bakımı

Aspirin ile saç bakımının en basit yöntemi şampuan ile aspirini birbiri ile karıştırmaktır. Bir adet aspirin mümkünse demir havan yardımı ile dövülerek ezilir. Toz haline getirilen aspirin şampuan içerisine karıştırılır. Aspirinli şampuan saç yıkanırken kafaya sürülür ve en az 5 dakika bekletilir. Sonra saç bol su yardımı ile durulanır. Böylece saçta kepek oluşumu engellenmiş olur.

Aspirinin saça faydaları

 

aspirinle saç maskesi
aspirinin saça faydaları

 

Aspirinin saça olan faydalarını saç üzerinde bir çok etkile sahip olduğunu bu işin uzmanları söylemektedir. Peki aspirinin saça faydaları nelerdir.

Saçınızın nefes almasına yardım eder.

Aspirin maskesi saç derisine nüfus ederek saç diplerinde bulunan gözeneklerin genişlemesini sağlayarak saçların nefes almasına yardımcıdır.

Aspirin şampuan artıklarını temizler.

Aspirin ile saç maskesi saçların şampuan artıklarından temizlenmesine yardımcıdır. Bu sayede saçlardaki mantar oluşumunu da engellenmiş olur.

Ölü hücrelerden arındırır.

Aspirinle yapılan saç maskesi kuruyan saç diplerinde bulunan ölü hücrelerin atılmasına yardımcıdır.

Aspirin saç rengini korur.

Aspirinin saça faydalarında biride saç rengini korumasıdır. Klorlu su zaman içerisinde saçların beyazlamasına veya canlılığını kaybedip matlaşmasına neden olur. Klorun saç üzerindeki etkilerinin azaltılması için ılık suda eritilen aspirin saça sürülüp 15 dakika bekletilir. Sonra bul su yardımı ile saç yıkanır.

Saçların parlamasını sağlar.

Aspirin içerisinde bulunan salisilik asit sayesinde saçların doğal parlaklığı yerine gelir. Aspirin saçınızın parlamasına yardımcıdır.

Kepekleri azaltır.

Ölü saç derilerinin saç diplerinden temizlenmesi sayesinde saçlarda oluşan kepek azalır ve zaman içerisinde yok olur gider.

Saç dökülmesini engeller.

Aspirin içerisinde bulunan bileşenler saçın dökülmesini engeller.

Aspirinle saç maskesi nasıl yapılır?

aspirinle saç bakımı
aspirinle saç bakımı

1- Aspirin ile saç maskesi için öncelikle doğal şampuanlar kullanmanız önerilir. Demir havamda toz haline getirdiğiniz 2 aspirin şampuan içerisine karıştırılarak kullanılır. Bu sayede saçta kepek oluşumu engellenmiş olur.

2- Aspirin ile yapılan diğer bir saç maskesi ise 6 adet aspirini yaklaşık bir bardak ılık su içerisinde eritin. Bu suyu masaj yaparak saçınıza sürün ve yaklaşık 15 dakika bekleyin ve bol suyla durulayın. Bu sayede saçınızın rengini korumuş olacaksınız

3- Aspirin ile saç maskesi yapmak için 30 adet aspirin ve bir çorba karışı karbonatı bir cezve içerisinde iyice karıştırın. Sonra üzerine su ilave ederek ocakta ısıtmaya başlayın. Karışım koyulaşıncaya kadar ısıtmaya devam edin. Koyulaşan karışımı saçınıza uygulayın ve yarım saat kadar beklettikten sonra saçınızı durulayın.

Aspirin ile saç maskesi tarifi

Uzmanlık alanı doğa ve bitkiler olan Suna Dumankaya tarafından hazırlanmış olan aspirin ile saç maskesi tarifi.

Malzemeler

Badem yağı 1 tatlı kaşığı

Aspirin, havanda dövülüp toz haline getirilmiş 4 adet aspirin

Bira mayası, 1 tatlı kaşığı toz halinde

Kekik yağı, bir kahve fincanı

Aspirin ile saç maskesinin hazırlanışı

Bir kase içerisinde tüm malzemeleri iyice karıştırın. Gerek elinizle gerekse fırça yardımı ile saç diplerinden uçlarına doğru sürün. Karışımı saçınızda iki saat bekletin ve ılık suyla saçınızı durulayın.

Hazırladığınız saç maskesini haftada iki sefer saçınıza uygulayabilirsiniz. Bu maske saçlarınızın dökülmesini engellerken zayıflayan saçlarınızın kuvvetlenmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kepek sorununu ortadan kaldırarak saç derinizin beslenmesine destek olacaktır.

Aspirin ile saç bakım kürü

Malzemeler

Su, bir su bardağı

Karbonat, bir çorba kaşığı

Aspirin, 30 adet

Saç bakım kürünün hazırlanışı

Bir su bardağı suyu cezveye koyarak kaynatmaya başlayın. Isınan suyun içerisine aspirini atın ve karıştırın. Aspirinler çözüldükten sonra suyun içerisine karbonatı ilave ederek karıştırmaya devam edin. Kaynayan cezveyi ocaktan alarak soğumaya bırakın. Su el değebilecek soğukluğa ulaştığında saçınızı normal şekilde yıkayın. Saçınızı durulayıp kuruladıktan sonra hazırladığınız karışımı saçınıza bolca sürerek 30 dakika bekleyin. Süre sonunda saçınızı doğal veya bebe şampuanı ile yıkayın. İşte hepsi bu kadar.

2 Comments
  1. sibel says

    Aspirinin yararlı taraflarını editörümüz çok iyi anlatmış…
    Bende kullanmıştım bu şekilde kepek sorunum kalmamıştı..

    1. Biliyoz.com says

      Aspirin sanırım bir çok kişinin evinde bulunmaktadır. Hele ki yaşı 30 un üzerinde olan kişiler aspirini çok sıklıkla kullanmıştır. Fakat aspirinin saça iyi geldiğini çok az kişi bilmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.