Take a fresh look at your lifestyle.

Kıvırcık Saçlarınızı Harika Tutmak İçin 5 Yöntem

0 17

Her saç tipinin kendine göre güzellikleri, avantaj ve dezavantajları vardır. Kıvırcık saçların bakımı ve şekillenmesi işlemlerinin daha zor olduğunu düşünmek tamamen yanlıştır. Saç tiplerimize göre düzenli yaptığımız bakımlarla mükemmel görünen saçlara ulaşmak mümkündür.

Kıvırcık Saç Özellikleri

Kıvırcık saçlar kurumaya eğilimli yapıya sahip oldukları için genellikle düzenli bakıma ihtiyaç duyar.

Bukleler, düz saç gibi saç derisini sıkıca sarmaz arada boşluklar oluşturur. Bu nedenle saç derisinin dengeleyici unsuru olan sebumla teması sınırlı olmakla beraber sebum takviyesi alınmalıdır.

Saçın doğal yapısı gereği saç derisinde eşit olmayan bir kepek tabakasının oluşmasına neden olur. Bu sebepten dolayı saç zararlı etkilere karşı aşırı hassastır. Şimdi Kıvırcık saçların bakımı için neler yapabiliriz beraber bakalım.

Kıvırcık Saçların Bakımı İçin 5 Yöntem

  1. Yıkama Ve Kurutma İşlemi: Saçlarınızı kıvırcık saçlara özel şampuan ve saç kremleriyle yıkayınız. Saç kremi yıkama sonrasında saçlarınızın daha yumuşak olması ve dolayısıyla tararken yıpranmasının önüne geçmektedir. Kurutma sırasında havlu yerine tişört kullanımı önemli bir ölçüde fark yaratacaktır. Kıvırcık saçlar her an neme ihtiyaç duyarlar. Havlu kullanımı saçın ihtiyacı olan nemi emecek ve saçlarınızda kuruluk yaratacaktır. Tişört nemi emmez ve harika bukleler sunar.
  2. Seyrek Dişi Tarak ve Fırça Kullanımı: Saçlarınızı kuruttuktan sonra taramak saç yapınızı bozacağı gibi yıpranmasına ve saç dökülmesi oluşmasına sebep olur. Bu sebeple saçlarınızı kurutmadan önce ellerinizle kırışıklığı açın ve daha sonra sık dişli tarak yardımı ile tarayın.
  3. Saçlarınızda Isı Kullanımı: Fön makinesi, düzleştirici, şekillendirici gibi ısı ile şekillendiriciler kullanımında ısının muhakkak en düşük seviyede olmasına özen göstermeniz gerekir. Özellikle düzleştiriciler saç tipinizin tam tersine ulaşmaya zorladığından fazla kullanımı kıvırcık saçlarınızda bozulmalara ve buklelerinizin canlılığını yitirmesine sebep olacaktır.
  4. Saç Sağlığı için Yastık Kılıfı Kullanımı: Saçlarınız ipek veya saten yastık kılıfının pürüzsüz yüzeyi üzerinde kayabilir ancak pamuk yastık kılıfının sebep olduğu sıkışma ve düğümlenmenin önüne geçer. Elektriklenme azalır ve kıvırcık saçlarınız korunur.
  5. Katlı Saç Kesimi: Saçlarınızda mükemmel bukle ve görünüm elde etmek için katlı kesim ile buklelerinize canlılık kazandırmış ve mükemmel görünüm elde etmiş olursunuz.
Leave A Reply

Your email address will not be published.