Take a fresh look at your lifestyle.

Baba Olmak, Harika Bir Baba Olmanın 10 Yolu

0 3

Hamile olduğunu öğrenen kadınlar hemen anneliği hissetmeye ve onu yaşamaya başlarlar. Bilirler anne olmanın kıymetini her anı yaşar her gelişimi hisseder ve hayatını yeniden karnındaki minik kalp atışına göre düzenlerler. “Baba Olmak” erkekler için aynı değildir. Peki iyi baba olmak, ideal baba olmak, mükemmel baba olmak nasıl olur biliyor musunuz?

 

Baba olmak bir çok erkek için çocuklarını kucağına aldığı güne kadar anlaşılabilen bir his bir duygu değildir. Evet erkeklerin içerisinde bir mutluluk bir sevinç vardır ama o hissi yaşayamazlar. Çünkü hissetmezler, görmezler sadece baba olacaklarını bilirler. Mutlaka duymuşsunuzdur “baba olduktan sonra anlarsın”, “baba olduktan sonra anladım” sözlerini. Bu sözler kesinlikle doğrudur. Baba olduktan sonra demek kucağına aldığın andan sonrayı kapsayan söylemlerdir.

 

Peki herkes baba olabilir mi? Kesinlikle hayır. Baba olmak küçük yavrunuzu kucağınıza almak veya biyolojik olarak onun dünyaya gelmesine katkı sağlamak değildir. Baba olmak çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak değildir. Baba olmak çocuğun cebine para koymak değildir. Baba olmak madde ile olmaz. Baba olmak zordur, baba olmak emek ister, baba olmak vicdan ister, baba olmak haysiyet şeref ister, baba olmak çocuğuna temiz bir ad bırakmak ister, baba olmak ilgi alaka ister, baba olmak o kadar çok şey ister ki saymakla bitmez. İşte size baba olabilmek için 10 harika bilgi.

Mükemmel baba olabilmek için 10 altın kural

1. Harika bir baba olabilmek için endişelenmeyin. İyi baba olmak bebeği doğru tutmak, onu nasıl yakacağını bilmek değildir. İyi baba olmak iyi bir koca olmakla başlar. Tüm doğum öncesi sürece dahil olmakla devam eder.

Eğer gerçekten iyi baba olmak istiyorsan, iyi bir koca olduğundan emin ol, çünkü ideal baba olmak eşine saygı ve sevgi içerisinde olabilmekten geçer. Eşine saygı duymayan kişi iyi baba olma yolunda başladığı sürece 1 – 0 yenik başlar. Bebeğinizin ihtiyacı olan bir şey varsa, o da istikrarlı ve sevgi dolu bir ailedir. Evliliğinizi sağlam kılmak için çalışın.

2. Çocuk öncesi yaşamınıza en kısa sürede dönmeye çalışın. İlk defa anne ve baba olanlar, bebek sahibi olduklarında korkarlar ve iki yıl boyunca kolay kolay evden çıkamazlar çünkü bebeğine bir şey olabileceğinden korkarlar.

Ara ara eşiniz ve çocuğunuzla dışarı çıkın ve mümkün olduğunca çoğunuzun ve eşinizin normal rutinine dönmeye başlayın. Unutmayın – bebekler küçüktür ama şaşırtıcı derecede kolay seyahat ederler.

Bebeğinizi yanınıza alın, kahvaltı yapın, seyahate çıkın, alışveriş yapın, minik bebeğiniz gelmeden hemen önce gittiğiniz her yere gidin. Şimdi bazı şeylerin kesinlikle farklı olmasına rağmen, eskiden yaptığınız şeylerin çoğunu yapabileceğinizi fark edeceksiniz. Yeni bebeğiniz olduğu stresinden çıkın. Bu hem ailenizi hem de sizi mutlu edecektir. Unutmayın ki mutsuz olan kişiler çevresindekileri de mutsuz ederler.

iyi baba olmak
iyi baba olmak

3. Size bir bebeğin hayatında babanın, anne kadar önemli olduğunu söylesem yalan söylemiş olurum. Bir bebeğe bakmak ve yeni doğmuş bir bebekle ne yapılacağını içgüdüsel olarak bilmek söz konusu olduğunda, kadınların bilgi ve yeteneği tartışılmaz. Anne olmak baba olmaktan çok daha zor bir iştir. Bu yüzden anneye olabildiğince fazla mola vermek çok önemlidir. Annelerin kendisi için zamana ihtiyacı var. Kendisini dinlemeye, kendisi ile yalnız kalmaya hatta kendisi için bir şeyler yapmaya.

