Take a fresh look at your lifestyle.

Balinalar Sizce Balık mıdır?

0 59

Okyanusların hakimi dev balinalar hakkında bilgi sahibi misiniz? Peki balinalar balık mıdır? Balinalar omurgalı mıdır? Balinalar nasıl nefes alır? İşte sevimli dev deniz canlısı balinaların hiç bilmediğiniz özellikleri.

 

Denizlerin en sevimli canlılarından biri de hiç şüphesiz ki balinalardır. Gerek renkleri, gerek sesleri ile insanların her zaman ilgi odakları olmuş deniz canlıları içerisindedir. Peki balinalar hakkında bilgi sahibi misiniz? Balinalar nasıl nefes alır biliyor musunuz? Peki balinalar balık mıdır hiç düşündünüz mü? Hadi balinalar hakkında bilmediklerinizi biliyoz aracılığı ile öğrenin.

Balinaların balık olup olmadıkları aslında net bir şekilde ortada olsa da duyan bir çok kişi bu konuyu araştırmaktadır. Genel kültür açısından önemli bir bilgi olan Balinalar Balık mıdır? sorusu internet üzerinde çok aranan kelimeler içerisindedir.

Balinalar balık mıdır?

Balinalar balık mıdır konu başlığımızın altında balinalar nasıl nefes alır sorusununda cevabını vermiş olacağız.Balinalar hakkında belki çok şaşıracağınız bir bilgiyi sizinle paylaşalım. Balinalar balık değildir. Balinalar, okyanuslarda yaşayan memeli hayvanlardır. Kısaca balinalara deniz canlısı denebilir. Tüm memeli canlılar sıcak kanlıdır ve akciğerleri bulunmaktadır. Akciğeri olan her canlı nefes almak solunum yapmak zorundadır.

 

Balinalar da her ne kadar su içerisinde uzun süreler durabilseler bile yetişkin bir balina ortalama 30 dakikada yavru bir balina ise ortalama 20 dakika da bir su yüzüne çıkıp oksijen almak suretiyle solunum yaparlar. Balinaların uyku esnasındaki solunum süreleri ise metabolizma tamamen yavaşladığından dolayı değişiklik göstermektedir.

İlginizi Çekebilir: Akvaryum nasıl temizlenir? Akvaryum kurulumu.

Balinalar omurgalı mıdır?

Vicudu kemik ve kıdırdaktan oluşan ve bir iskelete sahip olan canlılara omurgalı canlılar veya omurgalı havyanlar denmektedir. Vücudunda yine kemik ve kıkırdak olan fakat bir iskelete sahip olmayan hayvanlar ise omurgasız hayvanlar veya omurgasız canlılardır. Balinalar omurgalı mıdır sorusuna gelince evet balinalar bir iskelet yapıya sahipcanlılardır ve balinalar omurgalı hayvanlardır.

 

Balinaları Balıktan Ayıran Özellikleri Nelerdir.

Yüzme : Tüm balık türleri suda yüzebilmek için kuyruklarını sağa ve sola doğru hareket ettirmektedir. Balinalar ise kuyruklarını yukarı aşağı hareket ettirirler.

Solunum : Balıklar solungaçları ile sudaki oksijeni alarak solunum yaparlar. Balinalar ise akciğeri bulunan canlılardır solunum yapmak için su yüzeyine çıkıp başlarının üzerinde bulunan boşluklardan hava alırlar.

 

Yavrulama : Balıklardaki üreme şekli yumurtalayarak gerçekleşmektedir. Balinalar ise doğurgan canlılardır. İnsanlar veya diğer hayvanlar gibi doğurarak çoğalırlar.

Vücut Isısı : Balıklar Ektotermik canlılardır yani soğuk kanlıdır. Balinalar ise Endotermik canlılardır. Sıcak kanlıdır.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.