Take a fresh look at your lifestyle.

Saç Dökülmesine Karşı Karbonat

0 120

Karbonat saç çıkarır mı? Karbonat saç uzatır mı? Karbonat saç yıkama esnasında nasıl kullanılır? Karbonat saç rengi açar mı?

Karbonat saçların dökülme ve kırılmalarına karşın saçlarınızı koruyabilmek amacı ile kullanılan çok fazla bilinmeyen yöntemler içerisinde gelmektedir. İnsan vücudu farklı olaylara farkı tepkiler vermektedir. Bunlardan biri de saçın kendisini korumak üzere gösterdiği tepki olan yağlanmadır. Saçın kendi içerisinde oluşturduğu yağ dengesi ise kullanılan sabun ve şampuan gibi kimyasal maddelerden dolayı bozulur. Karbonat saç yıkama esnasında kullanılması halinde kimyasal maddelerin saç üzerindeki olumsuz etkisini azaltmaktadır.

 

Karbonat saç çıkarır mı?

Karbonat saç çıkarır mı veya karbonat saç uzatır mı? Arkadaşlar her zaman için dürüst olmaya elimden geldiğince dikkat eden biriyimdir. Bir yazı yazarken araştırmadan o konuda bilgi sahibi olmadan yazmış olmak için yazan biri değilimdir. Burada da yine aynı mantıkla ilerleyeceğim. Karbonat saç çıkarmaz veya karbonat saç uzatmaz. Sadece saçınız üzerindeki kimyasal maddelerin etkisini azaltır.

Saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını veya çıkmasını engelleyen kimyasal maddelerin saçınız ve saç derinizde olmayışı saçınızın daha sağlıklı bir şekilde büyümesine imkan sağlar.

Yani karbonat direk saçınızı besleyen veya uzatan bir madde değildir. Saçınız üzerindeki olumsuz etkileri yok ederek saçınızın sağlıkla büyümesini destek olur. Peki karbonatla saç yıkama nasıl yapılır?

Karbonatla saç yıkama

Ilık bir bardak suyun içerisine 3 – 4 çay kaşığı karbonat atarak iyice karıştırın. Elde etmiş olduğunuz çözeltiyi saçınızı yıkadıktan sonra basınıza bir kaç dakika masaj yaparak uygulayın. Bu işlem şampuanın içerisindeki zararlı maddelerden saçınızı arındıracaktır. İşlemden sonra saçınızı iyice durulayın. Karbonatlı suyu saçınızda uzun süre tutmayın. Aksi taktirde saç renginizde açılmalar olabilir. İlk kullanımda etkisini gösterecek saçlarınızda canlanmayı ve başınızda olan ferahlığı hissedeceksiniz. Bu işlemi uygulamak için şampuan kullanmanız gerekmez. Şampuan kullanımını tamamen keserek her yıkamanızda karbonatlı su kullanabilirsiniz. Evet saçınızda bir köpürme olmayacak fakat gerekli temizlik çok daha sağlıklı bir şekilde sağlanacak. Unutmayın ki saçınızın köpürmesi tamamı ile kimyasallardan kaynaklanmaktadır ve köpürmesi temizlenmesi ve sağlık bulması anlamına gelmemektedir.

Karbonat şampuanını saçımıza neden kullanmalıyız?

 • Şampuanın zararlı etkilerinden korur.
 • Doğaldır saçınıza zarar vermez.
 • Saçlardaki yağlanmayı yok eder.
 • Saçlardaki yağ dengesini düzenler.
 • Gözenekleri acar.
 • Kepeği engeller.
 • Saç derisini besler.
 • Var olan saçınızın dökülmesini engeller.
 • Ölmemiş saç hücrelerinin canlanmasına olanak sağlar.

İlk kullanımda etki göremeyenlerin mutlaka tekrar tekrar denemesi tavsiye edilmektedir. Kullanan kişiler içerisinde bu güne kadar kesinlikle olumsuz bir sonuca rastlanmamıştır. Gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Peki karbonat saç rengini açar mı?

Karbonat saç rengini açar mı?

Evet karbonat saç rengini açar. Ama öyle zannettiğiniz gibi saçıma karbonat sürdüm saçımın rengi açılacak diye bir şey değil. Karbonatın uzun süre saçınızda kalması halinde saçınızda ağarmalara sebep olur. Karbonat sürekli kullanım halinde boyanın etkilerini yok eder ve zaman içerisinde saçın rengini açmaya başlar. Karbonatla saç rengini açmak için kullanılan yöntemleri anlatalım.

Karbonat ve hidrojen peroksit

Karbonatla saç rengi açma

 • 2 tatlı kaşığı karbonat
 • Hidrojen peroksit 1,5 tatlı kaşığı
 • Kase
 • Saçınıza sürmek için fırça
 • Folyo

Eczaneden aldığınız peroksit ile karbonatı iyice karıştırın. Saçınızın açılmasını istediğiniz yere sürün ve folyo ile paketledikten sonra saçınızda yarım saat bekletin. Sonrasında saçınızı güzelce yıkayın. Hidrojen peroksit saç rengini açmak için yapılacak işlemi hızlandıracaktır. Bu sebeple paketi ara ara açıp saçınızın istediğiniz açıklığa ulaşıp ulaşamadığını kontrol edin.

Karbonatla saç rengi açma

Birkaç kaşık karbonatı su ile karıştırarak saçınıza sürün ve uzun süre beklettikten sonra saçınızı durulayın. Karbonatın uzun süre saçınızda kalması sonrasında saçınızda ağarmalar olacaktır.

Karbonat ve limonla saç rengi açma

2 taze sıkılmış karbonat içerisine bir paket karbonat koyup güzelce karıştırın. Karışımı saçınıza uygulayarak 10 dakika bekletin ve saçınızı durulayın.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.