4. Yeni doğan bebekler kendilerini her şey dahil tatil köyünde hissederler. Açık büfe onlar için sürekli hizmet vermeli. Yeni doğan bebekler yaklaşık 2 saat ara ile beslenmek zorunda. Anneler gece saat kurarlar 2 saat arayla minik yavrularını beslemek için. Anneler için gece uykusu diye bir şey yoktur. Gündüz de eğer yanında biri varsa uyuyabilirler. Mükemmel baba olmak istiyorsan her seferinde olmasa bile geceleri beslenme vaktinde sende kalk. Eşine destek ol. Çocuğun altının değişmesine yardım et.

Babalara da hak vermiyor değiliz ertesi sabah işe gidecekler. Ama anneyi de bu serüvende yalnız bırakmamak gerek. Yapacak en güzel şey feneri erken söndürüp geceleri annelere destek olmak

5. İyi baba olmak için şefkat gösterin. Onları kucaklamak, sıkı sıkı sarılmak ve onları öpmek, sevildiklerini hissettirir. Bu, insanların sevgi ile iletişim kurmasının temel bir yoludur. Ancak bazı babalar sevgilerini bu şekilde göstermek için kendilerini garip hissederler. AŞ bunu. Bir çocuğun her zaman sevildiğini hissetmesi gerekir. Sevildiğini bilen bir çocuk mutlu bir çocuktur.

6. Mükemmel baba olmak için kendinle yüzleş! Babanın sana olan sevgisini gösterip göstermediğine bir bak. Seni nasıl disipline etti, seni nasıl cesaretlendirdi, eleştirdi veya kızdı. Peki sen babanın sana nasıl davranmasını isterdin? Seninle ne yapmasını? İyi bir baba olduğunu göstermek için fazla şansın yok. Çocuğun günden güne büyüyor. Bugün sen onun için ne ekersen yarın da onları biçeceksin. Eğer senin baban sana kötü davranmış olsa bile babana ve etrafındakilere “İyi bir baba olmanın neye benzediğini” gösterme şansını kaçırma.

7. İdeal baba olmak için çocuğunuza asla vurmayın. Aynısı karınız için de geçerli. Bir kadına vurmak ya da çocuğunuza vurmak için hiç bir zaman yeterli bir nedeniniz olamaz. Herhangi bir kadına veya çocuğa zarar vermek olmayan şerefin tam anlamı ile göstergesidir. Çocuğunuza veya çocuğunuzun annesine bir kez bile zarar verirseniz, bilin ki siz ne iyi nede mükemmel bir babasınız. Vurmanın yanı sıra, çocuğunuza sözlü olarak ta olsa asla zalimce davranmayın. Ona asla aptal yerine koymayın.

mükemmel baba olmak
mükemmel baba olmak

8. Çocuk yetiştirme konusunda her yerde tavsiyelere ulaşabilirsiniz. Ne yazık ki bu konuda resmi bir rehber yok. Çocuk yetiştirme konusunda kesin bir otorite yok. Ebeveyn olmanın ve çocukları doğru büyütmenin yüzlerce kitabı var. Bir kitapta bebeğiniz ağlarsa, onları alın diyor. Başka bir kitap, ağlamalarına izin verin hemen almayın diyor.

Biraz araştırma yapın okuyun, diğer ebeveynler ile konuşun daha fazla bilgi edinin. Elbette yine her kafadan ayrı bir ses çıkacak fakat doğruya sen karar vereceksin.

9. Keyfinize bakın. Her şey çok hızlı gelişiyor ve zaman çok hızlı geçiyor. Bu yüzden gerçekten eğlenmek için zaman ayırın. Onlarla birlikte olmak için fedakar davranın. Bir gün evde oynayın ve eğlence parkına götürün. Çocuğunuzu okuldan alın çocuğunuzla birlikte aktivitelere katılın. Unutmayın ki bu gününüz tekrar geri gelmeyecek. Geçen hiç bir anın ya telafisi yoktur yada geçireceğiniz zamanı engeller. Zaman ilerledikçe keşke kızımla daha fazla zaman geçirebilseydim demek zorunda kalmayın.

10. İyi baba olmak için çocukların babalarından en çok istedikleri şeyleri öğrenin. Yada araştırmayın ben size söyleyeyim en çok istedikleri şey senin zamanın. Seninle olmak istiyorlar. Dikkatinizi, kulağınızı, fikrinizi, odak noktanızı istiyorlar  sadece babalarının yanında olmak istiyorlar. Baba zamanına ihtiyaçları var ve mümkün olduğunca etrafta olmanı istiyorlar. araştırmalara göre babası çok zaman geçiren bir çocuk genellikle beladan uzak duruyor. Oturun onlarla sadece eğlenmek değil ders çalışın, onlarla sarılıp uyuyun. Onlara her şeyden kıymetli olduğu hissini yaşatın.

Unutmayın siz çocuğunuza nasıl davranırsanız etrafınızdaki kişilerde öyle davranır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.