Biz Biliyoz

Az Çoktan Fazladır. Hick Kanunu, Hick-Hyman Yasası.

  • 17 Ağustos 2020
  • 96 kez görüntülendi.
Az Çoktan Fazladır. Hick Kanunu, Hick-Hyman Yasası.

Hick kanunu derki seçenekleri azaltmak seçim yapma süresini kısaltır. Bu duruma göre Az çoktan fazladır diyebiliriz. sözünü daha önce hiç duydunuz mu? Evet başlangıç ta çok saçma gelen bir cümle kabul ediyorum ama son zamanda başarılı olan girişimcilerin sıklıkla kullandığı bir yöntemdir az çoktan fazladır mantığı.

 

Normal şartlarda bir yetişkinin günde 30.000 bir çocuğun ise 3000 den fazla seçim yaptığını biliyor musunuz? Sabah uyandınız ve akşam tekrar uyuyana kadar binlerce sefer seçim yapmak zorunda kalıyorsunuz. Belki de seçimleri azaltarak seçim yapmaya ayırdığımız zamanı kendimize tanırız.

Seçim yapmak hem zor hem de var olan zamanımızı boşa harcayan ve beynimizi kemiren bir virüstür. Canın bir şeyler içmek istedi çay mı içsem kahve mi diye yeri geldiğinde 10 dakika düşündüğünüz zaman olur.

Bir restoran’ a gittiniz o dolgun kitap gibi menü içerisinde kaybolursunuz bazen ve sonunda geldiğiniz yer muhtemelen benim gibi her zaman yediğiniz ve yemekten bıkmadığınız bir köftedir belki de. Ya da Cem Yılmaz’ın dediğin gibi azar azar koy hepsinden koydan ileri gitmez.

Ama olsun önce seçim hakkımızı kullanır bakar bakar dururuz onca zaman. Peki her gün yemek ile ilgili kaç kere seçim yapmak zorunda kalıyoruz bunu özellikle ev hanımlarına bir danışmak gerek sanırım. Gerçi uzamanlar 200 civarı dese de eminim ki bu çok daha fazladır. Onu mu yapsam bunu mu yapsam diye düşünmek sanırım yemeği yapmaktan daha uzun zaman alıyordur.

Peki bu sadece yemek için mi geçerli hayır tabi ki değil. Bazı ünlüleri düşünün yada ben size hemen teknolojinin iki devini örnek vereyim Facebook’ un kurucusu Mark Zuckerberg üzerinde gri renkli t.shirt veya sw.shirtten başka renk Bir şey görme ihtimaliniz çok düşüktür. Özel davetler veya bazı özel günler haricinde.

 

Steve Jobs olarak bilir bir çok kişi Steven Paul Jobs tur kendisi. Acın Google arama motorunu bakın görsellerine üzerinde göreceğiniz renklerin % 80 i siyahtır.

Şimdi bu kişiler neden sürekli aynı rengi giyerler bilmem ama muhtemelen onlarda benim gibi seçim yapmak zorunda kalmamak için giyiyorlardır. Beni tanıyan kişilerde iyi bilirler 5 gün siyah giyiyorsam 1 başka renk giyerim mağazada çalışırken.

Dolabımdaki üst giyimin %80 i siyahtan oluşmaktadır. Bunu yaparken seçenekleri azaltmak adı altında bir düşünceye sahip değildim. Ama her gün seçim yapmaya çalışmamak için bunu yaptığım doğrudur.

Uzmanların bu davranışa verdiği bir de isim var bir çok yerde Hick kanunu olarak bilinen Hick – Hymen kanunu Peki nedir bu Hick-Hymen kanunu?

Hick-Hymen Yasası, Hick kanunu Nedir?

1951 yılında William Hick ve Ray Hyman adlarında iki psikolog seçenek sayısı ve o seçenekler arasından kendi seçeneğini seçmek için harcanan zaman arasındaki ilişki olarak adlandırılıyor kişisel gelişim içerisinde bulunan Hick kanunu basitçe.

Hick kanuna göre seçim yapılma gereken konudaki seçeneklerin fazlalaşması seçim yapma süresini etkileyerek karar verme süresini uzatmaktadır. Hatta seçeneklerin çok fazla olması ise karar verememe ihtimalini de çoğaltıyor.

Hemen bu konuda iki teknoloji devi İphone ve Samsung ürettiği telefon modelini inceleyelim ve Hick kanununa göre kimin ne kadar başarılı olduğunu hep birlikte görelim.

İphone ilk telefonunu 29 Haziran 2007 de çıkarttı ve geçen 13 yıl içerisinde toplamda 25 ayrı model telefon üretti. Matematiksel olarak bakarsan hemen hemen her yıl 2 telefon piyasaya sürmüş oldu.

Şimdi bir de Samsung u ele alalım. Vallahi ben 13 yıl içerisinde ürettiği telefonları sayamayacak kadar meşgul biriyim isteyen varsa sayabilir hatta cevabı da bana söyleyebilir ama her halde her yıl 10 taneden az telefon üretmemiştir. Sırf 2019 a damga vuran Samsung telefon modeli 6 tane olarak belirtilmiş damga vurmayanları buyurun siz düşünün.

Apple fazla seçenek sunmayarak insanların karar verme süresini azaltarak çok daha başarılı satışlara imza atıyor.

Seçim parodoksu olarak ta bilinen bu Hick kanunu için yapılan bir araştırmada süpermarketin birine kurulan bir stand’a ilk gün 6 adet reçel konulmuş ve alışveriş yapanların %40′ ı reçeli denerken reçeli deneyenlerden %30’u reçel satın almış.

Diğer bir günde aynı stand’a 24 farklı reçel konulmuş ve alışveriş yapanların %60’ı reçelleri denerken kararsızlıktan dolayı sadece %3 ü satın almış. Yani seçimlerin azaltılması insanlar üzerindeki karar verme süresini hızlandırmış.

İnsanların seçim yapma gereksinimlerini azaltan ürünler günümüzde oldukça popüler hale helmeye başladı bile. Düşünen teknolojik ürünler sizlerin haraket ve tavırlarını inceleyerek sizin yerinize karar veriyor.

Uyandığınız saatte ısınan su, kendinden düşünen ve oda sıcaklığını ayarlayan termostat gibi ürünler bir çok evde hayatı kolaylaştırmaya başladı bile.

Peki ya size göre Az çoktan fazla mıdır? Veya Az mı fazladır çok mu?

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